Iran zażądał od USA 245 milionów dolarów odszkodowania za dostawy broni chemicznej dla Saddama Husajna

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Iran wzywa rząd USA do wypłaty odszkodowania w wysokości 245 milionów dolarów dla ofiar za atak chemiczny w czasie wojny iracko-irańskiej w latach 1980-1988, przeprowadzony przez wojska Saddama Husajna – informuje Agencja Fars.

 

W roku 1987 irackie lotnictwo przeprowadziło atak na irańskie miasto Sardaszt, zrzucając bomby sarinu, tabunu i gazu musztardowego. W wyniku tego ataku zginęło 10 osób, około 600 zostało poważnie rannych. W sumie ucierpiało kilkanaście tysięcy ludzi.

Stany Zjednoczone popierały Bagdad podczas konfrontacji Iran-Irak. W szczególności, jak wynika z dokumentów Senatu, Amerykanie dostarczali broń chemiczną, której identyczne składniki ONZ znalazło w pozostałościach materiałów wojskowych, przechowywanych w Bagdadzie. Z archiwalnych dokumentów wynika również, że amerykańskie agencje wywiadowcze wiedziały o wykorzystaniu przez wojska Husajna broni chemicznej.

„Kilka osób, które padły ofiarą bombardowania bronią chemiczną, wszczęły postępowania sądowe. Sąd zajmuje się wnioskami dot. osiemnastu ludzi, którzy ucierpieli. Wysokość odszkodowania została ustalona na podstawie decyzji irańskiego trybunału" - powiedział rzecznik sądu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj