Irracjonalna walka z żarówkami w Unii Europejskiej trwa

Kategorie: 

www.sxc.hu

Ochrona środowiska jest czymś oczywistym dla każdego kulturalnego człowieka. Kształtowanie postaw proekologicznych może opierać się na wpajaniu ludziom podstaw właściwego zachowania względem natury lub też można wprowadzić dziesiątki tysięcy regulacji, których cel będzie pozornie szczytny. Dobrym przykładem szaleństwa "ekologicznego" jest to, co zrobiono i nadal robi się w celu zwalczania zwykłych żarowych żarówek.

Od września tego roku UE wprowadziła w życie czterostopniowy plan całkowitego wyeliminowania tradycyjnych źródeł światła. Jest to kolejna odsłona walki z normalnym oświetleniem. Unia, oczywiście bezinteresownie, promuje sprzedaż świetlówek energooszczędnych. Zysk z ich stosowania ma polegać na mniejszym zużyciu prądu. Przedstawia się wykresy wskazujące ile ciepła wytwarzają żarówki u nas w domach i ile CO2 powstanie przy produkcji tego prądu.

 

Ponieważ mieszkańcy starego kontynentu na dobre oduczyli się już myśleć wtłaczanie im do głowy kolejnych nonsensów idzie coraz łatwiej. Nikt już nie pyta o to, dlaczego akurat CO2 jest tym strasznym demonicznym gazem i w imię czego mamy mieć ograniczony dostęp do produktów, które sami, jako konsumenci powinniśmy wybierać. Sytuacja z żarówkami pokazuje nam dobrze, że dyktatura w UE już postępuje.

 

Ograniczenie ludziom możliwości wyboru jest też wolności a skoro ktoś w imię interesiku porywa się na usunięcie żarówek i mu się to formalnie udaje to chyba można to traktować, jako światło alarmowe. Oczywiście pojawiły się już sposoby obejścia tego idiotycznego zakazu. Wymyślono je głównie, dlatego, że żarówki tradycyjne są nawet dziesięciokrotnie tańsze.

 

Legendą jest również ich energooszczędność, bo w toalecie, gdzie światła często się zapala i gasi posiadanie świetlówki nie ma sensu ekonomicznego, ponieważ energia w przypadku świetlówki ulega stabilizacji w funkcji czasu, więc szybkie przełączanie powoduje, że taka żarówka będzie pobierała więcej energii.

 

Zabawnie wygląda też kwestia ekologiczności tych nowych preferowanych przez Unię źródeł światła. Zwykła żarówka składa się z części metalowej, szklanej i żarnika w próżni. Jej utylizacja jest śmiesznie prosta. Ze świetlówką nie jest tak prosto, bo oprócz rurki z gazem mamy tam dużo elektroniki, metale ciężkie i inne niebezpieczne elementy. Recykling świetlówek jest bardzo skomplikowany a propagowanie tego oświetlenia wśród ludzi nie do końca tego świadomych to wręcz zagrożenie dla środowiska zafundowane w ramach walki o ekologię.

 

Poza tym problemem jest częstotliwość migotania świetlówki połączona z nienaturalną barwą światła a czasami nawet z powodującym hałas charakterystycznym "piszczeniem"  takiego źródła światła. Zimne światło emitowane przez te urządzenia może być też czynnikiem depresyjnym. Siatkówka oka ma specjalny światłoczuły barwnik, który odpowiada za detekcję zimnego światła z niebieskiej części widma. Fotoreceptor pobudzany przez różne imitujące dzienną barwy światła może powodować transmisję do mózgu sygnałów, które dosłownie rozregulowują nasz wewnętrzny zegar biologiczny. W najlżejszych formach objawia się to kłopotami ze snem.

