Iran zrezygnował z dolara w transakcjach importowych

Kategorie: 

Źródło: Flickr/ohkylel @twitter/CC BY-NC-ND 2.0

Władze Iranu podjęły niedawno kolejny krok ku całkowitemu porzuceniu dolara. 28 lutego, rząd wprowadził zakaz rozliczania się w dolarach amerykańskich za import towarów z zagranicy.

 

Nowe procedury importowe ogłosił Mehdi Kasraeipour, dyrektor Departamentu Wymiany i Polityki Zagranicznej Banku Centralnego Iranu. Przedsiębiorcy nie mogą już rozliczać transakcji zakupu dóbr zagranicznych w dolarach. Zamówienia zakupu oraz jakakolwiek dokumentacja importowa oparta o dolary amerykańskie nie będzie przetwarzana przez urzędników celnych.

 

Mehdi Kasraeipour powiedział również, że ograniczenie nie powinno sprawić problemu dla importerów, gdyż sektor bankowy Iranu nie używa dolara z powodu nałożonych na ten kraj sankcji gospodarczych i dlatego posługuje się innymi walutami. Stany Zjednoczone utrzymują ograniczenia na Iran mimo porozumienia w kwestii programu jądrowego, które zostało osiągnięte w 2015 roku.

Rezygnacja z dolara w transakcjach importowych to jeden z kroków mających na celu wzmocnienie lokalnej waluty – riala irańskiego. Jest to również reakcja na groźby jednostronnego wypowiedzenia umowy nuklearnej przez USA, ingerencję w sprawy wewnętrzne państwa oraz agresywną postawę Waszyngtonu w ogóle. Pod koniec stycznia 2017 roku Valiollah Seif, dyrektor Banku Centralnego Iranu zapowiedział, że kraj całkowicie odrzuci dolara amerykańskiego 21 marca tamtego roku. Rezygnacja z tej waluty okazała się jednak trudniejsza niż przypuszczano.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Maxxx

Sytuacja z Iranem wygląda

Sytuacja z Iranem wygląda dziś zupełnie inaczej niż to było z Irakiem. Wojna z Iranem oznaczać będzie globalny konflikt a nie lokalny jak było do tej pory. Rosja i Chiny nie pozwolą na to. Poza tym USA mają tak zniszczony wizerunek że nie pójdzie im łatwo stworzyć "koalicję". Europa nie chce wojny, więc na razie nie dojdzie do niczego. No chyba że usraelici postanowią że już czas na kolejną wojnę.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika alojzy

No proszę: jak to się fajnie

No proszę: jak to się fajnie zbiegło z wprowadzeniem obowiązkowej służby wojskowej.
Być może polskie wojsko pojedzie do Iranu bronić wolności i demokracji przed terroryzmem, a w tym czasie u nas wolności i demokracji będą bronić niemcy czy jakiś inny israel za pomocą swojego ussańskiego proxy.

Skomentuj