Iran może podjąć próbę zablokowania Cieśniny Ormuz

Kategorie: 

http://rt.com/politics/iran-us-russia-strait-hormuz-919/

Napięcia w regionie Zatoki Perskiej dochodzą do poziomu, który zwykle prowadzi do osiągnięcia tak zwanego punktu krytycznego. Iran planuje zablokowanie strategicznej cieśniny w odpowiedzi na sankcje gospodarcze a USA oświadcza, że będzie to traktować, jako akt wojny.

 

Nie trzeba być przesadnie bystrym, żeby być w stanie zauważyć, do czego to prowadzi. Do wojny. I to może być najkrwawszy konflikt zbrojny od czasu zakończenia II wojny światowej.

 

Sankcje gospodarcze są formą nacisku ekonomicznego, który może być zaczynać bardzo trudny dla Iranu okres czasu. W tej chwili do akcji włączyły się USA, UE czy Japonia. Unia Europejska oświadczyła, że nie kupi irańskiej ropy, po lipcu 2012 kiedy to kończą się umowy długoterminowe na zakup surowca. Państwa zachodu uważają, że pogorszenie sytuacji ekonomicznej Iranu wpłynie na spowolnienie ich programu atomowego. W istocie jednak prowadzić to będzie do przyspieszenia radykalizacji Iranu i kto wie czy nie większych postępów w pozyskaniu broni jądrowej postrzeganej, jako gwarant stabilizacji w regionie.

 

Iran nie przyznaje się do prowadzenia atomowego programu militarnego. Oficjalnie ich zainteresowanie atomem ma związek tylko z energetyką. Nawet jednak gdyby Iran nad bronią jądrową pracował, co jest bardzo prawdopodobne. To oczywiste staje się, że posiadanie takiej broni przez Iran mogłoby być warunkiem koniecznym wzajemnego odstraszania. Wszak wiadomo powszechnie, że Izrael jest w posiadaniu kilkudziesięciu głowic z bronią atomową.

 

To scenariusz znany z historii, bo doktryna wzajemnego odstraszania działała w okresie zimnej wojny i działa nawet teraz w postaci równowagi między dwoma azjatyckimi potęgami jądrowymi Indiami i Pakistanem. Dlaczego zatem zakładać, że pozyskanie przez Iran broni jądrowej jest tak ekstremalnie niebezpieczne i kto oraz na jakiej podstawie ma prawo decydować czy dane państwo może czy nie może wyprodukować sobie bomby atomowej.

 

Bardzo prawdopodobny jest scenariusz, w którym do wojny dojdzie w terminie podobnym do początku operacji w Iraku. Wskazują na to korzystne warunki pogodowe, ułatwiające prowadzenie operacji lotniczych. Amerykanie ściągają w okolice Zatoki Perskiej kolejną grupę bojową z lotniskowcem i zapowiedzieli, że teraz stacjonować będą dwie takie formacje. Jednocześnie nazywają te działania rutynowymi. Niestety do gry włączyła się też Rosja, której grupa bojowa przebywa w jednym z syryjskich portów.

 

Rosja w ten sposób zdaje się blokować możliwość jakiejkolwiek operacji wojskowej w Syrii. To bardzo prawdopodobne, że inny scenariusz konfliktu zakładał „udzielenie pomocy humanitarnej” protestantom z Syrii, co mogło być odebrane, jako akt wojny i wtedy byłoby o krok od zaangażowania militarnego sojusznika Syrii, czyli właśnie Iranu. Wszystkie równania zdają się wskazywać na nieuchronną konfrontację militarną, pytanie tylko jak rozległy będzie ten konflikt i jak bardzo zdeterminowane będą jego strony do obrony swoich interesów.  

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dziobaty

Indie zgodziły się płacić

Indie zgodziły się płacić złotem za irańską ropęIndie są pierwszym odbiorcą irańskiej ropy, który zgodził się na płacenie za jej zakup w złocie zamiast w dolarach amerykańskich, podały źródła DEBKAfile jak i również źródła irańskie. Te źródła spodziewają się również, że Chiny szybko pójdą tym samym tropem. (...)Oczekuje się, iż olbrzymie sumy tych transakcji, zwiększą ceny złota i zaważą na spadku wartości dolara na światowych rynkach.http://www.bibula.com/?p=50606 Chiński import ropy z Iranu wzrósł o 30%Chiński import ropy naftowej z Iranu wzrósł w roku 2011 o 30%, w porównaniu do roku poprzedniego – podało chińskie główne biuro celne.http://www.bibula.com/?p=50677

Portret użytkownika GALERNIK

plan ataku juz jest i jest

plan ataku juz jest i jest bardzo ambitny. Żydzi przewidują atak powietrzny (rakiety samoloty) na cele w Iranie Syrii Libanie i brakuje im sił. Mobilizacja jednak się zaczeła mniej więcej w tym samym czasie kiedy częśc floty półncnej wyruszyła do Syrii.Teraz to już raczej kwestia dni a cisza w eteże w kwestii Syryjsko Irańskiej skłania do myslenia że napiszoł jak już będzie abubu.

Portret użytkownika bimbus

FRAGMENT PMS CEL WZMOŻONYCH

FRAGMENT PMSCEL WZMOŻONYCH ZBROJEŃ Wzmożenie zbrojeń, zwiększenie składu osobistego policji są nieodzownymi dopełnieniami planów wyżej wymienionych.  Niezbędne jest doprowadzenie do tego, żeby poza nami, istniały we wszystkich państwach, tylko masy proletariatu, garść oddanych nam milionerów, policjanci i żołnierze.FERMENT, WAŚNIE I NIEZGODA NA CAŁYM ŚWIECIE W całej Europie, a przy jej stosunkach i na innych ladach również winniśmy wywołać ferment, waśnie i niezgodę.  Wypływa z tego zysk podwójny: po pierwsze utrzymujemy w respekcie wszystkie kraje.  Wiadome, ze od woli naszej zależy wywołać zaburzenia, lub zaprowadzić ład.  Wszystkie te kraje juz przyzwyczaiły się do uważania nas za ucisk niezbędny.  Po drugie:- przy pomocy intryg splączemy nici łączące nas z rządami wszystkich państw za pomocą polityki, traktatów ekonomicznych lub zobowiązań pieniężnych.  Aby osiągnąć cel powyższy, musimy uzbroić się w wielki spryt w czasie układania i zawierania umów, lecz w dziedzinie tego, co nazywa się językiem urzędowym będziemy zachowywali taktykę wręcz odmienna; będziemy udawali uczciwych i ustępliwych.  W ten sposób narody i rządy gojów, których nauczyliśmy patrzenia tylko na stronę zewnętrzną tego, co im proponujemy, będą nas uważały za dobroczyńców i zbawców rodzaju ludzkiego.UKRÓCENIE PRZY POMOCY WOJEN I WOJNY POWSZECHNEJPRZECIWDZIAŁANIA ZE STRONY GOJÓW Na każdy objaw przeciwdziałania musimy mieć możność wywołania wojny z sąsiadami w tym kraju, który ośmieli się sprzeciwiać naszym planom.  W wypadku, kiedy i sąsiedzi ci postanowią działać zbiorowo - przeciwko nam, musimy odeprzeć atak podobny przy pomocy wojny powszechnej. 

Portret użytkownika Kruczysko

Nie chciałbym by uznano mnie

Nie chciałbym by uznano mnie za egoiste ale mam nadzieje, ze jeśli juz dojdzie do konfliktu to nie rozprzestrzeni sie on na europę... Choć patrząc na to jak wielkie znaczenie ma Iran dla państw z nim związanych interesami, patrz Rosja, Chiny etc. to raczej nie uniknionym będzie, że i europa zostanie wciągnieta w konflikt. Polska jak zwykle dała dupy i bedzie zobowiązana do podjęcia walki (pakt NATO). Sumując znane nam fakty, nasze 90 kilka tysięcy "dobrze" uzbrojonej armii z "najnowocześniejszymi" technologiami jako pierwsze pojdzie pod lufę rosyjskich żołnierzy. Nie wiem jak wy ale ja jak tylko konflikt zacznie rozprzestrzeniac sie na europe, spieprzam do Szwajcarii. Dlaczego? Bo jak wiemy z Historii i z dzisiejszych realiów, będzie to jedyny kraj w którym będzie względny spokój. Wszelakiej maści Banksterzy maja tam swoje skarbce i jako, ze ta wojna lezy w ich interesie to ten kraj jak zwykle zostanie nietknięty przez zadną ze stron bo jak wiemy czy to Rosja czy hUjeSA to służą tym samym ludziom... Zastanówcie się więc moi mili gdzie będzie najbezpieczniej a powiem wam, ze do wojny dojdzie bo wkońcu jak "oni" chcą inaczej osiągnąć 400mln ludzi z 7mld? Jeśli nie podczas wojny (...).To plan stary ale z uporem realizowany, jest nas (ludzi myslących, opozycjonistów) za duzo i zabardzo zaczynamy im przeszkadzać. Czas na inventaryzację...

Karuzela, karuzela....
Świat sie kręci i...   umiera...

Portret użytkownika heretyk

Jako odpowiedz Iran powinien

Jako odpowiedz Iran powinien zerwac te kontrakty od reki.Co do blokady ciesniny to ma prawo zablokowac zegluge wybranych krajow w pasie swoich wod terytorialnych co wystarczylo by aby dodatkowo powazie utrudnic zachodowi sytuacje. Takie akcje byly by calkowicie legalne i zgodne z prawem - z 2giej strony propaganda wojenna i tak odwrocila by kota ogonem.

Portret użytkownika Boungler

Każda ze stron chce coś

Każda ze stron chce coś ugrać, USA... wiadomo. Choć trudno powiedzieć jak to z nimi jest. Niby ten kraj jest już całkowicie bez pieniędzy  a jednak wszędzie występuje jako potęga militarna. Z mediów się nie wiele dowiemy poza tym co podają oficjalnie. Relacje wojskowych marynarki są w nie jednym przypadku sprzeczne z działem prasowym Departamentu Obrony.Druga strona chcę ukazać swoją suwerenność i pokazać że można ją zastraszyć byle sankcjami. Faktycznie waluta leci na pysk, ale jak zapewne większość z Was zauważyła już w nie jednym takim przypadku - nie zawsze chodzi o to co na pierwszy rzut oka widać.

boungler.pl - przygotowany na każdy koniec świata!

Strony

Skomentuj