Iran zaprezentował nowego drona bojowego, wzorowanego na amerykańskim RQ-170 Sentinel

Kategorie: 

Źródło: YouTube

Irańska Gwardia Rewolucyjna przedstawiła dziś nowego bezzałogowca, przeznaczonego do działań bojowych. Nikt nie ukrywa, że nowa maszyna jest w rzeczywistości kopią amerykańskiego drona RQ-170 Sentinel, który został przechwycony nad Iranem w 2011 roku.

 

Bezzałogowiec dalekiego zasięgu otrzymał nazwę Saeqeh. Potrafi on przenosić do czterech bomb kierowanych. Konstrukcja została pokazana światu na wystawie zaawansowanego sprzętu wojskowego, ale nie zaprezentowano jej możliwości. Agencja informacyjna Tasnim przedstawiła również zdjęcia MQ-1C Gray Eagle - kolejnego amerykańskiego drona, który miał zostać przechwycony w ostatnim czasie przez Gwardię Rewolucyjną.

W przeszłości Iran konstruował różne wersje dronów, wzorując się na maszynie RQ-170 Sentinel, lecz Saeqeh jest pierwszym urządzeniem, przeznaczonym do działań bojowych. Amerykanie, chcąc nie chcąc, udostępnili Irańczykom swoją technologię wojskową. W 2011 roku, Barack Obama domagał się zwrotu "zagubionego" drona, który w rzeczywistości prowadził operację zwiadowczą i naruszył przestrzeń powietrzną Islamskiej Republiki Iranu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ZIWK

Zwieracze ostro popuściły,

Zwieracze ostro popuściły, gdy okazało się, że w RQ-170 zarówno soft sterujący, program lotu i zebrane dane wywiadowcze są przechowywane w jawnej postaci...

Na etapie projektu nie wdrożono żadnego mechanizmu autodestrukcji, czy nawet najprostszego szyfrowania - o czym zawsze przypominają wszyscy spece również ci od domowego bezpieczeństwa.

Portret użytkownika Hathor

To nie jest ściema, tu jest

To nie jest ściema, tu jest kompilacja video, z przechwycenia dwóch dronów:
-- https://youtu.be/9nyLNQekwNE
- RQ-170, który wystartował 4.12.2011 z basy USAF w Afganistanie i został przechwycony przez armię irańską. Oficialnie został pokazany 8.12 cztery dni po wylądowaniu w irańskiej bazie.
- 3.12.2012 został przechwycony dron rozpozniania krótkiego zasięgu na wodach Zatoki Perskiej
- 6.02.2013 - Irańczycy odkodowali soft znajdujący się na pokładzie RQ-170
- 12.11.2014 odbył się pierwszy lot irańskiej kopii RQ-170

Portret użytkownika ZIWK

Ponieważ Iran blisko

Ponieważ Iran blisko współpracuje z Chinami wojskowo, to w rozparcowywaniu zdobyczy brała udział Chińska armia.

Czyli US Air Force mogło sobie uprościć sprawę i cały firmware umieścić np na Git-hubie... Wink

Skomentuj