Iran zagroził blokadą cieśniny Ormuz. Eksperci ostrzegają przed wielkim kryzysem energetycznym

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na Bliskim Wschodzie znów robi się gorąco. Stany Zjednoczone grozą całkowitą izolacją Iranu na świecie poprzez wprowadzenie zakazu importu irańskiej ropy naftowej i chcą wymusić rozwiązanie umowy nuklearnej. Donald Trump zamierza zagłodzić irańską ekonomię, lecz może to również zachwiać stabilnością światowej gospodarki.

 

Prezydent Hassan Rouhani zasugerował, że w odpowiedzi na agresywne posunięcia Stanów Zjednoczonych, Iran może zablokować cieśninę Ormuz. Ostatnie takie groźby padały w latach 2011-2012, gdy USA brały pod uwagę nawet wypowiedzenie wojny. Amerykańskie okręty regularnie przepływały przez cieśninę Ormuz i ignorowały ostrzeżenia ze strony Iranu, który z kolei organizował manewry wojskowe na morzu.

 

Cieśnina ta ma strategiczne znaczenie. Każdego roku, tankowce transportują tym szlakiem morskim około 18 milionów baryłek ropy naftowej, co stanowi 40% transportu drogą morską i około 20% całkowitego przewozu ropy na świecie. Jeśli Teheran nie będzie mógł eksportować swojej ropy naftowej to, zgodnie z groźbami, może zablokować cieśninę Ormuz, a wtedy nie tylko Iran, ale też pozostałe państwa regionu nie będą miały możliwości eksportowania swoich surowców energetycznych.

Realizacja tych gróźb może doprowadzić do poważnego wzrostu cen ropy na świecie. Zresztą analitycy wskazują, że w obecnej sytuacji, gdy Trump chce zablokować eksport irańskiej ropy, w Nigerii i Libii trwa kryzys, eksport ropy z Wenezueli cały czas spada, a Arabia Saudyjska zwiększyła zużycie tego surowca, Stany Zjednoczone same sobie zadają cios, gdyż ostatecznie to Amerykanie zapłacą za decyzje Donalda Trumpa.

 

Blokada cieśniny Ormuz może również doprowadzić do konfliktu zbrojnego. Stany Zjednoczone już zapowiedziały, że szlak morski pozostanie otwarty, nawet jeśli będzie to wymagało użycia siły militarnej. Wprowadzony przez władze USA kategoryczny zakaz importowania irańskiej ropy wejdzie w życie 4 listopada. Trump zapowiadał, że każde państwo bez żadnych wyjątków zostanie obłożone dotkliwymi sankcjami, jeśli naruszy decyzję Waszyngtonu. Z drugiej strony, większość krajów, w tym Unia Europejska, raczej ignoruje dyktat Stanów Zjednoczonych. Wygląda więc na to, że bardziej prawdopodobna wydaje się izolacja USA, niż Iranu.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika hyh

Prorok John Paul Jackson

Prorok John Paul Jackson mowil ,ze nikt nie bedzie gadal z Izraelem dlatego ,ze zmusil Iran do zamkniecia kurka i zacznie sie szantaz ropa. Zdrozeje przez co upadnie EUR a potem USD. Rosja tez ma szantazowac i zakrecac kurek na zasadzie albo z Nami albo przeciw Nam.

Nie wyobrazam sobie za 10 zl litra i Polactwa ktore to kupuje...

 

Portret użytkownika Ogo Pogo

Za wszelką cenęTrump

Za wszelką cenęTrump sterowany żydostwem chce sprowokować konflikt.

A ustanowienie ogólnego ładu światowego jest bardzo proste.Nie wymaga wielkiego wysiłku ,armii,wojsk pancernych i rakietowych ,bombek jądrowych...

Zamknąć wszystkich Żydów szczególnie amerykańskich .Pozbawić ich wszelkiego majątku i tak w znaczącej wielkości jeśli nie w całej masie w przestępczy sposób zdobytego.Pozbawić ich wszelkich godności wpływu na cokolwiek.Stworzyć żydowską enklawę pilnie strzeżoną gdzie musieliby utrzymywać z pracy ,badzo ciężkiej pracy.

Tymczasem przygotujmy się.

Dudasz,i pismeni będą chcieli posłać polskie wojsko w rejon zatoki w razie konfliktu.

W tym czasie siły upowskie Israela będą rozprawia

ć się z Palestyńczykami wszak to bezpieczne robota.

POwcy i POmagdalenkowa zbieranina POdobnie by uczynili włażąc w doopsko usmanów lub merkel.Bez znaczenia

Iran to nasz naturalny sprzymierzeniec więc nie pozostaje nam nic innego jak wybrać w najbliższych wyborach prawdziwie polską władzę ,Polaków mających na uwadze tylko i wyłącznie interes polski.

Teraz trochę pokrewny temat.Odwiedził Polskę iracki minister bodajże odbudowy i współpracy gospodarczej.Czy ktoś z władzy go podjął?Przeprowadził rozmowy?Przyjechał pan z konkretnymi propozycjami!!!.Olano go prawdopodobniej na polecenie żydowskiej metropolii.

 

Portret użytkownika Zenek ;)

Ciekawostka z plotkarskiego

Ciekawostka z plotkarskiego blogu

Wiele osób żyje przeciekami z "frontu walki" "demokracji" z "cabal" i jednoczesnym z tym "zwycięstwem" wprowadzenie neSSary dla mas... czyli nadejściem czasów błogosławionej szczęśliwości..

i w takie dyndum się elity bawią od lat kilku masowo ZWODZĄC swoich NIEWOLNIKÓW nie wiedzieć czemu uważających się za ich SUWERENÓW

ale pojawiła się właśnie JASKÓŁKA NADZIEI dla wszelkich wątpiących w spadającą na ich głowę "bombannę z nieba"

gdyż albowiem donald trump zwany LWEM JUDY tudzież RZEŹNIKIEM z Kanaan (i też jezusem od maryi dla tych z brakami z W-F'u)

ogłosił wszem i wobec datę i miejsce GDZIE BĘDZIE ŚWIĘTOWAŁ ZWYCIĘSTWO NAD owym mitycznym "cabałem"

a będzie to 11 LISTOPADA na Placu Defilad.....

w czym weźmie udział 200 tysięcy zagranicznych obserwatorów w mundurach NATO i różnego rodzaju brunatne ludziki ze zbrodniczych band bandera-IDF...

Tak oto ZAPLANOWANO ŚWIATOWE OGŁOSZENIE POWSTANIA POLIN...

w DZIEŃ ODZYSKANIA tzw NIEPODLEGŁOŚCI tych tzw "SUWERENÓW".... wojtyłowego pOŚWIĘCIMIA....

"KL pOŚWIECIMIA"... ziemi odmienionej z dobrobytu w biedę żarliwymi modlitwami tego żydowskiego pedofila czczonego w katolinie bardziej niż jego demonia patronka maryja zwana też w biblii Nierządnicą czy Pradawnym Wężem

I to tyle odnośnie tej plotki

Portret użytkownika alvaro31185

Moja ocena jest tego taka :

Moja ocena jest tego taka : Blokada ciesniny podpali wszystko co na bliskim wschodzie . 2 Kraje takie jak Polska upadna powod jest prosty gospodarki nie wytrzymają drastycznych cen ropy albo beda mialy powazny problem z egzystencja z zamieszakami w Tle 3 zdestabilizuje globalny ład gospodarczy a w ostateczności juz 3 wojna swiatowa taki będzie skutek a amerykanie robia to dla zielonych dolcow

JESTEM  NIEPELNOSPRSWNY  

Strony

Skomentuj