Iran grozi rozpoczęciem wzbogacania uranu do 20%

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W tym tygodniu, Iran postanowił odejść od kolejnych ustaleń zawartej w 2015 roku umowy nuklearnej. Szef irańskiego programu nuklearnego Ali Akbar Salehi ogłosił rozpoczęcie wzbogacania uranu do 5% w podziemnych zakładach atomowych w Fordo i dał do zrozumienia, że jego kraj posiada zdolność do zwiększenia wzbogacenia do 20%.

 

Władze Iranu powoli odchodzą od porozumienia nuklearnego, ponieważ w 2018 roku, umowa została jednostronnie odrzucona przez Stany Zjednoczone co wiązało się z przywróceniem sankcji gospodarczych. Pozostałe kraje – Chiny, Francja, Niemcy, Rosja i Wielka Brytania – chcą utrzymać to porozumienie w mocy.

 

W lipcu bieżącego roku, Iran podjął decyzję o rozpoczęciu wzbogacania uranu do poziomu 4,5%, tym samym przekraczając dopuszczalną w umowie granicę 3,67%. Już wtedy Iran przekroczył również limit magazynowania nisko wzbogaconego uranu, który wynosi 300 kg. Teraz dowiedzieliśmy się, że w tym tygodniu, Iran będzie wzbogacał uran do 5% w podziemnych zakładach w Fordo, a prace w tym zakresie odbywają się przy udziale inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Szef irańskiego programu nuklearnego Ali Akbar Salehi ogłosił, że jeśli zajdzie taka potrzeba, Iran może rozpocząć wzbogacanie uranu do 20%. Ma to istotne znaczenie, ponieważ w takiej sytuacji, kraj bez większego wysiłku będzie mógł przystąpić do wzbogacania uranu do poziomu 90%, który jest potrzebny do wyprodukowania bomby atomowej.

 

Stany Zjednoczone odrzuciły podpisaną za czasów Baracka Obamy umowę nuklearną, aby zmusić Iran do przyjęcia o wiele bardziej niekorzystnego porozumienia, które miałoby także obejmować program rakiet balistycznych. Innymi słowy, USA chcą całkowicie zablokować irański program rakietowy i nuklearny oraz osłabić wpływy tego państwa na Bliskim Wschodzie na korzyść Arabii Saudyjskiej i Izraela. Oczywiście Iran nie zgodzi się na to, dlatego powoli odchodzi od umowy i dokonuje postępów w pracach nad swoim programem nuklearnym, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do wybuchu kolejnej wojny w tej części świata.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Iran nikomu nie grozi.To nie

Iran nikomu nie grozi.To nie Iran zerwał wcześniej podpisane porozumienia i umowy międzynarodowe.Wzbogacanie uranu do 20% jest naturalną konsekwencją i kolejnym krokiem wobec wrogich działań USA przeciw Iranowi.

Skomentuj