Iran skonstruował "ojca wszystkich bomb"

Kategorie: 

GBU-43 - źródło: United States Department of Defence

Jak powiadomił dowódca sił wojskowo-kosmicznych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Amir Ali Hajizadeh, Iran jest w posiadaniu potężnej bomby własnej produkcji, zwanej "ojcem wszystkich bomb". Sama nazwa w oczywisty sposób nawiązuje do amerykańskiej bomby GBU-43, która ze względu na swoją masę i siłę eksplozji stała się "matką wszystkich bomb", w skrócie MOAB.

 

W kwietniu 2017 roku, amerykańskie lotnictwo zrzuciło GBU-43 na islamistów ukrywających się w tunelach i jaskiniach w prowincji Nangarhar w Afganistanie. Bomba waży 9 800 kilogramów z czego same materiały wybuchowe posiadają masę niemal 8 500 kilogramów. MOAB posiada siłę eksplozji równą 11 ton TNT i jest oficjalnie najpotężniejszą nienuklearną bombą na świecie.

GBU-43 - źródło: U.S. Air Force

Tymczasem Iran skonstruował własną bombę, która otrzymała przydomek "ojciec wszystkich bomb". Na jej temat wiadomo tylko tyle, że posiada masę 10 000 kilogramów i również powinna być zrzucana przez samoloty. Zatem wygląda na to, że irańska bomba FOAB jest nieco cięższa od swojego amerykańskiego odpowiednika, lecz nie wiadomo jaką posiada moc.

 

Bomba o identycznej nazwie wchodzi w skład rosyjskiego uzbrojenia. Według tamtejszych sił zbrojnych, bomba posiada mniej materiału wybuchowego od GBU-43, ale posiada podobno czterokrotnie większą siłę eksplozji.

 

Irańska wersja bomby FOAB i wiele innych technologii militarnych powstaje ze względu na obawy przed amerykańską inwazją. Stany Zjednoczone nakładają sankcje gospodarcze na Iran za prace nad rakietami balistycznymi i grożą wystąpieniem z umowy nuklearnej. Z kolei Izrael i Arabia Saudyjska to wieloletni orędownicy "prewencyjnego ataku" na Iran.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

O kurwa ale się wzruszyłem.

O kurwa ale się wzruszyłem. Pokaż mi ich foty, jak założą żołdackie uniformy i idą zabijać palestyńskie dzieci...                                                                                                                     Znalezione obrazy dla zapytania zabite dzieci palestyńskie

Strony

Skomentuj