Iran zaatakował amerykańskie bazy wojskowe w Iraku! Czy Donald Trump dokona odwetu?

Kategorie: 

Źródło: Internet

W nocy z wtorku na środę, Iran dokonał ataku na amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują w bazach wojskowych w Iraku. W mediach pojawiają się sprzeczne informacje na temat strat. Iran ogłosił również, że jeśli USA dokona odwetu to nastąpi wojna na pełną skalę.

 

Irańskie lotnictwo wystrzeliło łącznie kilkanaście pocisków na bazę Al Asad w pobliżu miasta Hit oraz na bazę w Irbil. Do ataku użyto pocisków krótkiego zasięgu Fateh-313. Władze Iranu wyjaśniły, że dokonały aktu samoobrony zgodnie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych.

 

W chwili obecnej nie wiadomo, jakie szkody zostały wyrządzone w wyniku nocnego nalotu. Irańskie media podają, że zabito 80 „amerykańskich terrorystów”, jednak amerykańskie media, powołując się na źródła rządowe utrzymują, że straty są niewielkie lub wręcz zerowe.

Przy tej okazji należy dodać, że w bazie wojskowej Al Asad stacjonują również polscy żołnierze, stąd też niejednokrotnie wzywano polski rząd, aby nie ingerował w ten konflikt. Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, w wyniku irańskiego nalotu na szczęście nie ucierpiał żaden polski żołnierz.

 

Z samego rana pojawiły się również doniesienia o katastrofie samolotu pasażerskiego w Iranie. Maszyna Boeing 737 Międzynarodowych Linii Lotniczych (UIA) Ukrainy rozbiła się tuż po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini. Wszyscy pasażerowie zginęli. Na pokładzie samolotu przebywało 180 osób. Nie wiadomo jeszcze, czy ta katastrofa ma jakikolwiek związek z atakiem na amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Iraku, ale władze Iranu podały, że przyczyną tej tragedii była awaria silnika.

Iran dokonał właśnie zemsty za zabójstwo generała Kasema Sulejmaniego i niewykluczone, że wkrótce podejmie kolejne działania. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych panuje względny spokój. Donald Trump powiadomił jedynie na Twitterze, że trwa szacowanie strat, a w godzinach południowych czasu polskiego wyda oświadczenie. Teraz USA mają doskonały pretekst do wypowiedzenia wojny na pełną skalę, jednak wielu amerykańskich polityków nie popiera otwartego konfliktu zbrojnego z Iranem. Rozpoczęcie wojny przede wszystkim zaszkodzi Trumpowi w wyborach prezydenckich, dlatego możemy spodziewać się wyważonej odpowiedzi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika J23

Kto oglądał długo oczekiwane

Kto oglądał długo oczekiwane wystąpienie Trumpa po ataku Iranu na bazy amerykańskie i przyglądał sie uważnie to zauważył miny samego Trumpa pana Pompeo oraz stojących generałów .Były nie tęgie. Trzeci raz nie zadziałały systemy antyrakietowe Patryjot i żołnierze przeżyli (jeśli to prawda że przeżyli) tylko dzięki temu że zdążyli się ukryć w schronach.A przecież Iran użył starych rosyjskich rakiet z lat piędziesiątych tylko zmodernizowanych przez Iran .Jakiś czas temu ośmieszyli amerykanów rosjanie gdy ich rakiety wystrzelone z morza Kaspijskiego przeleciały nad bazami USA w Turcji i uderzyły w ISIS w Syrii oraz gdy zaatakowano elektrownie w Arabi Saudyjskiej też chronioną przez Patryjoty .Trump oszołomiony zapomniał nagle o 52 celach w jakie zapowiadał że uderzy gdy Iran ich zaatakuje i po retoryce że są najwięksi i najmocniejsi zaczął trzepotać skrzydłami gołębia pokoju

Portret użytkownika Jack40

Bo w moim narodzie są ludzie

Bo w moim narodzie są ludzie niegodziwi.

Wypatrują ofiary jak przyczajeni łowcy ptaków.

Zastawiają śmiertelną pułapkę

i łapią w nią ludzi.

27 Jak klatka jest pełna ptaków,

tak ich domy są pełne podstępu+.

Dlatego stali się potężni i bogaci.

28 Roztyli się, a ich skóra się wygładziła.

Są przepełnieni złem.

Nie bronią w sądzie sierot*+

i odmawiają sprawiedliwości biednym+,

żeby im samym dobrze się powodziło’”.

29 „Czy z powodu tych rzeczy nie mam ich pociągnąć do odpowiedzialności?” — mówi Jehowa.

„Czy nie mam* się zemścić na takim narodzie?

30 W tym kraju dzieje się coś szokującego i okropnego:

31 Prorocy prorokują kłamliwie+,

kapłani nadużywają władzy,

a mojemu ludowi to się podoba+.

