Inwestowanie w monety bulionowe – jak zacząć?

Kategorie: 

Źródło: idfmetale.pl

Kruszce jako metoda inwestowania cieszą się dużym powodzeniem. Do wyboru mamy nie tylko sztabki czy monety emitowane przez banki, ale również tak zwane monety bulionowe, które obecnie dostępne są w wielu wariantach.

Czym jest moneta bulionowa?

Pod pojęciem jak monety bulionowe znajdują się monety wytwarzane z metali szlachetnych, które są emitowane na cele inwestycyjne. Za ich pomocą można ulokować kapitał w kruszcach. Monety bulionowe nie posiadają nominału jak monety, którymi płaci się w sklepach. Ich wartość jest związana z kruszcem, z jakiego są wykonane, z jego aktualną ceną, ale również z unikatowością konkretnych monet. Monety bulionowe inaczej określane są również jako monety lokacyjne albo inwestycyjne.

 

Rodzaje monet bulionowych

Monety bulionowe można podzielić na różne kategorie pod względem ich kruszcu oraz wagi, a także próby.

Do bicia monet bulionowych najczęściej wykorzystywane są kruszce jak:

 • złoto

 • srebro

 • pallad

 • platyna

Tego typu monety bulionowe są oferowane w różnych wagach, które określane są także jako nominały.

Najczęściej spotykane wagi:

 • 1/20 ozt

 • 1/10 ozt

 • 1/4 ozt

 • 1/2 ozt

 • 1 ozt

 • 2 ozt

 • 10 ozt

 • 1 kg

Pod względem próby najczęściej spotykane są monety bulionowe o próbach .9999, co oznacza, że zawierają one praktycznie w całości dany kruszec.

Gdzie kupować monety bulionowe?

Obecnie monety bulionowe można zakupić w wielu miejscach, dlatego przed zdecydowaniem się na zakup tego typu monet warto sprawdzić, gdzie można otrzymać je bez ryzyka. Przede wszystkim monety bulionowe warto kupować w sklepach numizmatycznych oraz w mennicach, które zajmują się ich wybijaniem, a także sprzedażą. Sklepy posiadające duże zaufanie klientów mogą zapewnić wtedy najwyższe bezpieczeństwo zakupów. Monety te można znaleźć również na portalach ogłoszeniowych oraz aukcyjnych. Warto jednak zachować ostrożność przy kupowaniu ich od osób prywatnych oraz firm, które nie mają jeszcze żadnych opinii, ponieważ można narazić się wtedy na oszustwo i stracić swoje pieniądze, które w przypadku monet bulionowych mogą osiągać niemałe sumy.

Monety bulionowe – gdzie sprzedać?

Aby zarobić na monetach bulionowych, trzeba sprzedać je w odpowiednim momencie, gdy osiągają najwyższą wartość wynikającą z aktualnych cen kruszców. Warto zatem śledzić informacje dotyczące kursu złota czy srebra w zależności od tego, jakie monety bulionowe posiadamy. Sprzedaż monet bulionowych możliwa jest w sklepach numizmatycznych oraz w mennicach, a także można sprzedawać je prywatnie. Warto pamiętać o tym, że przy sprzedaży mogą pojawić się dodatkowe koszty, na przykład prowizje.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika robertgreen1

Właściwie myślę, że wszyscy

Właściwie myślę, że wszyscy musimy rozważyć takie rzeczy, aby lepiej zrozumieć analizę. Przy okazji chciałbym powiedzieć, że ostatnio postanowiłem zarobić dodatkowe pieniądze na pokrycie niektórych wydatków. W związku z tym ostatnio znalazłem strona, w której można było zorientować się w zakładach. Postaram się to sprawdzić, aby zarobić więcej. Wiele osób z tego korzysta, więc to jest argument.

Portret użytkownika robertgreen1

Właściwie myślę, że wszyscy

Właściwie myślę, że wszyscy musimy rozważyć takie rzeczy, aby lepiej zrozumieć analizę. Przy okazji chciałbym powiedzieć, że ostatnio postanowiłem zarobić dodatkowe pieniądze na pokrycie niektórych wydatków. W związku z tym ostatnio znalazłem strona, w której można było zorientować się w zakładach. Postaram się to sprawdzić, aby zarobić więcej. Wiele osób z tego korzysta, więc to jest argument.

Portret użytkownika Binx

Troche juz późno na zakup

Troche juz późno na zakup złota chyba ze namawiasz innych aby sprzedać swoje :) 

Aczkolwiek masz racje trzeba coś zrobić z pieniedzmi bo ukryta inflacja dzisiaj wynikająca z druku pieniadza w Polsce (nie tylko w Polsce drukują papierki) obecnie wynosci 16%  !

Portret użytkownika nauta

Ech, cofam wszystko co

Ech, cofam wszystko co napisałem. To Brave wprowadziło pewne zmiany i ułatwiło wysyłanie kasy. Przy okazji zmienili ikonę i informację, która mnie wprowadziła w błąd. Tu psy jednak szczekają dupami.

Portret użytkownika nauta

Sorki Admin. W swojej

Sorki Admin. W swojej głupocie, nie spojrzałem dziś na ikonkę, tylko się wkurzyłem, że nawet YouTube potrafi z nimi intersy robić a szaraczki, w których ineresie to leży najbardziej, mają w dupie. Dopireo zagladam na AleTube i widzę - o kurna! Oni też? No to dawaj na ZnZ sprawdzić, czy nie naszczekałem niesłusznie. I kurna kiks jak chu... dy byk. Przepraszam. Smile Jak tylko autoryzuję swoje konto, wpłacę coś na ZnZ. Na razie i tak nikt inny ani się nie zarejestrował, ani nie zasłużył.

Portret użytkownika Быдлошевский Л.З.

Zloto trzeba miec ....

Zloto trzeba miec ....

w 2008 r. kupilem 1 kg zlota za okolo 20 000 Euro. Jeszcze 2 mies. temu bylo to warte 48 000 Euro. W ostatnim miesiacu spadlo jednak o 12 %. Jak kogos nie stac na zloto to przynajmniej nalezy kupic srebrne monety 1 oz ktore kosztuja "tylko" ok. 20 Euro za 1 oz a nie jak zlote 1 oz 1600 Euro. Dywersyfikacja jest wazna. Troche zlota, troche srebra, troche akcji i troche nieruchomosci. Waga 1 oz czyli uncja odpowiada 31,1 g czystego zlota lub srebra. Najbardziej chodliwe to "Krügerrandy" z RPA, "Wiener Philharmoniker" z Austrii i "American Eagle" z USA oraz "Mapple leaf" z Canady. Sztabki niekoniecznie. Na Bialorusi zloto jest 100 % drozsze niz na Zachodzie. Dlaczego ? "Sprobuj pomyslec" - jak sie nazywa audycja cotygodniowa w Radiu Maryja :-) 

P.S.

Sprzedaz papierowego certyfikatu jako "zlota" przerabiali juz posoborowi judeochrzescijanie w sredniowieczu i wcale to jakis slup z "Amber Gold" nie wymyslil tylko Starsi i Madrzejsi oraz bardziej Przebiegli przed wiekami a glupich gojow nigdy nie brakowalo, nie brakuje i nigdy nie bedzie brakowac jak dlugo suwereny w telewizory i radia sie gapic beda jak krolik w kobre atakujaca. To tak w wielkim skrocie. Kupic i nie gadac albo gadac i nie kupic. Na stronie www.pro-aurum.de macie wszystkie ceny i buliony oraz sztabki chyba nawet po angielsku.

 

Portret użytkownika nauta

Admin, właśnie dzisiaj,

Admin, właśnie dzisiaj, YouTube zarejestrowało się w programie "Nagrody Brave" i mogę już na ich konto wpłacać kasę, którą dostałem za oglądanie reklam Brave. "Na ich konto" znaczy na konto YouTube a nie na konta poszczególnych jutuberów, bo oni są równie "oświeceni" jak Ty. Ja pierdzielę, jaki ten narodek jest ciemny. Kiedy się patrzy na mapę kryptowalut w Europie, to widać że tutaj psy dupami szczekają. Poem będzie płacz, że "bida panie". Masturbujcie się dalej, swoimi głupotami. Wam to nie warto nawet...

Portret użytkownika Быдлошевский Л.З.

Kto jest min. finansow w

Kto jest min. finansow w Polsce ?

Pewnie nikt z was tego nie wie, bo wam Telewizory i Radia wiecznie wlaczone tego nie powiedzialy, bo i po jaki хuj wam to jest potrzebne, prawda ? 

https://www.youtube.com/watch?v=tpsyDSQ3B5E

Megawyszczekanym i megawszystkowiedzacym jewrokolchoznym aroganckim w wiekszosci Polakom judeochrzescijany posoborowe wystrugaly z hebrajskiego mojzeszowego kija Ministra Finansow tego waszego i tak juz bardzo nieszczesliwego kraju ktory to z wielkim trudem po polskiemu szprecha i z Londynu jest jak "rostowski" Jacek ktory ta Polske tez bardzo ukochal niczym starotestamentowy Jozef Egipt starozytny ktory wyszlamowal to owczesne swiatowe imperium z calego zlota z "niezaleznego" Egipskiego Banku Narodowego ?

Musze wiec ja jako polski Bialorusin wam wypowiedz tego sukinsyna z obcymi paszportami spisac sam jeden swemy spracowanemy recamy niczym Lech Boleslawowicz Walesa i to bez pomocy Pana Generala Kiszczaka bo ten jak powszechnie wiadomo siedzi juz w Niebie i patrzy na was z gory jak na jakis idiotow bezrozumnych i w zasadzie slusznie chyba czyni, prawda ?

"... No spoleczenstwo sie eee bogaci eeee co nieustannie, ale coraz mniej mamy tej gotowki w portfelach i wiecej pieniedzy zostawiamy na na rachunkach bankowych bo uzywamy wlasnie karty platnicze czy te te telefony i jest taki klopot, ze jak sie idzie do kosciola i sie nie ma gotowki to jak przychodzi tace to niestety tu sie patrzy na ta tace a jakby byla taka mozliwosc ze mozna zaplacic elektronicznie cyfrowo karta czy czy czy telefonem to wtedy mozna eeee odpowiednia ofiare zlozlozlozyc.

Oczywiscie wszyscy dbamy o srodowisko i chcemy aby bylo coraz lepiej dla nas ze ze eeee mowimy o powietrzu czy o drzewach i tak dalej ale zapominamy ze jak mamy w Polsce 220 mlrd w gotowce, banknotach i w monetach to jaki to ma wplyw na srodowisko i skad skad skad ten papier jest skad ten metal na na na te te monety sa ? Wiec to ma ogromny wplyw eeee jeszcze nowoczesne gospodarka jest oparte o cyfryzacje gdzie nie nie ma tej tego wplywu negatywnego wplywu na srodowisko ..."

https://www.youtube.com/watch?v=wvcWpAgSPTI

Nic takiego rewelacyjnego ten londynski judeochrzescijanin nie chce wam uczynic, bowiem juz 2000 lat temu w Apokalipsie sw. Jana jasno napisano: "... czyni, aby wszyscy, mali i wielcy, bogaci i ubodzy, i wolni, i niewolnicy, wzięli piętna na prawą rękę swoję albo na czoła swe, A żeby żaden nie mógł kupować ani sprzedawać, tylko ten, który ma piętno albo imię bestyi albo liczbę imienia jej. Tu jest mądrość. Kto ma rozum, niech zrachuje liczbę onej bestyi; albowiem jest liczba człowieka. A ta jest liczba jej, sześćset sześćdziesiąt i sześć... ".

https://www.youtube.com/watch?v=tJo6d0jfYL4

Autor: Быдлошевский Л.З - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

Portret użytkownika Quark

O ile mi wiadomo to : złoto ,

O ile mi wiadomo to : złoto , srebro , pallad i platyna to METALE a nie jakieś bliżej nie określone "kruszce" , kto to wogóle wymyślił i dlaczego wciąż jest to powielane ? No a druga sprawa jest taka , że w naszej części świata jednostką masy jest GRAM (Kilogram) i pochodne w górę i w dół a nie jakieś tam "ozt" - jeśli już to należy pisać "uncja" , no i nie mieszać dwóch systemów wag w jednym zestawieniu . Z kolei "bulion" jednoznacznie kojarzy się z rosołem (czyli zupą) a na pewno nie z monetami.

Ludzie OPAMIETAJTA się !

Skomentuj