Irańskie służby zestrzeliły amerykańskiego drona szpiegowskiego. Donald Trump w ostatniej chwili odwołał atak na Iran

Kategorie: 

Dron MQ-4C Triton – źródło: Northrop Grumman

Na Bliskim Wschodzie znów jest gorąco i nie chodzi tu bynajmniej o wysoką temperaturę. Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) powiadomił o zestrzeleniu amerykańskiego drona zwiadowczego, który podobno wkroczył w irańską przestrzeń powietrzną. Co więcej, Stany Zjednoczone już przygotowywały się do ataku na Iran, lecz w ostatniej chwili odwołały swoje wojenne plany.

 

Najnowszy niebezpieczny incydent w tej części świata miał miejsce nad cieśnią Ormuz. Lecz w przeciwieństwie do ostatnich ataków, których celem były dwa tankowce, tym razem straty poniosła armia Stanów Zjednoczonych. W czwartek o 1:35 czasu polskiego (4:05 czasu lokalnego), irańska Gwardia Rewolucyjna zestrzeliła amerykańskiego drona MQ-4C Triton. Irańczycy utrzymują, że maszyna naruszyła przestrzeń powietrzną i była na misji szpiegowskiej, a ponadto, miała wyłączony transponder.

Stany Zjednoczone przedstawiły swoją wersję wydarzeń, według której dron został zestrzelony nad międzynarodową przestrzenią powietrzną. Tak więc Amerykanie utrzymują, że są niewinni, a Iran znów zachowuje się agresywnie.

 

Jakby tego było mało, USA przygotowywały się już do ataku na Iran. Jak donosi dziennik New York Times, który powołuje się na anonimowych urzędników, Donald Trump początkowo zgodził się na operację militarną. Samoloty wojenne podobno już były w powietrzu, a okręty zajęły pozycje, lecz Trump w ostatniej chwili z nieznanych powodów odwołał atak.

Jak na razie, jedyną konkretną decyzję podjęła Federalna Administracja Lotnictwa, która zakazała amerykańskim operatorom wykonywać loty w irańskiej przestrzeni powietrznej nad cieśnią Ormuz i Zatoką Omańską. Amerykańska agencja rządowa stwierdziła, że w momencie ataku, w okolicach drona znajdowały się samoloty cywilne.

 

Trudno właściwie powiedzieć, czy Stany Zjednoczone rzeczywiście chcą wojny z Iranem, skoro znalazły właśnie doskonały pretekst do ataku, ale nie skorzystały z niego. Sytuacja wskazuje na jakieś konflikty w ośrodkach decyzyjnych władz – podczas gdy doradcy Donalda Trumpa faktycznie chcą tej wojny, urzędnicy Pentagonu są raczej odmiennego zdania.

Jednak widać ewidentnie, że Stany Zjednoczone powoli realizują swoje plany wojenne. Na Bliski Wschód skierowano już lotniskowiec USS Abraham Lincoln wraz z grupą uderzeniową oraz bombowce i regularnie wysyłani są dodatkowi żołnierze. Teraz ustanowiono zakaz wykonywania lotów cywilnych w tym regionie Zatoki Perskiej, co z pewnością tylko ułatwi rozpoczęcie ataku.

 

Dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze zakładają, że albo Stany Zjednoczone chcą wywołać wielką wojnę z Iranem, który faktycznie tylko broni się przed agresją, albo jest dokładnie na odwrót – Donald Trump nie chce zostać wciągnięty w kolejną wieloletnią, bardzo kosztowną wojnę i liczy na zwycięstwo w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, podczas gdy Iran stosuje różne metody, aby sprowokować Amerykanów do inwazji, wiedząc, że ma po swojej stronie Chiny i Rosję, a Wenezuela stanowi doskonałą bazę wypadową do ataków na USA.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Ric

Mysle ze zaden atak nie byl

Mysle ze zaden atak nie byl przygotowany.to tylko byl taki bled. Za spokojne bylo jesli atak byl w drodze. Amerykanie za malo maja tam okretow I wojska na powazna konfrobtacjie. To tylko takie straszenie I podgrzewanie atmosfery. Na razie to sa na etapie prowokacji I urabiana opinion publicznie. Jak przekonaja wiecej pants I ludzi ze atak jest uzasadniony to wtedy zacznie sie sciagnie wojsk, sprzetu i prawdziwe przygotowywanie. Ale day do tego wyjdzie I kiedy to tez jest wielki znak zapytania. Narazie to przewiduje wiecej prowokacji. Nic wiecej.

