Iracki Kurdystan organizuje referendum niepodległościowe

Kategorie: 

Źródło: William John Gauthier/CC BY-SA 2.0

Dwie największe partie polityczne w irackim Kurdystanie, Kurdyjska Partia Demokratyczna oraz Patriotyczna Unia Kurdystanu, podczas spotkania z prezydentem autonomicznego rządu kurdyjskiego w północnym Iraku Masudem Barzanim wspólnie ogłosiły powołanie specjalnego komitetu, który rozpocznie przygotowania do referendum niepodległościowego. Jest to pierwszy krok ku stworzeniu nowego, niezależnego państwa na Bliskim Wschodzie.

 

Wszelkie szczegóły dotyczące referendum zostaną jeszcze ustalone pomiędzy partiami politycznymi. Głosowanie w sprawie uznania irackiego Kurdystanu jako niepodległego kraju ma odbyć się w 2017 roku. Politycy rozpoczną w tej sprawie negocjacje z sąsiednimi państwami, w tym także z Irakiem oraz Turcją, które najprawdopodobniej nie wyrażą swojej zgody.

 

W ostatnim czasie omawiano również kwestię wywieszonej kurdyjskiej flagi w Kirkuku. W połowie 2014 roku, prowincja ta została zdobyta przez Kurdów zaraz po tym jak irackie wojska ewakuowały się w obawie przed atakiem tzw. Państwa Islamskiego. Od tamtego czasu, Kirkuk jest stale kontrolowany przez Kurdów, którzy nie mają zamiaru oddawać go w ręce irackiego rządu. Ogłoszono nawet, że Kirkuk zostanie kulturalną stolicą przyszłego niezależnego Kurdystanu.

Władze Iraku oraz lokalna mniejszość turecka są oburzone, ponieważ rada prowincji Kirkuk zagłosowała za przyłączeniem się do kurdyjskiego regionu autonomicznego. Głosowanie w tej sprawie może odbyć się w tym samym czasie co kurdyjskie referendum niepodległościowe.

 

Premier Turcji Binali Yildirim już wypowiedział się, że nie zgodzi się na żadne referendum a Kirkuk nazwał "miastem Turkmenów". Ewentualny sukces Kurdów nie pozostałby bez wpływu na pozostałe państwa w regionie. Kurdowie chcą stworzyć swój własny kraj na terenie północnego Iraku, północnej Syrii, wielkiego obszaru w południowo-wschodniej części Turcji i w niektórych regionach w północno-zachodnim Iranie. Kurdowie od dawna są aktywnie wspierani przez Stany Zjednoczone i prędzej czy później zaczną wywierać coraz większą presję na poszczególnych państwach aby zaakceptowały powstanie Kurdystanu.

 

Źródła:

http://www.rudaw.net/english/kurdistan/020420171

http://www.middleeasteye.net/news/kirkuk-provinicial-council-votes-hold-referendum-kurdist...

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

WOLNOŚĆ DLA KURDYSTANU!!!    

WOLNOŚĆ DLA KURDYSTANU!!!                                                                                               Tylko dwie siły walczą realnie z isis - Armia Syryjska i Kurdowie!  W sytuacjach, gdy Kurdom brakuje do tej walki mężczyzn, do walki stają kobiety i dzieci. Kurdowie walczą o prawo do życia we własnej ojczyznie!  W tej walce, mają prawo do paktu nawet z diabłem...                     

Skomentuj