Iran wprowadza do służby system rakietowy S-300

Kategorie: 

Źródło: Vitaly V. Kuzmin/Creative Commons

Podczas gdy Stany Zjednoczone prowadzą wyraźną nagonkę na Iran, który zapowiedział całkowite porzucenie dolara amerykańskiego w swoich rozliczeniach już 21 marca, kraj oficjalnie informuje o przeprowadzanych testach nowych technologii zbrojeniowych. W niedzielę, Islamska Republika Iranu z powodzeniem przetestowała zaawansowany system rakietowy S-300.

 

Kontrakt na zakup wspomnianego rakietowego systemu przeciwlotniczego i przeciwbalistycznego został podpisany w 2007 roku, lecz ze względu na sankcje ONZ i opóźnienia, S-300 został dostarczony do Iranu dopiero w 2016 roku. Po przeprowadzonych testach, które zakończyły się powodzeniem poinformowano, że rosyjski system rakietowy znajdzie się na wyposażeniu armii do końca obecnego irańskiego roku, tj. do 20 marca.

 

Warto dodać, że w ostatnich tygodniach odbywały się również testy innych technologii - oprócz rakiet balistycznych, po raz pierwszy wypróbowano rakietę naprowadzaną "Sumar" o zasięgu do 3 tysięcy km. oraz przeciwokrętowy pocisk manewrujący krótkiego zasięgu "Nasir".

 

Pod koniec grudnia 2016 roku Iran ogłosił, że wciąż pracuje nad zbudowaniem pierwszego własnego lotniskowca. Stany Zjednoczone, Izrael i Arabia Saudyjska muszą być bardzo niezadowolone, ponieważ Iran staje się coraz potężniejszy i jest nieustannie wspierany przez Rosję i Chiny, co sprawia, że wygranie ewentualnej wojny nie byłoby dziś takie proste.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika zRosji

Dobrze uzbrojony Iran

Dobrze uzbrojony Iran skutecznie odstraszy bandziorów z prerii. Bandzior preriowy boi się trumien owiniętych swoimi flagami, Iran mógłby wytłuc więcej jankesów niż Wietnam i bandycka ameryka zaczęła by protestować, wyłazić na ulicę. USA to słaby kraj, siedzieli by cicho jak mysz pod miotłą, gdyby tylko ktoś zamienił im w gruzy kilka miast, czego im życzę z całego serca. Jeszcze ich nikt nie poturbował z racji odległości i oceanów, takie chowane bezstresowo, parszywe "państwo". No ale dzisiaj już można dać ameryce po pysku, chętnych jest wielu i możliwości dużo.

Portret użytkownika tomtom2

Wobec swojego głównego wroga

Wobec swojego głównego wroga Izraela i tak będą bezsilni. Nawet tak reklamowany przez Rosjan jako nie do przejścia system S400 nie pomógł gdy w styczniu izraelski niewykrywalny F35 zbombardował lotnisko wojskowe pod Damaszkiem.

Portret użytkownika zRosji

S-400 widzi F-35 z 250 km. Po

S-400 widzi F-35 z 250 km. Po za tym znajduje się w Latakii w odległości 230 km. Zasięg rakiet S-400 wynosi 240 km przeciwko celom manewrującym, więc może już się nie ośmieszaj... Żaden izraelski czy amerykański samolot nie wleciał jeszcze bez pozwolenia w zasięg S-300/400.

Po za tym drugie twoje kłamstwo jest takie że to nie był F-35 ani inny samolot, tylko rakieta która miała w ogóle bliżej do Damaszku niż rosyjskie S-400. Zachód boi się rosyjskich systemów przeciwlotniczych, bo nie może ich pokonać, ewentualnie mogą spróbować przeciążyć przy wysokich stratach które były by raczej nie do przyjęcia...

Portret użytkownika tomtom2

Wiesz że na temat kłamstw z

Wiesz że na temat kłamstw z twojej ojczyzny można by długo, więc darujmy sobie inwektywy. Interwencja w Syrii ma głównie aspekt propagandowy dlatego każda porażka boli. Być może też nalot był uzgodniony między GRU i Mossadem, tego nie wiemy bo chodziło o zniszczenie składów Hezbollahu a nie bezpośredni atak na wojska Assada. W każdym razie wracając do meritum to Iran ma problem bo Żydzi nie pozwolą na rozwijanie programu broni atomowej u swych śmiertelnych wrogów i żadne "S któreś tam" nie są w stanie powstrzymać ich determinacji. Zresztą Izrael jest w czołówce jeśli chodzi o wojnę elektroniczną i mają środki aby dowolny system kompletnie oślepić.

Portret użytkownika gnago

"Iran jest niezalezny zarowno

"Iran jest niezalezny zarowno od USA jak i rosji i Chin"

 

 I dlatego kupił S300 bo podobnego nie może wyprodukować. Zatem w zakresie broni zaawansowanych jest zalezny od państw trzecich. Czyni to twą tezę bzdurą

Skomentuj