Iran ponownie straszy, że wynikiem ataku na ten kraj będzie blokada Cieśniny Ormuz

Kategorie: 

Fars News Agency - Adm. Habibollah Sayyari

Głównodowodzący Irańską Flotą, Admirał Habibollah Sayyari, poinformował w czwartek, że w najbliższym czasie planowane jest przeprowadzenie manewrów wojskowych na wodach międzynarodowych ponad strategiczną Cieśniną Ormuz u wylotu Zatoki Perskiej.

 

Ćwiczenia mogą spowodować znaczne zbliżenie się okrętów irańskich i amerykańskich gdyż te ostatnie wciąż stacjonują w okolicy.

 

Manewry morskie to ostatni pokaz siły w obliczu coraz większej międzynarodowej krytyki, jakiej podlega Iran w wyniku kontynuowania programu atomowego. Izrael i USA obawiają się, że Iran usiłuje wyprodukować własną broń jądrową. Te oskarżenia spotykają się każdorazowo z zaprzeczeniem Teheranu i zapewnieniem, że cały program nuklearny jest wyłącznie pokojowy.

 

Cieśnina Ormuz ma strategiczne znaczenie, jako przejście dla około jednej trzeciej światowego ruchu tankowców przewożących ropę naftową. Za nią znajdują się ogromne akweny wodne, w tym Morze Arabskie i Zatoka Adeńska.

 

Dużą aktywność w tym obszarze wykazuje też piąta flota US Navy z siedzibą w Bahrajnie, ale pływają tam również okręty wojenne z kilku innych krajów, które głównie patrolują wody w obawie przed piractwem.

 

Zarówno USA jak i Izrael nie wykluczają opcji militarnej wobec Iranu i jego programu nuklearnego. Irańscy rządzący dają do zrozumienia, że Teheran w obliczu zagrożenia po prostu zamknie kluczowy śródlądowy szlak handlowy.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zaintrygowany

Coś mi się zdaje, że

Coś mi się zdaje, że izraelici bardzo się ucieszą, jeśli Iran spełni swoją groźbę bo wywoływanie kontrolowanej destabilizacji gospodarki światowej to jakby ich hobby. A drogie paliwo to najlepszy sposób. I oczywiście wszyscy będą przeciwko Iranowi, a sprytni najeźdźcy wyjdą na bohaterów próbujących "uwolnić ropę". Mnie się już niedobrze robi od tych przekrętów. Chory świat i chore elity rządzące, którym wiecznie mało. Moim zdaniem wszyscy bez wyjątku przywódcy i osoby na wysokich stanowiskach na całym świecie to jacyś psychopaci, którzy grają w prywatne gierki kosztem setek milionów ludzi i ich losów. Chyba ich to kręci. Tak jakby nie mieli już dość kasy i wpływów, żeby urządzić sobie raj na ziemi. Pytam się więc: o co jeszcze chodzi?

Portret użytkownika antkiem

Witam   Jeżeli chodzi o jak

Witam Jeżeli chodzi o jak to napisałeś psychopatyczne wręcz zachowania większości polityków w wielu krajach to dokładnie tak jest, a dziej się tak ponieważ - i tu jest bardzo istotna kwestia - w naturze głębia, większa świadomość występuje w mniejszości. Tj. atomów jest więcej niż molekuł, molekuł jest więcej niż żywych komórek, żywych komórek jest więcej niż żywych organizmów... mniej mądrych ludzi jest więcej niż mądrzejszych.Zatem skoro mamy demokrację parlamentarną w większości na świecie to mniej świadomi będą w większości i wybiorą mniej świadomych – stąd m.in. niemoralne zachowania polityków. Ale jest rozwiązanie – samozwańcza, akceptowalna przez społeczeństwo Rada Mędrców (ludzie którzy swoim życiem zaświadczają o moralności – np. Zbigniew Religa, Adam Małysz itp....). No i oczywiście zwykłe, przeciętne pieniądze za taka pracę, bo to ma być społeczne a nie opłacalne. No i np. na Polskę 100 takich Mędrców. Kiedyś tak będzie – fajnie. A może niebawem ? - w Nas decyzyjność. Pozdrawiam serdecznie.

Portret użytkownika lukas

Co wy z tymi przepowiedniami,

Co wy z tymi przepowiedniami, to wszystko pic na wodę by trzymać ludzi w strachu. Nic tak nie wkurzy typowego Kowalskiego czy Johna jak mu się powie, że coś straci, a taki typowy orangutan już dawno jest urobiony przez Strotadamusa, urojenia Jasia w Szczebrzeszynozakopalipsie czy jakieś 3 objawienia z dupy wzięte, gdzie to trzecie ciągle już prawie jest. To zawsze tak będzie, bo takie rzeczy są napisane by pasowały do każdego czasu. To ludzie dopasowaują te teksty do wyadrzeń które według nich są tym co tam opisane, a Ci co przepowiadają poprostu mieli dobrą jazdę po jakiś grzybkach, że takie coś stworzyli, poprostu ciężka schizofremia, ale każdy wieży w co chce Ja mu nie bronie, tylko chcę pokazać by kazdy się zajoł sobą a nie interesował się tym co robi jakiś ludek gdzieś tam, bo jego tak naprawdę nie ma. Ehh jakie te nasze mózgi są perfidne, że potrafią nam wmuwić że to wszytsko jest prawdziwe i że coś możemy stracić na tej planecie w tym wcieleniu.

life is for living - live your life - life is good

Portret użytkownika lukas

no ja też mogę Ci

no ja też mogę Ci przepowiedzieć i to tak że wszystko się spełni, z prostej przyczyny, bo zasieje w Tobie przyszły ziarnko tego wyadzenia, jeśli juz raz usłyszysz to już zawsze pozostanie ślad tego w Tobie, a kierując się tym że to my kreujemy myślami Nasz świat, to jest duże prawdopodobieństwo, że to się spełni ... i rozlejesz sobie gorący napój, wprost na najzajebistsze ciuchy w najważniejszym dniu ;) świata ducha oczywiście nie neguje, to dwie różne sprawy i nie możntego sprowadzać do tego

life is for living - live your life - life is good

Strony

Skomentuj