Irańskie służby zestrzeliły amerykańskiego drona szpiegowskiego. Donald Trump w ostatniej chwili odwołał atak na Iran

Kategorie: 

Dron MQ-4C Triton – źródło: Northrop Grumman

Na Bliskim Wschodzie znów jest gorąco i nie chodzi tu bynajmniej o wysoką temperaturę. Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) powiadomił o zestrzeleniu amerykańskiego drona zwiadowczego, który podobno wkroczył w irańską przestrzeń powietrzną. Co więcej, Stany Zjednoczone już przygotowywały się do ataku na Iran, lecz w ostatniej chwili odwołały swoje wojenne plany.

 

Najnowszy niebezpieczny incydent w tej części świata miał miejsce nad cieśnią Ormuz. Lecz w przeciwieństwie do ostatnich ataków, których celem były dwa tankowce, tym razem straty poniosła armia Stanów Zjednoczonych. W czwartek o 1:35 czasu polskiego (4:05 czasu lokalnego), irańska Gwardia Rewolucyjna zestrzeliła amerykańskiego drona MQ-4C Triton. Irańczycy utrzymują, że maszyna naruszyła przestrzeń powietrzną i była na misji szpiegowskiej, a ponadto, miała wyłączony transponder.

Stany Zjednoczone przedstawiły swoją wersję wydarzeń, według której dron został zestrzelony nad międzynarodową przestrzenią powietrzną. Tak więc Amerykanie utrzymują, że są niewinni, a Iran znów zachowuje się agresywnie.

 

Jakby tego było mało, USA przygotowywały się już do ataku na Iran. Jak donosi dziennik New York Times, który powołuje się na anonimowych urzędników, Donald Trump początkowo zgodził się na operację militarną. Samoloty wojenne podobno już były w powietrzu, a okręty zajęły pozycje, lecz Trump w ostatniej chwili z nieznanych powodów odwołał atak.

Jak na razie, jedyną konkretną decyzję podjęła Federalna Administracja Lotnictwa, która zakazała amerykańskim operatorom wykonywać loty w irańskiej przestrzeni powietrznej nad cieśnią Ormuz i Zatoką Omańską. Amerykańska agencja rządowa stwierdziła, że w momencie ataku, w okolicach drona znajdowały się samoloty cywilne.

 

Trudno właściwie powiedzieć, czy Stany Zjednoczone rzeczywiście chcą wojny z Iranem, skoro znalazły właśnie doskonały pretekst do ataku, ale nie skorzystały z niego. Sytuacja wskazuje na jakieś konflikty w ośrodkach decyzyjnych władz – podczas gdy doradcy Donalda Trumpa faktycznie chcą tej wojny, urzędnicy Pentagonu są raczej odmiennego zdania.

Jednak widać ewidentnie, że Stany Zjednoczone powoli realizują swoje plany wojenne. Na Bliski Wschód skierowano już lotniskowiec USS Abraham Lincoln wraz z grupą uderzeniową oraz bombowce i regularnie wysyłani są dodatkowi żołnierze. Teraz ustanowiono zakaz wykonywania lotów cywilnych w tym regionie Zatoki Perskiej, co z pewnością tylko ułatwi rozpoczęcie ataku.

 

Dwa najbardziej prawdopodobne scenariusze zakładają, że albo Stany Zjednoczone chcą wywołać wielką wojnę z Iranem, który faktycznie tylko broni się przed agresją, albo jest dokładnie na odwrót – Donald Trump nie chce zostać wciągnięty w kolejną wieloletnią, bardzo kosztowną wojnę i liczy na zwycięstwo w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, podczas gdy Iran stosuje różne metody, aby sprowokować Amerykanów do inwazji, wiedząc, że ma po swojej stronie Chiny i Rosję, a Wenezuela stanowi doskonałą bazę wypadową do ataków na USA.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ric

Mysle ze zaden atak nie byl

Mysle ze zaden atak nie byl przygotowany.to tylko byl taki bled. Za spokojne bylo jesli atak byl w drodze. Amerykanie za malo maja tam okretow I wojska na powazna konfrobtacjie. To tylko takie straszenie I podgrzewanie atmosfery. Na razie to sa na etapie prowokacji I urabiana opinion publicznie. Jak przekonaja wiecej pants I ludzi ze atak jest uzasadniony to wtedy zacznie sie sciagnie wojsk, sprzetu i prawdziwe przygotowywanie. Ale day do tego wyjdzie I kiedy to tez jest wielki znak zapytania. Narazie to przewiduje wiecej prowokacji. Nic wiecej.

 

 

Portret użytkownika Kwazar

Iran nie jest i nie będzie

Iran nie jest i nie będzie bezpieczny! Jest tylko częścią szatańskiego planu uknutego przez USszatana i szatanisIraela Najpierw Irak potem Jugosławia, Libia Syria oto plan SZATANA Potem?!!  Właśnie IRAN ! Jeśli nikt dzisiaj nie stanie za Iranem, to już nikt potem nie stanie za ludzkością.SZATAN będzie się rządził na Ziemi na całego ! Chodzi o to,że potem wszyscy będziemy zgniłymi pleśnią niewolnikami za drutami obozu z szyldem "demokracja czyni wolnym"Jedynym wybawieniem będzie tylko śmierć.To chyba nie o ten kierunek rozwoju ludzkości chodzi ? I dalej.Będziesz kał szatana spożywał jako delicję smaku a ciemnośc umysłu będzie powszechana Tak jak jest już dzisiaj  :)

Portret użytkownika Stefan Wielki

Łykacie lipę jakiegoś komboja

Łykacie lipę jakiegoś komboja z rudą grzywką. Atak na Iran będzie w datach ustalonych wcześniej a nie kiedy jakiś głupek coś napisze na Twitterze. Przecież to musi być mega pierdyknięcie żeby Iran nie oddał Izraelowi, tak planują. No szkoda, że nie było tego ataku, bo już by było pozamiatane po bandyckim państwie położonym w Palestynie. Ale wy nie łykajcie każdego bullshitu jak pelikany. Kiełbasa wam się rzuciła na mòzg.

Portret użytkownika alvaro31185

Trump odwolal atak

Trump odwolal atak zniewiadomo jakich przyczyn kture sa nie znane Trump zpenial dlaczego ? Ano dlatego bo by rozpetal 3 wojne swiatowa juz nie lokalna w Iranie jak by niebylo maja wszyscy interesy odnoscnie ropy.

JESTEM  NIEPELNOSPRSWNY  

Strony

Skomentuj