Irański duchowny wyraził poparcie dla Palestyńczyków w walce z Izraelem

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Aslan Media/CC BY-NC-ND 2.0

Iran i Izrael to jedne z najpotężniejszych państw na Bliskim Wschodzie, które wzajemnie rywalizują o wpływy w regionie. Konflikt między tymi państwami trwa od lat, lecz wojny toczą się na terenie innych krajów (Syria, Irak, Palestyna). Z dobrze znanych powodów, Izraelowi wolno posiadać w swoim arsenale broń masowej zagłady, zaś Iran jest atakowany przy pomocy sankcji za prace nad rakietami balistycznymi i programem atomowym, który przynajmniej oficjalnie ma charakter pokojowy.

 

Irak i Syria to państwa, na terenie których trwa bezwzględna rywalizacja. Tamtejsze władze są przyjazne wobec Islamskiej Republiki Iranu, co zdecydowanie nie podoba się Izraelowi. Profesor Efraim Inbar, dyrektor Centrum Studiów Strategicznych Begin-Sadat powiedział, że: "stabilność na Bliskim Wschodzie jest na rękę tylko gdy służy naszym interesom".

 

Irak, Syria, Iran oraz Palestyna i libański Hezbollah współpracują ze sobą i stawiają opór izraelskiej ekspansji na Bliskim Wschodzie. Ajatollah Ali Chamenei, Najwyższy Przywódca Islamskiej Republiki Iranu powiedział we wtorek w trakcie 6. Międzynarodowej Konferencji nt. Wsparcia dla Palestyńskiej Intifady (wzięły w niej udział delegacje 80 państw świata), że wyzwolenie Palestyńczyków spod okupacji powinno zjednoczyć wszystkich muzułmanów i narody, które chcą wolności.

 

Irański duchowny stwierdził, że to dzięki Palestyńczykom, Izrael nie zdołał przejąć kontroli nad całym regioniem. Pierwsza i druga intifada, tj. powstania przeciwko okupacji syjonistów sprawiły, że nieuznawany przez wszystkich Izrael został zmuszony wycofać swoje wojska z południowej części Libanu w 2000 roku a 5 lat później - ze Strefy Gazy. Ali Chamenei jest przekonany, że trzecia intifada pozwoli osiągnąć kolejne sukcesy aż nastąpi całkowite wyzwolenie Palestyny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika mojżesz

żydzi - chazarzy nie maja

żydzi - chazarzy nie maja zadnych praw ani do izraela ani palestyny to zwykle ludobojsto i okupacja..powrot do izraela mial sie wiazac z przyjsciem mesjasza dlatego ortodoksyjni zydzi nie uznaja syjonistow ani izraela..powrot sie udal dzieki holokaustowi ofierze calopalnej

Portret użytkownika  kuba9131

Żydzi jak każdy inny naród

Żydzi jak każdy inny naród mają prawo mieć swoje państwo. Nie wiem dlaczego wiele osób odmawia prawa do istnienia Izraela (gdyby Żydzi nie mieli swojego państwa to byłoby ich dużo m.in w Polsce a tego raczej mało osób chce, chyba o to właśnie chodzi żeby ich tutaj nie było).

Portret użytkownika  kuba9131

Palestyńczykom odebrano

Palestyńczykom odebrano ziemię de facto w 1967 po przegranej krajów arabskich z Izraelem, wtedy Izrael poszerzył swoje granice takie jak ma dzisiaj. Jedynym sposobem na zakończenie obecnego konfliktu jest utworzenie państwa palestyńskiego na terytorium Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu a reszta terytorium pozostałaby częścią Izraela. Tylko że Arabowie chcą całkowitego zniszczenia państwa Izrael (chcą wszystko albo nic). Gdyby kiedykolwiek Izrael został pokonany to jeśli Żydzi nie chcieliby emigrować z Palestyny to zostaliby wyrżnięci przez Arabów. Palestyńczycy powinni mieć trochę pretensji do swoich współbraci że chcą na siłę pokonać Izrael kosztem niepodległości Palestyny.

Strony

Skomentuj