Irak nazwał Kurdystan "drugim Izraelem"

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Już od kilku lat na Bliskim Wschodzie obserwuje się wzmożone dążenia niepodległościowe Kurdów. Ich szansa na utworzenie własnego państwa pojawiła się wraz z powstaniem islamskiego kalifatu. Kurdowie, z pomocą Izraela, Stanów Zjednoczonych i innych państw, przejmują terytoria, które należały wcześniej do Państwa Islamskiego i mają zamiar je włączyć do przyszłego Kurdystanu.

 

Zachód masowo przerzuca broń, amunicję, pojazdy opancerzone i inny sprzęt wojskowy na tereny opanowane przez Kurdów. W chwili obecnej wszystko wskazuje na to, że utworzenie Kurdystanu jest sprawą priorytetową. Izrael oficjalnie poparł dążenia niepodległościowe Kurdów. Powstanie nowego tworu posiada wyraźny związek z możliwością osłabienia czterech państw regionu - Syrii, Turcji, Iraku i Iranu, które stopniowo zacieśniają współpracę.

 

Już 25 września, iracki Kurdystan zorganizuje referendum niepodległościowe. Region cieszący się autonomią chce oderwać się od Iraku i uformować nowe państwo, do którego następnie przyłączony zostanie syryjski Kurdystan. W takiej formie, Kurdowie najprawdopodobniej rozpoczną walkę z Turcją celem odebrania jej południowo-wschodnich regionów, a następnie mogą wypowiedzieć wojnę Iranowi, aby wchłonąć terytorium w zachodniej części tego państwa.

Źródło: Flickr/jan Sefti/CC BY-SA 2.0

W związku z planowanym głosowaniem, Turcja rozpoczęła manewry wojskowe na granicy z Irakiem. Z kolei iracki Sąd Najwyższy zarządził zawieszenie kurdyjskiego referendum ogłaszając, że może być ono niezgodne z Konstytucją. Jednak najciekawsza w tym kontekście jest wypowiedź wicepremiera Iraku - Nouri al-Maliki stwierdził, że jego kraj "nie dopuści do powstania drugiego Izraela". To sugeruje, że plany Izraela wobec Kurdystanu wcale nie są tajemnicą i już dziś kraje regionu mogą podjąć działania, aby udaremnić fragmentację państw.

 

Źródła:

https://english.almanar.com.lb/350865

http://aa.com.tr/en/middle-east/turkey-launches-military-exercise-near-iraqi-border/912851

http://aa.com.tr/en/middle-east/iraqi-vp-warns-against-second-israel-in-northern-iraq/912715

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Przecież pisałem już o tym.

Przecież pisałem już o tym. Kurdowie, to chazarowie, co nie dali sie obrzezać, ale natura ta sama  i rasa ta sama. To, ze będą napadać na okoliczne kraje to jest pewne. Będzie drugie ognisko niekonczących się agresji i ludobójstwa. Kurdów i żydów wysłac z biletem w jedną stronę na Marsa, z jedną butlą tlenu...

Portret użytkownika sceptyyk

Gdzie to wyczytałeś, że

Gdzie to wyczytałeś, że Kurdowie to chazarowie? Oni żyją na swoich terenach od 12 tysięcy lat, czyli tak długo jak my żyjemy na naszych terenach. Dane mi było żyć z Kurdami przez 15 miesięcy w niebezpiecznym miejscu, a ja czułem się wśród nich bezpiecznie i miło wspominam ten okres. 

Portret użytkownika  kuba9131

Myślę że słowa o ,,drugim

Myślę że słowa o ,,drugim Izraelu" oznaczają że ewentualny niepodległy Kurdystan znajdzie się w podobnej sytuacji w jakiej był Izrael w 1948 zaraz po deklaracji niepodległości tzn. że będzie wojna Kurdów z okolicznymi krajami.

Skomentuj