Iran oskarża Arabię Saudyjską o spowodowanie katastrofy w Mekce

Kategorie: 

Źródło: Ariandra 03/CC
W kierunku Arabii Saudyjskiej posypały się ostre słowa krytyki. W Iranie odbywają się regularne protesty przeciwko saudyjskiej rodzinie królewskiej a duchowny przywódca ajatollah Ali Chamenei twierdzi, że reżim nie zasługuje na organizowanie pielgrzymki hadżdż.

 

Kilka dni temu informowaliśmy o tragedii w Mekce oraz o wybuchu paniki, która doprowadziła do śmierci niemal 800 osób w wyniku zadeptania. Wśród nich, co najmniej 150 ludzi to Irańczycy. Była to największa katastrofa, jaka dotknęła pielgrzymkę hadżdż, od 25 lat. Natomiast ponad dwa tygodnie temu, dźwig budowlany spadł na najświętszy islamski meczet, powodując śmierć 109 osób.

 

Mieszkańcy Iranu protestują i wykrzykują wprost: "Śmierć rodzinie Saudów". Również irańscy politycy nie pozostają bierni i wzywają do przeprowadzenia śledztwa w sprawie "złego zarządzenia" pielgrzymki, lub pozbawienia Arabii Saudyjskiej zaszczytu jej organizowania.
"To nie pierwszy raz gdy saudyjski rząd wykazał się niekompetencją podczas hadżdż. Dwa tragiczne wydarzenia miały miejsce w krótkim czasie, saudyjski rząd nie może zarządzać pielgrzymkami hadżdż" - powiedział Alaeddin Boroujerdi, członek irańskiego komitetu parlamentarnego ds. bezpieczeństwa narodowego.

Król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud zapewnił, że będzie prowadzone śledztwo aby wyjaśnić przyczyny tragedii. Tymczasem sobota była już ostatnim dniem hadżdż. Świat muzułmański z pewnością szybko nie zapomni o katastrofie w Mekce.

 

 

Źródło: http://foreignpolicy.com/2015/09/25/iran-to-saudi-arabia-you-dont-deserve-to-organize-the-hajj/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj