Iran skonstruował "ojca wszystkich bomb"

Kategorie: 

GBU-43 - źródło: United States Department of Defence

Jak powiadomił dowódca sił wojskowo-kosmicznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Amir Ali Hajizadeh, Iran jest w posiadaniu potężnej bomby własnej produkcji, zwanej "ojcem wszystkich bomb". Sama nazwa w oczywisty sposób nawiązuje do amerykańskiej bomby GBU-43, która ze względu na swoją masę i siłę eksplozji stała się "matką wszystkich bomb", w skrócie MOAB.

 

W kwietniu 2017 roku, amerykańskie lotnictwo zrzuciło GBU-43 na islamistów ukrywających się w tunelach i jaskiniach w prowincji Nangarhar w Afganistanie. Bomba waży 9 800 kilogramów z czego same materiały wybuchowe posiadają masę niemal 8 500 kilogramów. MOAB posiada siłę eksplozji równą 11 ton TNT i jest oficjalnie najpotężniejszą nienuklearną bombą na świecie.

GBU-43 - źródło: U.S. Air Force

Tymczasem Iran skonstruował własną bombę, która otrzymała przydomek "ojciec wszystkich bomb". Na jej temat wiadomo tylko tyle, że posiada masę 10 000 kilogramów i również powinna być zrzucana przez samoloty. Zatem wygląda na to, że irańska bomba FOAB jest nieco cięższa od swojego amerykańskiego odpowiednika, lecz nie wiadomo jaką posiada moc.

 

Bomba o identycznej nazwie wchodzi w skład rosyjskiego uzbrojenia. Według tamtejszych sił zbrojnych, bomba posiada mniej materiału wybuchowego od GBU-43, ale posiada podobno czterokrotnie większą siłę eksplozji.

 

Irańska wersja bomby FOAB i wiele innych technologii militarnych powstaje ze względu na obawy przed amerykańską inwazją. Stany Zjednoczone nakładają sankcje gospodarcze na Iran za prace nad rakietami balistycznymi i grożą wystąpieniem z umowy nuklearnej. Z kolei Izrael i Arabia Saudyjska to wieloletni orędownicy "prewencyjnego ataku" na Iran.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika MiamiVibe

Bez tego Iran skończy jak

Bez tego Iran skończy jak Irak, Libia, Syria oraz inne państwa nie posiadające technologii do własnej obrony, które postanowiły odejść od dolara i nie zakładać lichwiarskiego banku centralnego. Tak samo z Koreą Płn, boją się jej qrwie syny Smile

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Portret użytkownika sceptyyk

O kurwa ale się wzruszyłem.

O kurwa ale się wzruszyłem. Pokaż mi ich foty, jak założą żołdackie uniformy i idą zabijać palestyńskie dzieci...                                                                                                                     Znalezione obrazy dla zapytania zabite dzieci palestyńskie

Strony

Skomentuj