Iran zaczął udzielać odizolowanemu Katarowi pomoc żywnościową

Kategorie: 

Źródło: Konstantin Von Wedelstaedt/Wikimedia Commons

Spór pomiędzy państwami arabskimi nie uległ złagodzeniu. Katar, niewielki emirat położony nad Zatoką Perską, został odstawiony w kąt a Arabia Saudyjska zamknęła granicę lądową. Tak się składa, że monarchia Saudów to jedyne państwo, które graniczy z Katarem, dlatego mówi się, że jest on praktycznie odcięty od świata.

 

W poniedziałek Bahrajn, Egipt, Jemen, Libia, Malediwy oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem. Arabia Saudyjska dodatkowo zawiesiła wszelkie połączenia lądowe, morskie i powietrzne. Stany Zjednoczone bacznie przyglądają się tej sytuacji wyrażając zgodę na przykręcanie śruby, lecz do pewnej granicy.

 

Przeciwko emiratowi katarskiemu wysunięto oskarżenie o wspieranie terroryzmu, w tym al-Kaidy, Bractwa Muzułmańskiego i Państwa Islamskiego a także o współpracę z proirańskimi bojówkami oraz przyczynianie się do destabilizacji Bliskiego Wschodu. Spośród tych wszystkich oskarżeń wydaje się, że najpoważniejsze z nich dotyczy samej współpracy z Iranem.

 

Donald Trump poparł działania podjęte przeciwko Katarowi i wyraził nadzieję, że kraj przestanie wspierać terrorystów i powróci do klubu państw Zatoki Perskiej. Władze Dohy stwierdziły, że chcą utrzymywać dobre kontakty ze wszystkimi państwami i nie są gotowe na zmianę swojej polityki zagranicznej. Z drugiej strony Kuwejt, który próbuje załagodzić konflikt ogłosił, że odizolowany od świata emirat gotowy jest "wysłuchać obaw" swoich sojuszników.

 

Tymczasem Iran zaczął udzielać Katarowi pomocy żywnościowej. Wysłano już w sumie pięć samolotów i trzy statki, które dostarczyły łącznie około 800 ton towarów. Katar to największy na świecie eksporter gazu ziemnego w postaci płynnej (LNG), który w kwestii żywności musi polegać na imporcie. Dotychczas to Arabia Saudyjska w dużej mierze eksportowała żywność do Kataru.

 

Choć sytuacja pozostaje napięta, w chwili obecnej nie wydaje się, aby sytuacja mogła ewoluować np. w kierunku wojny. Konflikt i izolacja Kataru prawdopodobnie nie potrwa długo - w przeciwnym wypadku wiele państw może utracić dostawy gazu ziemnego a przede wszystkim cennego sojusznika. W Katarze znajduje się również amerykańska baza wojskowa. Arabii Saudyjskiej i Stanom Zjednoczonym bardziej zależy na tym, aby Katar zerwał współpracę z Iranem niż pogłębiał ją w wyniku kryzysu.

 

Źródła:

http://www.reuters.com/article/us-gulf-qatar-idUSKBN1920P2

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/06/11/iran-sends-five-planes-vegetables-qatar/

http://www.independent.co.uk/News/world/middle-east/qatar-crisis-saudi-arabia-not-ready-to...

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj