Iran oskarżony o zamach na WTC - sąd w USA nakazał wypłatę odszkodowania w wysokości ponad 10 miliardów dolarów

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Robert/CC BY-SA 2.0

Stany Zjednoczone od wielu lat drążą temat ataku na World Trade Center z 2001 roku. Sąd okręgowy w Nowym Jorku kompletnie ignoruje dostępne dowody i na podstawie przypuszczeń i domniemywań wskazuje na Iran jako winnego zamachu terrorystycznego. Sędzia George Daniels nakazał aby ta islamska republika wypłaciła odszkodowanie w wysokości 10,5 miliarda dolarów.

 

W tym tygodniu sąd wydał wyrok zaoczny przeciwko Iranowi. Zgodnie z jego orzeczeniem, kraj miałby zapłacić 7,5 miliarda dolarów rodzinom zmarłych w wyniku incydentu 9/11 oraz kolejne 3 miliardy dolarów firmom ubezpieczeniowym. George Daniels stwierdził, że Iran nie był w stanie udowodnić iż nie brał udziału i nie wspierał zamachowców podczas domniemanego ataku na WTC i Pentagon.

 

Ten sam sędzia oczyścił wcześniej Arabię Saudyjską z wszelkich zarzutów, choć spośród 19 osób oskarżanych o atak na WTC, 15 z nich pochodziło właśnie z tego kraju. Żaden z nich nawet nie był mieszkańem Iranu. Daniels powiedział w zeszłym roku, że wszelkie dowody które mogą pogrążać Saudów nie mają żadnego znaczenia, gdyż strona pozwana jest chroniona immunitetem. Rodziny ofiar tej katastrofy, choć składali masowy pozew, nie mogli więc domagać się odszkodowania.

Oskarżanie Iranu o atak na Stany Zjednoczone w 2001 roku nie jest właściwie czymś nowym. Przykładowo były dyrektor CIA James Woolsey nieraz mówił o tym jak o fakcie potwierdzonym. Również pełen absurdu raport w tej kwestii mówi, że niektórzy zamachowcy mogli swobodnie przemieszczać się przez Iran a szyicki ruch zbrojny Hezbollah miał wspierać i udzielać szkolenia sunnickiej al-Kaidzie.

 

Iran z pewnością nie będzie płacił odszkodowania. Istnieje jednak możliwość aby ofiary otrzymały część pieniędzy z zamrożonych przez USA środków, które należą do Iranu. Warto w tym momencie przypomnieć, że w 2014 roku rodziny ofiar rzekomego zamachu na WTC wygrały sprawę przejęcia biurowca należącego do irańskich firm, wartego 500 milionów dolarów. Jednak tym razem mówimy o wielokrotnie większej sumie.

 

Oczywiście Stany Zjednoczone nigdy nie pozwolą na to aby prawdziwi planiści ataku na wieże zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Dowody bowiem wskazują na Arabię Saudyjską, wielkiego sojusznika USA. Teraz incydent sprzed wielu lat jest wykorzystywany przeciwko największemu wrogowi Saudów na Bliskim Wschodzie i stał się jedynie elementem gry politycznej, która ma za zadanie oczerniać i osłabiać Islamską Republikę Iranu.

 

 

Źródła:

http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-03-10/iran-told-to-pay-10-5-billion-to-sept-11-kin-insurers

http://www.nydailynews.com/new-york/terrorism-victims-win-seize-500m-midtown-office-tower-linked-iran-article-1.1742724

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika orzeszek ziemny

Jedyne co moge zrobić to sie

Jedyne co moge zrobić to sie rozesmiac po przeczytaniu tego "niusa". Wy naprawde myslicie ze taki wyrok wydany zaocznie przez jakiegos sedziego ma jakiekolwiek znaczenie? Podejrzewam ze Obama nawet nie slyszal o takim wyroku, bo wyglosil go jakis pajac ktory chcial sie dostac na czolowke jakiejs wiejskiej gazetki szkolnej. Badzmy powazni.. Wysadzili WTC zeby miec powod do zaatakowania Afganistany, pozniej Iraku bo tam nie przeszla by gladko "arabska wiosna". Talibowie i Husajn, zwyczajnie wystrzelaliby wszystkich demonstrujacych i tyle. Nikt by sie nie bawil w pokojwe pacyfikowanie demonstracji. Caly plan polegal na zdestabilizowaniu przez CIA calego bliskiego wschodu. Konsekwencje takiego dzialania widac dzisiaj jak na dloni.

Portret użytkownika Akamai

Włączyłem na chwilę telewizję

Włączyłem na chwilę telewizję i co widzę. Kawałek naszej armii na deszczu. Na bidę 10 osób. Przepraszam - żołnierzy. Kilka bab, w tym dwie w ogromnych ciemnych okularach. Dwie inne o wyglądzie transwestyty. I kilku stojących w rozkroku facetów z pończochami na głowach. Będzie pornos - pomyślałem. Kurski poszedł na całość. Ale nie. Pojawił się minister Macierewicz z dumną miną i premier Szydło z patetycznym przemówieniem o roli kobiet w armii. „Będziemy zwiększać ilość kobiet w armii..” (i mężczyzn zmieniających pieluchy- pomyślałem). Zbliża się szczytowanie NATO w Warszawie. Co za sukces. Co za nobilitacja. 
Jakbym nie był wierzący to popełniłbym samobójstwo. Jaka żenada. Jaki wstyd. 
Byłem w wojsku przez rok po studiach. Nie widziałem tam kobiet. A na warcie stali żołnierze z bronią automatyczną i ostrą amunicją. Teraz jednostek wojskowych "strzegą"  emeryci z Zakładów Pracy Chronionej. 
Jak niewiele czasu potrzeba było, żeby przemodelować naszą rzeczywistość i zrobić ludziom z mózgu sieczkę.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika eva11

a jeszcze nie tak dawno ktos

a jeszcze nie tak dawno ktos wklejal tu zdjecia kobiet-,,wojowniczek,,z syryjskiej zdaje sie armi i  chyba rekord plusow padl!
czy to nie byles Ty?lub jednym z komentujacych.ktory tak wychwalal corke zabitego Kadafiego ....zdaje sie!
to Ty chyba wyrazales uznanie dla jej walki ! toz ona jest kobieta,co?
a teraz sie zalisz ?????????
co to Polki nie sa zbyt wojownicze lub gorsze dal ciebie?
czy zapominasz o swoich pogladach lub zmieniasz je w szybkim tepie?!
 
swoja droga nie popieram jesli kobieta trzyma bron ani  nikt inny swoja droga!
 

Portret użytkownika Akamai

@eva11 Nie zmieniłem swoich

@eva11
Nie zmieniłem swoich poglądów. Tylko, że Ty wszystko upraszczasz. Nie zwracasz uwagi na istotę przekazu i czepiasz się drobiazgów. Być może wkleiłem zdjęcie syryjskich wojowniczek. Nie pamiętam. Ale jeśli brakuje mężczyzn do walki, a chodzi o obronę Ojczyzny będącej w stanie wojny, to takie zachowanie jest chwalebne. U nas jednak nie brakuje mężczyzn. I nie jesteśmy w stanie wojny. 
Osobiście mam bardzo konserwatywny pogląd na rolę mężczyzn i kobiet w naszym życiu. Mężczyzna powinien zapewnić rodzinie „utrzymanie” oraz chronić i bronić jej w razie potrzeby. A kobieta ma zapewnić ciepło ogniska domowego, wychowywać dzieci i kształtować ich osobowość.
Przecież ruch feministyczny nie powstał tak sam z siebie. David Rockefeller junior przyznał się, że to oni go wymyślili. Z wielu powodów. Wymienię tylko dwa. 1.bo pracująca kobieta to dodatkowy podatnik. 2. bo pracująca kobieta nie może tak wiele czasu poświęcić swoim dzieciom. I wówczas edukację, a raczej indoktrynację, dzieci przejmuje państwo.
Myślisz może, że obniżenie wieku szkolnego to pomysł Tuska ? Otóż nie. A czy wiesz dlaczego mamy teraz niż demograficzny ? To także zasługa ruchu feministycznego. 
Ale jeśli kobieta chce uciec od roli jaką jej Bóg przypisał, i zaciąga się do wojska to jej sprawa. Zresztą jest takie zjawisko jak maskulinizacja. Oznacza występowanie cech męskich u kobiety. Takie kobiety, jak najbardziej powinny służyć w wojsku i nawet golić klatę. A czasem zaśpiewać też w marszu:
„A jak mi odpowiesz, nie kocham cię, łajdaku !
 A jak mi odpowiesz nie kocham cię
 Ułani wędrują, strzelcy maszerują 
 Zaciągnę się..:)”
A Aisha Kadafi to nie kobieta.
To Anioł Smile
 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika eva11

