Iran przygotowuje się na porzucenie dolara

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Iran zapowiedział działania odwetowe w związku z ostatnimi decyzjami Donalda Trumpa. Stany Zjednoczone zamknęły drzwi dla mieszkańców kilku państw, w tym Irańczykom, na okres 90 dni. Oficjalnie ma to związek z napływem tzw. uchodźców, lecz niektórzy zastanawiają się czy Trump celowo uwzględnił Iran na swojej liście. Teraz islamska republika zapowiedziała, że już w najbliższym czasie całkowicie porzuci amerykańskiego dolara.

 

Działania Iranu wpisują się w ogólny nurt antyamerykanizmu. Agresywne posunięcia Stanów Zjednoczonych na całym świecie sprawiły, że coraz więcej państw ma zamiar stopniowo rezygnować z dolara w rozliczeniach. Mowa nie tylko o światowych mocarstwach, takich jak Chiny i Rosja, ale także Syrii, Turcji, Iraku czy Azerbejdżanu. Muammar Kaddafi chciał utworzyć złotego dinara i zastąpić nim amerykańskiego dolara w handlu ropą, za co przyszło mu zginąć.

 

Decyzje Trumpa szybko spotkały się z reakcją irańskiego Ministerstwa Finansów. Zapowiedziano, że dolar zostanie całkowicie porzucony i zastąpiony nową lub istniejącą obecnie walutą już 21 marca, czyli wraz z rozpoczęciem się nowego roku fiskalnego.

 

Taka zmiana w przypadku Iranu nie powinna być trudna. Kraj już wcześniej podpisał porozumienia z Azerbejdżanem, Irakiem, Rosją i Turcją w sprawie korzystania ze wspólnej waluty. Amerykański dolar został już w znacznej mierze porzucony i już wkrótce nie będzie miał w Iranie żadnego znaczenia.

 

Można tylko domyślić się jak Stany Zjednoczone zareagują na taką decyzję. Konsekwencją porzucenia dolara może być wypowiedzenie umowy nuklearnej, nałożenie nowych sankcji (Iran testował ostatnio zakazaną przez ONZ rakietę balistyczną) lub wywołanie takiej samej rozróby jak w sąsienim Iraku czy w Syrii. Arabia Saudyjska i Izrael z nadzieją patrzą na możliwość wywołania wojny z Iranem lub zdestabilizowania tego państwa i zorganizowania nowych "umiarkowanych rebeliantów".

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (5 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ogo Pogo

Dollar ?Pieniądz?Dollar to

Dollar ?Pieniądz?Dollar to narzędzie do zniewolenia.To fikcja kreowana przez wąską grupę tzw. właścicieli planety jak się określaja.Na własne potrzeby kreują z nicości sumę jaką w danej chwili zapragną do przejęcia kontroli nad cząstką realności ziemskiej.Ta fikcja początkowo trzymana w tajemnicy obecnie odkrywana, coraz bardziej znana ujawnia nam mechaniż fikcji ICH władzy.Opartej na sile zbrojnej państwa, które stworzyli w celu zabezpieczenia swoich interesów.Planeta opanowana sięcią agentow,przydupasów maści różnej ,czarnej ,żótej i wiecznie  podróżnej  ma zapewnić im bezkarność ,bezstresowść swojego panowania ,eksperymentowania.Demokracja stworzona przez nich prawo przez nich stanowione ,nauki ekonomiczne,politologie,socjologie,etyki,filozofie a obecnie religia są fikcją jak dollar od którego się wszystko zaczęło.To jest właśnie matrix dollarystyczny matrix z którego istnienia coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę.Matrix stworzony przez psychpatów,dewiantów,paranoików.Kreowany bez ograniczeń w symbolice,kreowaniu antyludzkich zachowań itd . Właśnie odnależliśmy  poszukiwane 666 ,zło w najczystszej możliwej postaci ,próbie 999 .001 do ich perfekcyjności będzie dodawane po ich zejściu do piekeł.

Portret użytkownika tteis77

Gdzie ten wasz "SZATAN". W

Gdzie ten wasz "SZATAN". W hamburgerach?, może we frytkach? w cukrze???. Gdzie to wasze "666" "inteligenci, udający że coś wiedzą, tworzący coś z czego nie są świadomi co wyniknie. Pieniądze to "666"? a może "SZATAN"?. gdzie wy w tym widzicie "ANYCHRYSTA". Ja widzę tylko "popiepszonych ludzi" z posranymi pomysłami, cwaniaków z porąbanymi zachciankami. "TU" nie ma "ANTYCHRYSTA" "SZATANA" "666", są tylko "poronieni ludzie z posranymi pomysłami, cwaniaków z porąbanymi zachciankami."

Portret użytkownika Ogo Pogo

tteis77.Czy pdobnie jak jeden

tteis77.Czy pdobnie jak jeden powszechnie znany matoł obecnie cysorz europejski uważasz nas za nienormalnych w odniesieniu do swojej normalności postrzeganej jedynie przez ciebie?Czy broni ci ktoś hamburgera ,czikena z kentaki,czy jakiegoś poidła cocakolistycznego stworzonego dla kuntakinte(to taki odpowiednik murzynka bambo).Widzę ,że Jasio Hartman ,Smolar cię przekonał.A może to wspomniani osobnicy: osobiście suflują?Niezbadane są ścieżki wybranych  odkąd  jak powiada mit starotestamentowy( moja żona twierdzi pierwszy grafomański  kryminał stworzony fantazją wybranych gdzie aberracji co nie miara) czterdzieści lat błądzili po Synaju nim udało im się odkryć drogę do krainy ponoć im obiecanej.Niby starsi w wierze.Czyjej wierze ?Jestem chrześcijaninem ,KK a to starotestamentowe barbarzyństwo jest nie tylko nie kompatybilne ,że ujmę to tak z zasadami dekalogu ,jak równiez postępowaniem Boga Jezusa Chrystusa jest raczej debilne.Tak to jest jak się nie posiada GPSa ,ludzkiego GPSa.

Tymczasem zapraszam na podwójnego hamburgera poczwórnie "popiepszonego"

Portret użytkownika tteis77

KTOŚ MI WYTŁUMACZY

KTOŚ MI WYTŁUMACZY BEZPIECZEŃSTO NA ŚWIECIE? "WY" CHYBA JEDNAK NIE ROZUMIECIE CO TO BEZPIECZEŃSTWO. {ZŁODZIEJSTWO, WYZYSK, MORDERSTWA, ZABÓJSTWA, PRZEMYT, NARKOTYKI, NIEWOLA, GWAŁTY,...}  TAK MAM ROZUMIEĆ TO "WASZE" BEZPIECZEŃSTWO?!

Strony

Skomentuj