Iran nie chce "obcych" w Zatoce Perskiej i grozi marynarce wojennej USA

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Szef irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, generał Alireza Tangsiri, oświadczył, że Iran sprawuje pełną kontrolę nad Zatoką Perską oraz Cieśniną Ormuz i w związku z tym ostrzegł amerykańskie służby wojskowe, że nie są tam mile widziane i powinny jak najszybciej opuścić ich terytorium.

Iran zasugerował, że może przystąpić do działań militarnych, jeśli amerykańska flota w dalszym ciągu będzie stacjonowała w Zatoce Perskiej. Stany Zjednoczone wysłały swoją marynarkę, aby pilnowała bezpieczeństwa podczas eksportu ropy, lecz Alireza Tangsiri uważa, że pobyt USA na ich terytorium jest całkowicie nieuzasadniony. Generał twierdzi, że Iran może bezproblemowo zapewnić bezpieczeństwo na terenie Zatoki, więc nie ma potrzeby, by "obcy" tam przebywali.

Źródło: Pixabay

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź ze strony amerykańskiej. Sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, opublikował wpis na Twitterze, w którym poinformował, że Iran nie ma kontroli nad Cieśniną Ormuz, ponieważ jest ona międzynarodową drogą wodną. Zapowiedział też, że Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu współpracować ze swoimi partnerami, aby zapewnić bezpieczny i swobodny przepływ towarów w Zatoce Perskiej. Jak widać, Amerykanie nie zamierzają ustąpić, więc niebawem przekonamy się czy groźby irańskich polityków znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze