Iran rozpoczął produkcję własnych myśliwców

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Irańska telewizja państwowa poinformowała, że w kraju rozpoczęto produkcję lokalnych myśliwców Kowsar, przeznaczonych dla własnych sił powietrznych. Działanie ma być odpowiedzią na kolejne sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych.

Minister Obrony Iranu, Amir Hatami, podczas uroczystej sobotniej ceremonii, zaprezentował nowy myśliwiec i poinformował, że produkcja ruszyła pełną parą. Już niebawem flota ma zostać oddana do użytku miejscowych sił powietrznych.

 

Teheran dodał, że myśliwce Kowsar, które są w 100% produkowane lokalnie, zostaną wyposażone w różne bronie, a ich przeznaczeniem będą krótkie misje wsparcia powietrznego. Niektórzy eksperci wojskowi zwrócili uwagę, że myśliwiec bardzo przypomina model F-5, wyprodukowany po raz pierwszy w latach 60. XX wieku w USA.

Myśliwiec Kowsar - źródło: twitter

Dotychczas irańskie siły powietrzne były ograniczone prawdopodobnie jedynie do kilkudziesięciu samolotów rosyjskiego lub amerykańskiego pochodzenia, nabytych jeszcze przed rewolucją irańską w 1979 roku. W trakcie wielu misji, np. podczas wysłania wojsk do Syrii, Iran musiał liczyć na wsparcie rosyjskiej floty, z powodu braku własnych sił powietrznych.

 

Powszechnie uważa się, że postanowienie Iranu jest związane z kolejnymi sankcjami nakładanymi przez Stany Zjednoczone. Prezydent Donald Trump zamierza sparaliżować irańską gospodarkę (uzależnioną od ropy) i zmusić w ten sposób Teheran do ograniczenia działalności nuklearnej oraz niewspierania bojowników w Syrii, Jemenie, Libanie i innych krajach Bliskiego Wschodu.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj