Inwazyjny żółw z Ameryki Północnej opanowuje Azję i Europę

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Gatunki inwazyjne okazały się jednym z głównych zagrożeń dla naturalnych ekosystemów i różnorodności biologicznej. Wśród nich wyróżnia się żółw czerwonolicy - gad pochodzący z Ameryki, hodowany w niewoli i często wypuszczany do naturalnych zbiorników. W nowym artykule przeanalizowano dynamikę rozmieszczenia tego inwazyjnego zwierzęcia w całej Eurazji w ciągu ostatnich kilku dekad.

 

Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta) pierwotnie zamieszkiwał wody Ameryki Północnej. Jednak potem stała się popularnym zwierzakiem i mieszkańcem oczek wodnych w przydomowych ogrodach na całym świecie, po czym zaczął zagospodarowywać naturalne zbiorniki wodne. Dla nich żółw okazał się naprawdę dużym problemem.

 

Faktem jest, że żółwie czerwonolicy są szczególnie przyjazne i dekoracyjne, gdy są małe. Ale z wiekiem zwierzęta są coraz mniej lubiane przez swoich właścicieli, a ponadto boleśnie gryzą, dlatego czasami zostają „wypuszczone na wolność” do pierwszego napotkanego akwenu.

 

Żółwie czerwonolicy doskonale przystosowują się do nowego środowiska i zachowują się jak agresywni najeźdźcy. Zjadają żaby i ich kijanki, zagrażają nawet kaczątkom, aktywnie wypierają drobne drapieżniki i generalnie negatywnie wpływają na stan lokalnych ekosystemów. Ponadto przenoszą niebezpieczne infekcje, takie jak salmonelloza.

 

Tym samym dawne żółwie domowe stały się gatunkiem inwazyjnym, aktywnie rozprzestrzeniającym się poza swój naturalny zasięg. Do 2020 roku żółwia czerwonolicy odnotowano w 68 krajach kontynentu euroazjatyckiego. Warto zauważyć, że populacje żółwi nie wszędzie są zdolne do samoreprodukcji, jest to głównie charakterystyczne dla żółwi żyjących na wyspach i w regionach przybrzeżnych. Inne populacje są uzupełniane wyłącznie z powodu napływu nowych odrzuconych zwierząt domowych.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tezjestemkrystyna

od żółwia do propagandy. i

od żółwia do propagandy. i jeszcze twierdzisz ze nie jestes trollem?XD 

teraz niby płacą 300-800 złotych dniówki, wysłać ci numer? piszą do ludzi na whatsuppie, oczywiscie w jezyku angielskim bo nie ogarneli chyba trola z dobrym polskim, ale nawet za 10k zlotych dziennie brzydziłbym się robic to czego oczekują pracodawcy tzn rosjanie.

 

Portret użytkownika Medium

Takiego żółwia miałam kiedyś

Takiego żółwia miałam kiedyś w domu. Dawniej w domach bywały żółwie greckie, stepowe, a ten jest gatunkiem wodnym.

Myślę, że ten gatunek nie wytrzyma klimatu.

Ale za to proszę spojrzeć na ten obrazek:

Ja kocham pieski, choć w dzieciństwie się ich bałam. Nie widzę jednak powodu, aby aż tak straszyć dzieci.

Portret użytkownika heniek1

putin może i gej

putin może i gej
ale kogo obchodzi gdzie on wsadza swoją kacapską parowe

przede wszystkim to psychopatyczny maniakalny masowy morderca
bandyta mitoman suczy syn winny śmierci setek tysięcy ludzi

powinien być osadzony i skazany na wielokrotne dożywocie i za wszelką cenę utrzymywany przy życiu i w klatce pokazywany gawiedzi

w końcu powinien być wystrzelony poza układ słoneczny bo na ziemi nie ma miejsca dla takich bandytów

i jakby co jestem rusofilem

Очи черные, oчи жгучие,
Oчи страстные! и прекрасные!
Как люблю я вас! Как боюсь я вас!
Я увидел вас, в не хороший час!

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !