Iran pozwie USA i Wielką Brytanię za dokonanie zamachu stanu w 1953 roku

Kategorie: 

Nowy prezydent Iranu, Hassan Rouhani - google.pl
Ujawnienie dokumentów CIA, dotyczących obalenia irańskiego premiera Mohammada Mossadegha w 1953 roku spotkało się z reakcją ze strony irańskiego parlamentu. Kraj złoży przeciwko Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii pozew do sądu międzynarodowego.

 

Parlamentarzyści w Islamskiej Republice przegłosowali we wtorek decyzję dotyczącą pozwania Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii za ingerencję w wewnętrzne sprawy polityczne kraju. Chodzi oczywiście o udział CIA i brytyjskiego wywiadu MI6 w zamachu stanu w 1953 roku. Iran będzie domagał się odszkodowania między innymi za przeprowadzoną akcję oraz wszystkie zniszczenia.

 

Trudno powiedzieć, czy kraj ma jakiekolwiek szanse na rekompensatę, jednak dyrektor irańskich studiów na Uniwersytecie Stanford Abbas Milani uważa, że cała sytuacja wygląda bardziej na teatr polityczny niż na międzynarodowe orzecznictwo. Dodał, że Iran w przypadku złożenia pozwu może zostać narażony na podobną akcję ze strony Stanów Zjednoczonych za "kryzys zakładników", który miał miejsce w latach 1979-1981 roku.

 

Na początku roku 1979 upadł rząd Mohammada Rezy Pahlaviego oraz ustanowiono w Iranie państwo islamskie. Natomiast 4 listopada islamscy studenci opanowali ambasadę USA w Teheranie, biorąc 66 zakładników. Kryzys zakończył się dopiero 20 stycznia 1981 roku. Wydarzenia z tamtych lat poważnie zepsuły stosunki irańsko-amerykańskie, co widać aż do dnia dzisiejszego.

 

 

 

Źródła:

http://zmianynaziemi.pl/wideo/cia-oficjalnie-przyznala-sie-zamachu-stanu-w-iranie-w-1953-roku

http://www.latimes.com/world/worldnow/la-fg-wn-iran-coup-cia-lawsuit-20130827,0,4865860.story

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika HTX

Na razie trwa ostra wojna

Na razie trwa ostra wojna informacyjna, jedni oskarzaja drugich... I o ile w waskich kregach, ludzi swiadomych Iran wygral ta wojne zanim sie jeszcze zaczela o tyle w mainstremie czyli u wiekszosci ludzi, obawiam sie, ze powoli ja przegrywa...
 
Oswiadczenie o pozwie przeciwko USA i GB jest jak najbardziej krokiem na + dla Iranu, powinni teraz codziennie zasypywac swiat informacjami dlaczego to USA i GB sa terrorystami... Jakas czesc tych informacji pewnie przebije sie do ludzi i chyba tylko tym sposobem moga zyskac poparcie u "swiatowych tlumow" - pytanie tylko czy aby takie poparcie wystarczy aby USRAEL nie zaatakowal ;/
 
Swoja droga uwazam, ze powinni grac w gre na takich warunkach jakie dyktuje "rozdajacy karty" czyli USA... Oni manipuluja wiec nie widze moralnych przeszkod aby wpuscic do internetu filmiki gdzie np. aktorzy wygladajacy na amerykanow, strzelaja z bronii chemicznej do Iranczykow bo jak ktos gra 100% fair z szulerem, to na 100% przegra

Portret użytkownika MartialLaw

Juz widze jak sie usrahell

Juz widze jak sie usrahell boi. albo brytole...
Iran powinien raczej zastanowić się w jaki sposób odciąć te dwa państwa od zasobów naturalnych które jeszcze mają u siebie. Inaczej korporacje zeżrą im ropę, gaz i inne minerały. 
Sąd międzynarodowy jest w kieszeni Rotshyldów, Rockeffelerow i innych, którzy nie pozwolą żeby ktoś im podskakiwał. Szkoda "prądu" na takie działania.

Skomentuj