 

Specjaliści sugerują, że znacznie lepsze jest utrzymanie w domu jednorodnego światła,  na przykład ledowego. Jednak, jeśli kogoś nie stać na kupowanie świetlówek czy oświetlenia LED pozostaje mu poszukiwanie na targowiskach żarówek z przemytu, pochodzących z nienowoczesnej i niepostępowej Białorusi.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ete

Jeśli ktoś z was ma monitor

Jeśli ktoś z was ma monitor np Dell w którym obraz przeskakuje przy przewijaniu, to wystarczy zaktualizować sterownik o nazwie "monitor inny niż PnP". Sterownik nie ma akceptacji Microsoftu, ale to nie ma znaczenia u mnie.

Portret użytkownika Flesz7

Świetny argument dla

Świetny argument dla bezrefleksyjnych, otępionych mas ludzkich: wykres pokazujący nadmiar prądu pochłaniany przez zwykłą żarówkę i emisja CO2 produkowana przez elektrownie. Smile klasyczny strzał w stopę... To z czym jest problem? Z tą żarówką czy z siedemdziesięcioletnią elektrownią???A po drugie, co jest kompletną irracjonalnością, problem "żarówek potworów" jest ziarnkiem ryżu w porównaniu do, a chociażby kontenerowców które palą astronomiczne ilości ropy w każdą godzinę. O! właśnie spaliły kolejny milion ton ropy. Ale nie, my mamy martwić się żarówkami bo to jest prawdziwy problem...Pokazują palcem na społeczeństwo, że to ono marnuje prąd poprzez ŻARÓWKI, szkoda że to hipokryzja w czystej postaci. Energia tracona z powodu pierdzilionu bezsensownych zastosowań jakoś im nie przeszkadza. Korporacje to najwięksi truciciele i śmieciarze, im do dupy trzeba się dobrać, a nie ich owieczkom.Wyłącz światło, włącz myślenie. Pozdrawiam po przerwie Wink Flesz.

New World Disorder

Portret użytkownika Chris Colorado

Uwaga ! Wiadomość nie jest

Uwaga ! Wiadomość nie jest potwierdzona. Podobno są wyniki nieoficjalnych badań żarówek LED, z których wynika, że emitowane przez nie światło jest rakotwórcze. Ktoś się z tym może spotkał?Wiadomą rzeczą jest, że UE nawet jakbym się pomyliła co do tych wszystkich energooszczędnych żarówek, to i tak się nie przyzna, będą szli w zaparte, a my będziemy musieli się im podporządkować. Strasznie mnie denerwuje takie narzucanie przez kogoś swojej woli/racji, kiedy niekoniecznie jest ona poprawna. No cóż, jestem Polakiem, więc chyba mam to we krwi Wink .

Portret użytkownika adam-adam

Twoja wiadomość nei zostanie

Twoja wiadomość nei zostanie potwierdzona bo jest to neiprawdą, chyba ze ledy zaczną "im" przeszkadzać wtedy mozliwe ze znajdąsie fachowcy co potwierdząTwoje stwierdzenie :), wystarczy sie zastanowić, dlaczego ciagle reklamują energooszczedne jako te lepsze, natomiast ledowych tak jakby wogóle nei było, porostu energooszczędne sa najberdziej szkodliwymi z dostępnych a przecez o trucie nas im chodzi,  pozostaje jeszcze sprawa czy wszystkie ledowe sąbezpieczne czy tylko jakaścześć, nie wiem jak reszta, ale napewno mogę polecicte co oile nei sądobre to przynajmniej neutralne:żarówki lumen led, oraz ledleader, majątez najlepszy przelicznik cena jakość, chodz posiadaja tez modele nei nadające się do niczego, najlepsze ich modele to :pobierają 4W świacą jasnościa żarówki 50W polecam konkretnie te 2 modele mozna je dostać na allegro po około 20 zł, z kazdym dostępnym gwintem.Powymieniałem energooszczędne migajace i piszczące śmieci na te włąśnie żarówki ledowe, ich koszt zwrócił mi się (w porownaniu do energooszczednych czyli do żarowych o wiele szybciej by było) po 8 miesiacach, teraz płace po 45 zł mniej za miesiac

 http://quantumfuture.net/pl/falaindeks.htm artykuł pt. FALADla wszystkich tych którzy jeszcze nie wiedzą czym jest rok 2012

Strony

Skomentuj