Iran przyznał się do zestrzelenia ukraińskiego Boeinga

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Od kilku dni było już niemal pewne, że Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych UIA, który rozbił się w okolicy lotniska w Teheranie, został zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą. Ostatecznie Iran przyznał się do winy, zaznaczając przy tym, że doszło do tego na skutek pomyłki. 

 

Prawdopodobnie przyznanie się do winy zostało wymuszone przez Ajatollaha Ali Chamenei, który rzekomo skrytykował próby pójścia w zaparte przez irańskich wojskowych. To właśnie on naciskał na przyznanie się i przyjęcie konsekwencji tej tragicznej pomyłki. Jak poinformował dowódca sił powietrznych irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, Amir Ali Hadżizadeh, jego jednostka bierze całkowitą odpowiedzialność za przypadkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego.

 

Maszyna została uznana za wrogi cel i została strącona rakietą krótkiego zasięgu. Najprawdopodobniej samolot został wzięty za amerykański pocisk manewrujący. Irańczycy spodziewali się ostrzału ponieważ chwilę wcześniej przeprowadzili odwetowe uderzenie rakietowe na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku.

Poinformowano, że irański operator wyrzutni rakiet miał jedynie 10 sekund na podjęcie decyzji i nie potwierdził rozkazu tylko wystrzelił w stronę celu. Teraz odpowiedzialnego za tą decyzję żołnierza z pewnością czekają poważne kłopoty, bo kogoś trzeba będzie za ten błąd obwinić. Osądzenia winnych domaga się społeczność międzynarodowa, ale nie będzie to możliwe do czasu gdy będzie jeszcze trwało śledztwo. Dodajmy, że szybko zostało ono umiędzynarodowione.

 

Sposób postępowania władz Ukrainy po katastrofie Boeinga w bolesny sposób pokazuje Polakom jak powinno się reagować na tego typu zdarzenia. Trudno nie mieć skojarzeń do katastrofy smoleńskiej, zwłaszcza, że zestrzelony ukraiński samolot, rozbił się na tysiące kawałków dokładnie tak jak polski Tupolew. Różnica między tymi katastrofami jest taka, że po 10 latacg, my nadal nie wiemy co się tam stało, a Ukraińcy ustalili to już po kilku dniach.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Arton55

Nie ma przypadków. Miało

Nie ma przypadków. Miało miejsce zdalnie porwanie ukraińskiego samolotu pasażerskiego
i pilotowanie go transponderami w kierunku irańskiej bazy wojskowej, aby oszukać Irańczyków, by go zestrzelić. (Dla tych czytelników, którzy jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy, pod koniec lat 90-tych w Stanach Zjednoczonych zainstalowano zdalny sprzęt do uprowadzeń we wszystkich cywilnych samolotach, rzekomo jako środek antypodprowadzeniowy. Zdolność ta była wielokrotnie nadużywana w celach politycznych przez chazarską mafię).

 

 

Portret użytkownika tato

Wedlug Mnie Iran swiadomie

Wedlug Mnie Iran swiadomie zestrzelil ten samolot , poniewaz chciala uciec nim agentura z waznymi danymi wywiadowczymi. Dzieki temu Iran odsunol od siebie interwencje o dobrych kilka miesiecy jesli nie pare lat.

Portret użytkownika tato

Skoro Ty uwazasz ze tornistry

Skoro Ty uwazasz ze tornistry i zeszyty to przezytek to mozesz byc pewien ze wlasnie takie sposoby i rzeczy predzej dlugoletnia agentura wykorzysta niz "twoj internet"  a ze ktorys mogl taki blad zrobic tylko raz jak piszesz , to wlasnie zabil siebie i innych agentow uciekajacych tym samolotem.

Portret użytkownika osa

Co za debilne porównania?

Co za debilne porównania? Wiadomo wszystko wina Tuska i jego rządu (łącznie z żenującym poziomem artykułówna portalach jak ten), ale ogarnij się chłopak, jeśli próbujesz udawać dziennikarza...

Różnice są kolosalne między relacjami Polska-Rosja a Ukraina-Iran, a już w szczególności kolosalna jest różnica między Rosją a Iranem i ich sytuacją w czasie obu katastrof.

Jeśli masz dowody, że zestrzelono polski samolot to opublikuj, nie bądź tchórzem, a jeśli nie masz to jesteś żenującym typkiem, który próbuje zwiększać słupki przez kontrowersje i podrażnianie łatwych i przetestowanych tematów do podnoszenia wyświetleń i ciśnienia.

Nie wiem po jakiego czorta Rosjanie mieliby zestrzeliwać ten nieszczęsny samolot wtedy? Że co, obsługa rakiet sobie popiła?

Niby nie jest to niemożliwe, ale nic się wtedy takiego nie działo, by wprowadzać takie napięcie, żeby można to porównać do sytuacji Iranu, który na pewno cały czas musi czuwać czy przypadkiem coś znowu Trumpowi nie wpadnie do łba. I w takiej sytuacji łatwo o jakąś pomyłkę.

Pewnie nigdy nie poznamy prawdy, choćby z tego prostego powodu, że jeszcze przed jakimiś dochodzeniami niektórzy już wybrali prawdę i z inną się nie pogodzą, co łatwo sprawdzić porównując chronologię.

A jak pokazuje to co tu można często przeczytać nie ma jak wyciągać teorie z pupy i zawsze się znajdzie ktoś kto uwierzy... Warto popatrzeć na osiągnięcia pana Maciarewicza odkładając równocześnie na osi czasu jego obietnice i twierdzenia i zaznaczyć kontekst polityczny jaki wtedy mieliśmy... I od razu wiele rzeczy widać. Wszytkich szukających spisków zapraszam do poczytania o zasadzie 'brzytwy Ockhama'. Będzie im łatwiej żyć.

A Iran, cóż, pokazuje klasę. Byłoby miło gdyby to zachęciło jednak USa do wycofania się z Iraku, skoro ich już tam nie chcą, bo jak widać z Iranem daje się rozmawiać, to nie Korea Płn.

Strony

Skomentuj