Iran wzywa Izrael do podpisania układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej

Kategorie: 

Prezydent Iranu, Hassan Rouhani - Źródło: kadr z Youtube
W trakcie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, prezydent Iranu Hassan Rouhani wypowiedział się na temat pokoju na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem, w regionie powinno się utworzyć całkowity zakaz posiadania broni jądrowej.

 

Prezydent Rouhani wciąż zapewnia, że irański program jądrowy ma tylko i wyłącznie charakter cywilny, a produkcja jakiejkolwiek broni masowego rażenia na terenie kraju jest zakazana. Wyraził również gotowość do natychmiastowego przystąpienia do rozmów w tej sprawie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości oraz zbudować wzajemne zaufanie. Ponadto, doszło do bezpośredniej rozmowy szefów dyplomacji Iranu i USA, co ma miejsce po raz pierwszy od 1979 roku. Wydarzenie zostało ocenione jako pozytywne.

"Deklaruję tutaj otwarcie i bez dwuznaczności, że niezależnie od stanowiska innych, to był i zawsze będzie cel Islamskiej Republiki Iranu: dla broni nuklearnej i innej broni masowego rażenia nie ma miejsca w irańskiej doktrynie bezpieczeństwa i obrony, zaprzecza to naszym przekonaniom religijnym i etycznym" - powiedział Hassan Rouhani na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Hassan Rouhani wspomniał również o tragedii jaka miała miejsce w Hiroszimie i Nagasaki w 1945 roku dodając iż tak długo jak istnieje broń jądrowa, tak istnieje również zagrożenie jej użycia. Nawiązał jednocześnie do Izraela - jedynego kraju na Bliskim Wschodzie, który nie podpisał układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Zdaniem prezydenta Iranu, wszystkie kraje powinny zwołać oraz uczestniczyć w konferencji, dzięki której będzie można utworzyć na Bliskim Wschodzie całkowity zakaz posiadania broni masowego rażenia, nie uwzględniając żadnych wyjątków.

 

Wypowiedź Rouhaniego została jednak skrytykowana właśnie przez Izrael. Yuval Steinitz, minister stosunków zagranicznych oraz spraw strategicznych powiedział, że irański prezydent próbuje odciągnąć od siebie uwagę wszystkich krajów, kierując ją na Izrael. Natomiast premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że przemówienie Rouhaniego jest cyniczne i pełne hipokryzji a Iran próbuje w ten sposób zyskać na czasie, aby wyprodukować broń jądrową i zniszczyć jego kraj.

 

 

 

Źródło: http://rt.com/news/rouhani-israel-nuclear-disarmament-396/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika antysocjalista

... I zniszczyć jego

... I zniszczyć jego kraj.
 
Jego? Przeciez to są zagrabione ziemie Palestyńczykom, których żydzi sukcesywnie eksterminują od czasu zakończenia II wojny światowej.
Irak, Libia, Syria, Iran. Cztery kraje wspomniane w latach 90tych przez jakiegoś arabskiego fundamentalistę, że żydzi będą chcieli zniszczyć ich rządy militarnie rękami amerykanów i ich zachodnich sojuszników. Ameryka wtedy parsknęła śmiechem na to oświadczenie, a my .... jesteśmy obecnie już na etapie Syrii.
Tak sobie myślę, że jeśli oskarżono Saddama o posiadanie broni chemicznej której w Iraku nigdy nie było, oskarżono Assada o jej użycie na cywilach mimo że wszelkie tropy prowadzą przez niemcy do ameryki, to że atakując Iran będą musieli użyć teraz broni jądrowej w bardziej wyrafinowany sposób o której posiadanie oskarżają Iran, aby zdobyć poparcie opinii publicznej. Na przykład wysadzając w powietrze jedno z miast Europejskich i oskarżając o to arabskich terrorystów, kórych szkoli, ukrywa i wspiera Iran.

Portret użytkownika MASAKRA

Ja na wybory wogole nie

Ja na wybory wogole nie chodze.  Pisze ogolnie, ze to wlasnie MY czyli LUDZKOSC wybiera tych GLUPKOW ( demokrytycznie ). Bo jakby nie bylo, DEMOKRATYCZNE rzady rozpoczynaja najwieksze wojny na tymze swiecie. Nie pisalem nic przeciwko Tobie.  Pozdrawiam.

Portret użytkownika SurvivorMan

Najlepiej by było, gdyby cały

Najlepiej by było, gdyby cały cywilizowany świat całkowicie pozbył się energii jądrowej! Zarówno tej militarnej, jak i "pokojowej"! Ona jest światu potrzebna, jak drzwi w lesie i tylko same problemy stwarza!
A jeśli chodzi o wypowiedź Prezydenta Iranu (islamskiego duchownego, tak nawiasem mówiąc), to ludzie muszą być świadomi, że jego "religia" owszem - zabrania mu kłamać, ale jest jeden ciekawy wyjątek: Muzułmanin może łamać dowolnie ten zakaz, jeśli tylko ma to przynieść korzyść islamowi lub go obronić! Więcej chyba nic nie trzeba tłumaczyć...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Tak... Chyba tylko bilet w

Tak... Chyba tylko bilet w jedną stronę w kosmos mógłby tu pomóc... Niestety... Elity na to nie pójdą, a już na pewno nie Amerykanie, Rosja i Żydzi... A poza tym nie wiem, czy mamy na świecie technologię, która by temu przedsięwzięciu sprostała:/

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj