Iran zatrzymał brytyjski tankowiec w cieśninie Ormuz

Kategorie: 

Źródło: Internet

Irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła kontrolę nad brytyjskim tankowcem, który podobno naruszył międzynarodowe prawo morza. Statek został skierowany do portu, a załoga jest przesłuchiwana. Tankowiec prawdopodobnie nie zostanie wypuszczony, dopóki Wielka Brytania nie uwolni irański statek, który wciąż jest przetrzymywany przy Gibraltarze.

 

Tankowiec Stena Impero z 23-osobową załogą został przechwycony w piątek w cieśninie Ormuz. Na miejscu pojawiły się szybkie łodzie patrolowe oraz śmigłowiec, z którego irańscy żołnierze weszli na pokład brytyjskiego statku. Jednostka została przejęta i skierowana do portu w Bandar Abbas.

 

Gwardia Rewolucyjna ogłosiła, że statek Stena Impero uderzył w łódź rybacką i zostanie uwolniony po zakończeniu śledztwa. Oczywiście Wielka Brytania twierdzi, że tankowiec nie uderzył w żadną łódź i domaga się jego natychmiastowego uwolnienia wraz z całą załogą. Jednocześnie władze Wielkiej Brytanii wznowiły dyskusję nad koniecznością wzmocnienia Marynarki Wojennej, która nie była w stanie zapewnić ochrony jednostce. W cieśninie Ormuz znajdowała się fregata HMS Montrose, która jednak była zbyt daleko, aby zareagować na przejęcie tankowca.

Warto dodać, że Wielka Brytania wciąż przetrzymuje irański tankowiec Grace 1 przy Gibraltarze, który podobno transportował ropę naftową do Syrii, łamiąc sankcje UE. Można założyć, że Iran raczej nieprędko uwolni załogę tankowca. Gwardia Rewolucyjna już 10 lipca podjęła podobną próbę wobec statku British Heritage, lecz wtedy był on eskortowany przez fregatę HMS Montrose.

 

Napięcie w regionie wciąż rośnie. Stany Zjednoczone chcą stworzyć nową „koalicję”, która będzie chronić statki przepływające przez cieśninę Ormuz. Amerykanie wciąż sprowadzają swoje wojska na Bliski Wschód. Tym razem, około 500 żołnierzy pojawiło się w Arabii Saudyjskiej, a konkretnie w bazie lotniczej Prince Sultan w Rijadzie. USA twierdzą, że należy zwiększyć bezpieczeństwo w obliczu „agresywnego Iranu”. Z drugiej strony, wywoływanie konfliktów i straszenie wojną pozwala Amerykanom sprzedawać sojusznikom uzbrojenie warte miliardy dolarów.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika euklides

Irańczycy muszą mieć coś w

Irańczycy muszą mieć coś w zanadrzu jeśli tak sobie poczynają. Całe NATO przejedzie się na Iranie. Do wojny potrzebna jest silna gospodarka. USA to kolos na glinianych nogach, a europejska gospodarka została doszczętnie zniszczona przez komuchów, agentury i głupotę niemoralnego ludu, który zamiast słuchać narodowych mędrców połakomił się na błyskotki oszustów i zaprzedańców. Gospodarka niemiecka czy francuska to dno, o stanie gospodarek takich jak polinowska nie wspominając... Wojna to samobójstwo dla zachodu.

Portret użytkownika hevy

Kurcze, żeby Polska kiedyś

Kurcze, żeby Polska kiedyś postąpiła tak jak Iran, a nie na oplucie gadamy, że deszcz pada. Lepiej, wzywamy Iran do... . No właśnie czego? Do tego jak obecna Polska by postąpiła. Czyli skulić uszy i ogon, skakać na dwóch łapkach i lizać jaja amerykanom i izraelitom, dla jasności nie mam na myśli normalnych żydów, którzy pracują, wychowują dzieci i takie tam.

Skomentuj