Iran zatrzymał załogę dwóch amerykańskich łodzi patrolowych, które naruszyły granicę morską

Kategorie: 

Źródło: US Navy

Jak podają światowe media, irańskie wojska zatrzymały we wtorek 10 amerykańskich marynarzy za nielegalne wkroczenie na wody terytorialne tego państwa. Niedługo potem władze Iranu zażądały oficjalnych przeprosin za dokonanie tego naruszenia.

 

Aresztowani marynarze korzystali z dwóch łodzi patrolowych i chcieli przedostać się z Kuwejtu do Bahrajnu przez Zatokę Perską. Niespodziewanie jednak naruszyli terytorium morskie i zostali zatrzymani a następnie byli przesłuchiwani. Sytuacja mogła skończyć się bardzo źle, biorąc pod uwagę obecne relacje między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Żadna ze stron nie wiedziała jak doszło do tego incydentu.

 

Po kilku godzinach ustalono, że przyczyną naruszenia granic morskich Iranu była awaria nawigacji. Wtedy irańskie władze zapowiedziały, że marynarze zostaną uwolnieni w najbliższym czasie i tak też się stało. Najwięksi krytycy Baracka Obamy skorzystali z tej okazji i wypomnieli mu jego zbyt łagodną reakcję na ostatnie wydarzenie.

 

Według niektórych mediów, Stany Zjednoczone rzeczywiście miały wystosować przeprosiny po czym Iran miał wypuścić marynarzy, jednak wiceprezydent USA Joe Biden zaprzeczył temu. Bez względu na to, wszystko zakończyło się szczęśliwie, bez niepotrzebnych słów i prowokacji.

 

 

Źródło: http://www.zerohedge.com/news/2016-01-12/iran-seizes-2-us-navy-boats-crewmen

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika H.R.

Według "norm prawnych" Unii

Według "norm prawnych" Unii Europejskiej, Iran popełnił karygodny czyn, ponieważ nie było to bezprawne naruszenie jego granicy morskiej, ale byli to "uchodźcy"! Potrzebujący bezwzględnej pomocy, "uchodźcy" !!!

Skomentuj