Irlandia jako pierwsza na świecie wstrzymuje publiczne inwestycje w paliwa kopalne

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Irlandia będzie pierwszym krajem na świecie, który wstrzyma publiczne inwestycje w paliwa kopalne. Projekt ustawy o zajęciu inwestycji kapitałowych z nieodnawialnych zasobów naturalnych uzyskał poparcie izby niższej parlamentu irlandzkiego. Oczekuje się, że projekt ustawy przejdzie przez wyższą izbę po wakacjach i wejdzie w życie przed końcem roku, pisze The Guardian.

 

Zgodnie z projektem Irlandzki Fundusz Inwestycyjny (ISIF) sprzeda wszystkie udziały w spółkach energetycznych. Wycofanie inwestycji dotyczyć będzie projektów węglowych, gazowych i naftowych, których koszt wyniesie ponad 300 milionów USD w 150 firmach. W dokumencie stwierdza się jednak, że w przypadku sprzedaży wszystkich aktywów odpowiednie warunki są konieczne z praktycznego punktu widzenia, dlatego proces może trwać nawet pięć lat. Celem nowej ustawy jest przyczynienie się do wdrożenia przez Irlandię postanowień paryskiego porozumienia klimatycznego.

 

Jak podkreśla The Guardian, ilość inwestycji z projektów w paliwa kopalne na poziomie globalnym wynosi obecnie biliony dolarów. Inwestycje z węgla, ropy i gazu są wycofywane przez największe fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, a do inicjatywy dołączają poszczególne miasta, kościoły i uniwersytety.

 

Na przykład, w grudniu fundusze emerytalne Nowego Jorku, jeden z największych na świecie o łącznej wielkości aktywów w zarządzaniu - ponad 390 miliardów USD, ogłosił zakończenie inwestycji w paliwach kopalnych. W grudniu francuski ubezpieczyciel AXA i trzeci co do wielkości ubezpieczyciel na świecie ogłosił wycofanie 2,4 miliarda euro z przemysłu węglowego i 700 milionów euro z piasków roponośnych. Bank Światowy zobowiązał się do końca 2019 r., że całkowicie zaprzestanie udzielania pożyczek projektom i firmom związanym z produkcją gazu i ropy.

„Ruch w celu wycofania aktywów z paliw kopalnych mówi o tym, jak ważne jest zaprzestanie inwestowania w rozwój globalnego przemysłu, któremu należy zaradzić, aby zapobiec katastroficznym skutkom zmian klimatycznych" - powiedział Thomas Pringle, niezależny członek parlamentu, który przedstawił projekt ustawy.

Dodał, że „Irlandia swoja decyzją wysyła sygnał, że społeczeństwo irlandzkie i społeczność międzynarodowa są gotowe myśleć i działać poza wąskimi krótkoterminowymi interesami".

 

Ponadto nowa ustawa powinna zmienić wizerunek kraju. W czerwcu sieć Climate Action Network (CAN) wystawiła ocenę państw członkowskich UE, oceniając ich działania, aby zapobiec zmianom klimatycznym. Irlandia stała się drugim najgorszym krajem pod względem działań związanych z klimatem, zarówno na poziomie krajowym, jak i w kontekście wspierania bardziej ambitnych celów klimatycznych na arenie międzynarodowej. Ostatnie miejsce w rankingu zajęła Polska. Piąte z nich to Szwecja, Portugalia, Francja, Holandia i Luksemburg.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Mrozu w Irlandi nie mają.

Mrozu w Irlandi nie mają. Ludzi mało. Kraj można całkowicie zasilić energią odnawialną jak elektrownie wodne w wyższych partiach kraju i elektrownie wiatrowe bo są najbradziej wysunięci na atlantyckie wiatry. Węgla nie opłaca im się kopać bo pokłady mają grubości 1 metra. W takich warunkach to można sobie rezygnować z paliw kopalnych , tak to kazdy jest mądry.

Skomentuj