Ale co zrobicie, gdy przyjdzie koniec?”

Portret użytkownika znawca

Powiadają, że Iran celowo

Powiadają, że Iran celowo chybił tym ostrzałem rakietowym. Nawet media w USA podają takie informacje - u których trudno doszukiwać się rzetelnej bezstronności, a raczej zależało by im na nagonce medialnej na Iran. W końcu są to media reżimowe - "demokracji zaprowadzanej na siłę" ...

Tak czy owak, Iran takim symulowanym atakiem nie tylko nie odeprze USA ale i tak nic nie osiągnie w najbliższej przyszłości ... bo cóż z tego, że USA po takiej symulacji - ugną się przed opinią międzynarodową i Iranu nie zaatakują bezpośrednio ... skoro charakter działań USA jest skryty i tajny - zapewne skończy się to finalnie jakimś powiedzmy, "tajemniczym przelotem" X-37 B (drona/statku kosmicznego) nad irańskimi instalacjami nuklearnymi etc.

A więc USA będzie się nastawiać na działania sabotażowe, prowadzone przez siły lotnicze, a to "tam" coś Irańczykom popsują, a to "tu" będą ich denerwować przy naruszaniu ich strefy powietrznej.

System wolnorynkowy NATO to nie jest gospodarka centralnie planowana ZSRR. W porównaniu do obydwu modeli, sozialstaat EU nigdy nie był i dalej nie jest zdolny do bycia geopolityczną potęgą.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

FRAJERZY... IRAN PERFEKCYJNIE

FRAJERZY... IRAN PERFEKCYJNIE DOKONAŁ SZKÓD MATERIALNYCH CHRONIĄC ZYCIE LUDZKIE ŻOŁNIERZY. PRZECIEZ ZOSTALI "OSTRZEŻENI " PRZED ATAKIEM. TO BYŁA MANIFESTACJA PRECYZJI IRAŃSKIEGO UDERZENIA. SMIERĆ JANKESOM! TRUM  I JEGO GENERALICJA JEST ZSZOKOWANA SKUTECZNOŚCIĄ I PRECYZJĄ ATAKU. TO SYGNAŁ, CO CZEKA AMERYKANÓW JAK SIĘ IRAN NAPRAWDĘ WEŹMIE ZA ICH DUPY!

Portret użytkownika sceptyyk

Łokej tylu nas już się to

Łokej tylu nas już się to nawymondrowywoływało i to ja coś nabazgrolę  :)  Wcześniej było strącenie niestrącalnego drona i wybicie jankom pomysłow na naloty bombowców na Iran. Dzisiaj, potężne bazy usa, zostały SKUTECZNIE zaatakowane, przez nowe Irańskie rakiety -  FATEH-313. Te bazy, były i są w najwyższej gotowości bojowej. Te bazy były i są chronione, przez najlepsze i najnowsze systemy obrony przeciw lotniczej i rakietowej, jakie posiada usa. Atak Iranu, został wykonany brawurowo i bezczelnie - w nocy... Start tych rakiet, był widoczny z odległości dziesiątków kilometrów, leciały ponad 200km i nic ich nie potrafiło zatrzymać...  FATEH-313, są zdolne do przeniesienia głowić o wadze w okolicach jednej tony na dystansie do 500km... Wystartowały w nocy, tak, żeby ich start był widoczny i doleciały do celu... Mało tego, ich dolot, został tak spozycjonowany, żeby uniknąć wybijakia jankeskich żołdaków i eksplodowały na obrzeżach jankeskich baz - OSTRZEŻENIE!!! Tak, to było OSTRZEŻENIE - zobaczcie co mamy, w obecnej chwili nie chcemy was wybijać ale mamy czym i możemy to robić. A w domyśle - Wypierdalajcie z naszych okolic!!! Co to oznacza??? Tylko tyle i aż tyle, że Iran tym SKUTECZNYM ATAKIEM, wybił żydostwu marzenia o ataku i podboju swojego terytorium. PS: gwarantuję Wam to, że po tym ataku, najwięcej kasy zarobiły pralnie w okolicach knesetu - pranie obsranych ze strachu gaci, idzie pełną parą   :)  

Portret użytkownika Pilippek

Haha dobre...celowo nie

Haha dobre...celowo nie trafili!!a amerykance znowu pewnie przypadkowo hahaha! Ojej ale sie usmialem, to po co po ataku podali do informacji paredziesiat ofiar tych atakow?na razie to zestrrzelili samolot i sami siebie zadeptali na pogrzebie generala

Portret użytkownika Nathaniel

Taka mała moja dygresja :

Taka mała moja dygresja : artyleria rakietowa Iranu - zasięg 500 km , artyleria rakietowa Polski - zasięg 40 km...

Najbardziej natomiast rozwala mnie portal "super ekspersu" gdzie w każdym tytule powyższego tematu jest początek " III wojnaświatowa"....

Strony

Skomentuj