Iran rozpoczął wzbogacanie uranu do poziomu 60%

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Iran rozpoczął proces wzbogacania uranu do najwyższego jak dotąd poziomu 60%. Tym samym teoretycznie jest o krok bliżej od zbudowania broni nuklearnej.

 

11 kwietnia w irańskim ośrodku jądrowym w Natanz nastąpiła awaria z dostawą energii elektrycznej. Tego samego dnia izraelskie media wskazywały, że był to cyberatak ze strony Mossadu. Następnie irańskie władze otwarcie oskarżyły Izrael o akt terroryzmu.

 

Szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi ogłosił w piątek, że Iran rozpoczął proces wzbogacania uranu do poziomu 60%. Wirówki wytwarzają około 9 gramów wzbogaconego uranu. Salehi stwierdził również, że Iran posiada już zdolność do wzbogacania uranu do dowolnego poziomu.

Media wskazują, że konstrukcja broni nuklearnej wymaga ponad 25 kg uranu wzbogaconego do poziomu 90%. Dotychczas Iran wytwarzał uran wzbogacony do 20%. Tymczasem zgodnie z przyjętym w 2015 roku porozumieniem nuklearnym, z którego wycofały się Stany Zjednoczone, Iranowi nie wolno przekraczać limitu wynoszącego 3,67%.

 

Izrael, który nieoficjalnie stoi za atakiem na ośrodek w Natanz, w przeszłości zbombardował dwa kraje na Bliskim Wschodzie, aby wstrzymać ich programy nuklearne. Teraz zapowiada, że zrobi wszystko, aby jego wróg nie zdobył broni nuklearnej. W tym samym czasie trwają negocjacje w sprawie przywrócenia porozumienia nuklearnego, do którego chcą wrócić Stany Zjednoczone, a także ewentualnego zniesienia sankcji gospodarczych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika TheMT

nic się nie stanie, wszyscy

nic się nie stanie, wszyscy grają w jedną bramkę, nawet już kim czy chiny nie protestują na satelity muska, to tylko teatrzyk, ale nic sie nie wydarzy, jego zadanie to budowanie emocji strachu aby ludzie sami wyciagneli reke po ratunek, który zapewni im "spokoj".

Portret użytkownika Węższy

Drodzy Irańczycy, jeśli ktoś

Drodzy Irańczycy, jeśli ktoś z Was to przeczyta, musicie wiedzieć... ŻE PRAWDZIWI POLACY MAJĄ WAS W SERCACH, JESTESCIE NASZYMI BRAĆMI! A braci się nie traci...

Nie piszę tego za Waszą dobroć dla nas, za uczynki podczas wojny światowej...

Od zawsze, akurat Was bardzo lubię, to jest w sercu <3 nie wiem skąd się to wzięło, to chyba te wspólne, słowiańskie geny Smile

Bardzo Was również przepraszamy za słowa, uczynki tak naprawdę nie naszego, antypolskiego, antyirańskiego rządu! To co mówią na Wasz temat "nasze" prezydenty, premiery nie pochodzi z NASZYCH serc!!!

Wolna Polska! Wolny Iran! Wolna Palestyna!

Polska kocha Iran! <3

Dziękuję, musiałem się tym podzielić, szacunek i pozdrawienia!

Portret użytkownika Adolf Rotshild

Z tego co mi wiadomo w Iranie

Z tego co mi wiadomo w Iranie obowiązuje rozporządzenie religijne zakazujące produkcji broni jądrowej. Z resztą Irańczycy dlatego nie mają broni masowej zagłady bo w latach 80tych byli gazowani  amerykańską bronią chemiczną przez pachołka USA Husseina. Więc pozostał im uraz w pamięci. I dopóki Iranem będą rządzić elity które pamiętają wojne z Irakiem, dopóty nikt tam nie produkuje żadnej WMD. A izraelskimi kłamstwami można się co najwyżej podetrzeć

 

Portret użytkownika Kwazar

Baca Iran w pólnocnej afryce

Baca Iran w pólnocnej afryce ? Ja jestem za ! Oni ją zaadaptują zaraz jak NARESZCIE Izraelskich wyślą na Marsa albo na Jowijusza albo w ogóle gdzieś i niech nareszcie ich wyślą. Bądźmy dobrej myśli Baca ! Iran a to, by było dla Iranu najlepsze, powinien mieć broń jądrową. Tu i co do tego FAKTU to akurat nie mam żadnych wątpliwości.

Portret użytkownika Przerywa Milczenie

25 kg mówisz? A ja coś myślę,

25 kg mówisz? A ja coś myślę, że wystarczy ok. 1kg.

...i trzeba też brac pod uwagę, że jest rok 2021 czyli minęło wystarczajaco dużo czasu, by opracować technologię wodorową w Iranie.  I tu może być spore zaskoczenie, jeśli się nie mylę.

 

Portret użytkownika Quark

Pomyliła Ci się "masa

Pomyliła Ci się "masa krytyczna" - konieczna do wywołania reakcji łańcuchowej (właśnie ten 1 kg) z masą konieczną dla uzyskania pożądanej mocy wybuchu - bo jak już budować bombę to porządną ! 

Portret użytkownika baca

w północnej afryce powinno

w północnej afryce powinno być normalne silne państwo z silną atomową pałką żeby wściekłego psa trzymać na krótkim łańcuchu... tym państwem jest Iran i już od lat posiada broń atomową od Rosji...
skowyt wściekłych koczowników więc jest tylko śmieszny... bo jak bedą dokuczliwie ujadać dostaną grzyba i będzie po temacie...

 

Portret użytkownika Węższy

Witam, a wytłumacz mi tu

Witam, a wytłumacz mi tu Władziu, co do kurnej robił szytostan Obsralel w EUROWIZJIIJI? Gdzie prawdziwa Ojczyzna Palestyńczyków "leży", w gejropie? Wczoraj aż mnie na odruch wymiotny brało jak te żółte rzydonkile widziałem w klapach garniakow tych wszystkich antypolskich "gwiazd".

Jakoś na palestynskiej ziemi 11 listopada nikt nie nosi biało-czerwonego...

Przynajmniej Rezydent czy inne reporterki się nie kryją z tymi żółtymi zydonkilami, a dokładniej ze swoimi korzeniami... Wręcz ich duma rozpierala... A przecież Rezydent sam powiedział, że jego córcia to żymianka i obowiązki ma żytowskie...

Pozdrawiam Lachów

Portret użytkownika baca

a co nie wierzysz że Iran

a co nie wierzysz że Iran leży w Afryce?
no to uwierz, bo tak zwany "bliski wschód" to przecież żaden "wschód" tylko północna Afryka...
ale na ziemi są dużo większe cuda: ostatnio osobiście byłem w Irlandii, która leży w Anglii, wiesz że mają angielskie a nie irlandzkie miary i waluty?
pewnie nie wiesz bo pandemia cię oderwała od szkolnictwa...

 

Portret użytkownika MlotoWiertara

Zazwyczaj do krajów Afryki

Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się: Algieria Egipt Libia Maroko Mauretania Sahara Zachodnia Sudan Tunezja Niekiedy wlicza się także Etiopię, Erytreę i Dżibuti

Rommel byl w Afryce Polnocnej ... szczegolnie Libia , Tunezja.

Skomentuj