 

 

Portret użytkownika Kwazar

Iran nie jest i nie będzie

Iran nie jest i nie będzie bezpieczny! Jest tylko częścią szatańskiego planu uknutego przez USszatana i szatanisIraela Najpierw Irak potem Jugosławia, Libia Syria oto plan SZATANA Potem?!!  Właśnie IRAN ! Jeśli nikt dzisiaj nie stanie za Iranem, to już nikt potem nie stanie za ludzkością.SZATAN będzie się rządził na Ziemi na całego ! Chodzi o to,że potem wszyscy będziemy zgniłymi pleśnią niewolnikami za drutami obozu z szyldem "demokracja czyni wolnym"Jedynym wybawieniem będzie tylko śmierć.To chyba nie o ten kierunek rozwoju ludzkości chodzi ? I dalej.Będziesz kał szatana spożywał jako delicję smaku a ciemnośc umysłu będzie powszechana Tak jak jest już dzisiaj  :)

Portret użytkownika Stefan Wielki

Łykacie lipę jakiegoś komboja

Łykacie lipę jakiegoś komboja z rudą grzywką. Atak na Iran będzie w datach ustalonych wcześniej a nie kiedy jakiś głupek coś napisze na Twitterze. Przecież to musi być mega pierdyknięcie żeby Iran nie oddał Izraelowi, tak planują. No szkoda, że nie było tego ataku, bo już by było pozamiatane po bandyckim państwie położonym w Palestynie. Ale wy nie łykajcie każdego bullshitu jak pelikany. Kiełbasa wam się rzuciła na mòzg.

Portret użytkownika alvaro31185

Trump odwolal atak

Trump odwolal atak zniewiadomo jakich przyczyn kture sa nie znane Trump zpenial dlaczego ? Ano dlatego bo by rozpetal 3 wojne swiatowa juz nie lokalna w Iranie jak by niebylo maja wszyscy interesy odnoscnie ropy.

STACJA BAZOWA 1 OLSZTYN

Portret użytkownika lommo

Amerykanom  zależy na

Amerykanom  zależy na wkroczeniu do Iranu z takiego to powodu że spodziewają się tam znależć bardzo przez nich poszukiwane artefakty związane z pobytem pozaziemskich cywilizacji w czasach starożytnych. Całe lata najpierw ZSRR potem USA penetrowały i okupowały bezużyteczny Afganistan gdy w wkońcu 3 lata temu po rozwaleniu gór największymi bombami wojska USA w końcu znalazły w Afganistanie starożytną sprawną Vimanę. To wtedy wszycy przywódcy państw "demokratycznego" świata  ( włącznie z prezydentem Polski) latali tam jak nawiedzeni aby zobaczyć to odkrycie. Wkrótce potem minister transportu Iranu oświadczył oficjanie żena  terenie  Iranu były w czasach starożytnych lotniska UFO. Potem zaczęły krążyć plotki że Irańczycy znalezli u siebie nie jedną a kilka Viman z całą ogromną infrastrukturą hangarową w wewnątrz gór. Przeanalizujmy atak wojsk USA na Irak , pierwszą rzeczą którą zajęły się wojska amerykanskie w Iraku to było zajęcie i wywiezienie muzeum archeologicznego, gdzie z pewnością było wiele interesujących artefaktów mogących nadac jakieś tropy do dalszych poszukiwań. Tak jak wtedy do Iraku dorabiano bujdy o tym że trzeba zatrzymać tworzenie broni masowego rażenia, tak samo dziś do Iranu dorabia się te same historyjki. A jak Korea Płn. rzeczywiście trworzyła broń jądrową to jakoś nie robiono z tego aż takiej sensacji . Zdobycie przez świat pozazachodni pozaziemskich technologi  w tym tych pojazdów antygrawitacyjnych  typu Vimana to jest dopiero broń która by w wielkim stopniu pozbawiła USA ogromnej  przewagi militarnej na globie.

 

Portret użytkownika 3plabc

Panowie, w bajki o

Panowie, w bajki o starożytnych technologiach nie wierzę, ale wierzę w ropę naftową, kreowanie jej ceny, oraz podaży. Wierzę w upadającą amerykańską gospodarkę i bliski krach na giełdach. Wierzę w amerykańską chęć kontroli nad światem. Wierzę w potrzebę Trumpa udowodnienia przed wyborami, że nie jest zwykłym redneckiem, który dorobił się na oszustwach i przewałach... a gdy amerykanie potrzebują udowodnienia, że jednak są wielkim i silnym krajem to szukają słabszego, któremu mogą spuścić lanie. Ale tutaj trafi kosa na kamień...

Portret użytkownika Leszek

Nie o Vimane tutaj chodzi, a

Nie o Vimane tutaj chodzi, a o cos duzo cenniejszego, bo o GW. niestety dla wiekszosci sa one bezurzyteczne, bo steruja nimi tylko wybrane istoty, wiec co najwyzej USA wstawi je do muzeum, ale w rekach Iranczykow, jezeli maja aktywnych straznikow wrot, to moga tutaj przyciagnac promien swiatla, ktore wypali Usrancow. Jezeli Usa naruszy ich suwerrennosc, wowczas otworza sie ich wrota, watpie, zeby to USa i inni przetrwali poza Awatarami i Persami.
Stawka jest duza i raczej nie zaryzykuja!!

Persowie byli i beda potega, nie jak jakies tam potomki wezy i smokow!!

Strony

Skomentuj