biedni libanczycy!nie ma u

biedni libanczycy!nie ma u nich ani jednego faceta wiec kobita musi stac na czele i wzywac do walki!
co one poczna biedne same w tym swiecie?!
ale to tylko szcegol...
juz przynajmniej wiem dlaczego u nas w rzadzie jest tyle kobiet!
to wszystko przez ten niz i coraz mniej facetow sie rodzi chyba u nas,a moze da duzo siedza na necie i tlumaczom matkom jak dzieci rodzic!

Portret użytkownika Akamai

@eva11 Chyba źle mnie

@eva11
Chyba źle mnie zrozumiałaś.
Poniżej wklejam zdjęcie ministrów obrony narodowej Norewgii, Szwecji, Hollandii i Niemiec.

Sądzisz, że to przypadek ? Jeżeli tak, to ja się poddaję.
A Aisha Kadafi to symbol. Zrozum, że ktoś kto ma zyskać poparcie narodu musi coś znaczyć. Musi być dla tych ludzi autorytetem.
Libia to nie Polska, gdzie media mogą zrobić pozytywny PR takim śmieciom jak Donald Tusk czy Ewa Kopacz. Gdzie bracia Mroczkowie, czy Kasia Cichopek mogą grać pierwszoplanowe role w serialu nie mając talentu, ani ukończonej PWST. Gdzie cieć Graś może być rzecznikiem prasowym rządu. A Ministrem Spraw Wewnetrznych zostaje kobieta po teologii.
Czy Ty rzeczywiście nie widzisz tej farsy ?
 
 
 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Akamai

@walkerT.R. Drogi analfabeto.

@walkerT.R.
Drogi analfabeto. Naucz się najpierw czytać i pisać. Nie potrafisz nawet przepisać mojego nicku, a chcesz mnie czegoś uczyć. Nie rozumiem Twojego bełkotu, więc poszukaj sobie do kowersacji kogoś na Twoim poziomie. 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika walkerT.R

Aniekumi O jak ładnie sie

Aniekumi O jak ładnie sie wypowiada osoba wierzaca,analfabeta jakis zarzuty wobec mnie na poziomie dziecka,i nawet niepotrafi sie ustosukowac do prawdy konkretnymi argumentami tylko odrazu atak nienawisci. Obrażane sa twoje podstawy religijne o ktorych niemasz pojecia ,a mnie uczyc bedziesz?Gdyby była to prawda to bys nieodpowiadał takiemu analfabecie jak ja.bardzo cie zabolala moja uwaga bo niewiesz co piszesz.i w jednym poscie zaprzeczasz samemu sobie.Ciesz sie ze [PIS wladze przejał to moze rydzyk nauczy cie religi.

Portret użytkownika achiles

Dziś rocznica śmierci

Dziś rocznica śmierci Slobodana Miloševića.

Jego wypowiedź przed tzw. Trybunałem w Hadze.
„Trzy kłamstwa razem wzięte nie stanowią prawdy, tylko większe kłamstwo! Wszystkie trzy oskarżenia mają wspólny wątek, to jest trwającą wciąż zbrodnię przeciw Jugosławii, przeciw mojemu narodowi. To, co tu się dzieje jest oczywistym ogromnym nadużyciem władzy celem spreparowania oszustwa historycznego, w którym ci, co opowiadali się za zachowaniem Jugosławii mają być obciążeni jej zniszczeniem, ci co bronili kraju mają być oskarżeni o zbrodnie, natomiast ci, którzy orędowali i dokonali secesji, popierając separatyzm i terroryzm mają być uniewinnieni– ponieważ stały za nimi siły, które chciały zapanować nad Bałkanami, aby móc wykorzystać tą strategiczną pozycję do wprowadzenia swojej władzy gdzie indziej.”
 JAKŻE TO BYŁY PROROCZE SŁOWA, DZIŚ MOŻEMY SAMI, TO OCENIĆ !!!

Strony

Skomentuj