Inwazja zielonych papug w Polsce. Aleksandretty mogą zostać na dłużej

Kategorie: 

Źródło: Facebook

Już kilka lat temu ornitolodzy twierdzili, że grozi nam inwazja papug, ale mało kto w to wierzył. Okazuje się, że ta fantastyczna przepowiednia się potwierdziła i rzeczywiście zielone papugi zaczęły zakładać w Polsce swoje gniazda.

Papugi z gatunku aleksandretta obrożna, intensywnum zielonym ubarwieniu, widziano niedawno w Nysie na zachodzie Polski. Istotne jest w tym przypadku to, że papugi zaczęły już zakładać gniazda. Świadczy o tym zdjęcia aleksandretty w dziupli, które pojawiły się w sieciach społecznościowych.

 

Niektórzy mogą uznać, że papugi, znane z tropików to nic takiego i trzeba się cieszyć z ich obecności, ewentualnie traktując to jako konsekwencja tak zwanego globalnego ocieplenia. Jednak każdy może zmienić zdanie jeśli tylko te inteligentne ptaki zrobią sobie gniazdo w naszej bliskiej okolicy. Może się wtedy okazać, że te tropikalne ptaki są bardziej dolegliwe niż nasze rodzime szpaki czy kosy. 

 

Zresztą papugi te potrafią wyrzucić z dziupli nasze miejscowe ptaki. Potem tylko powiększają sobie dziobem otwór wlotowy i rozpoczynają reprodukcję w tak przejętej dziupli. To właśnie taki proces zaobserwowano w okolicach Nysy. 

 

Aleksandretty są też bardzo halaśliwe. Już po kilku minutach ich wokalnych popisów, większość ludzi ma tego dość. Niestety gatunek ten tworzy stabilne populacje w Europie Zachodniej i jest znany z tego, że jest w stanie przetrwać nawet 20 stopniowe mrozy. Oznacza to, że trzeba będzie przywyknąć do jaskrawie zielonych halaśliwych ptaków, które będą od teraz gościć w naszej okolicy. 

 

Papugi z gatunku aleksandretta obrożna, przybyły do nas prawdopodobnie z Czech i południowych Niemiec. Szczególnie narażone na migrację tych papug są województwa małopolskie, śląskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie. 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ogoniok

Papugi sa jak szarancza

Papugi sa jak szarancza zniszcza wszystko i wszystkich ,hodowcy nawet malych papuzek wiedza . Trzeba bronic naszych ptakow wystawiac wode w lato ziarno w zimie. To co wydaje sie ladne i atrakcyjne najczesciej okazuje sie pozniej odwrotnie, mam tu na mysli ludzi tez. "Dobra zmiana" idzie w "dobrym" kierunku ,nie "rozdziobia nas kruki i wrony" tylko stado zielonych papug. 

Portret użytkownika Stary Żuk

A ja myślałem że to po tym

A ja myślałem że to po tym magicznym proszku co go żem wciągł niechcący zielone wrony widzę.I właśnie było tak jak Alojzy napisał! Mówiły do mnie-,,Co się tak q-wa gapisz, za... (zaaczy się,uderzyć cię???). Co to się za tego PiS-u wyrabia w tym nieszczęśliwym kraju!!!

Portret użytkownika ono mat opeja

1. Tak, potrafia sie

1. Tak, potrafia sie zaaklimtyzowac, ale. W Belgii, np.: w Brukseli, jak historia uliczna opowiada, razu pewnego grad taki napiERD...L, ze z  pewnej woliery te cwaniaki sie uwolnily. To bylo +-20/30 wiosen temu. I:

2. Temperatury w Brukseli, w ciagu ostatnich 20 lat oscyluja Zima min. -4/-1: Latem max. +21/26, Latem Zz 10stopniowymi wahaniami ltemperatury w dol; Czasami 4 pory roku, kilkukrotne, w ciagu dnia.

3. Rzeczone Papupgi maja sie tam dobrze. Dzialaja w kilkuosobowych grupach, lecz co jakis czas wpadaja na pogaduchy do kazdego Bird's Hyde Parku, by przy okazji pogadac z innymi ekipami, badz golebiami. Golebie maja duza wiedze, co do wyzerki, ale nikla co do wspoldzialania.Jeden znajdzie, reszta leci za nim i.... SIE RRWA MALO NIE POZABIJAJA. A papugi sa cwane? Madre?  Pytaja golebie co i jak, i przejmuja towar.

3. Ostatnie spotkania ptasich batalionow przed snem, zaczynaja sie ok. 20:00 i ok 300/400 ptakow w tym uczestniczy. Odbywa sie to zawsze na jedynie raz wybranych drzewach przez Starych. Hierarchia zajmowania wyzszej galezi zalezy od kilku czynnikow, wyglada to jak choinka (skad to znamy?) ale moze o tym innym razem. Spia wopuszczonych domach, co w Brukseli stanowi bez kozery min.16% rynku niruchomosci. Obserwuje te papugi z ok.10 lat. Czy w grupie, czy osobno, dzialaja dla ogolu, sila w jednostce, w grupie potezna sila.

4. W Polsce temperatura zejdzie ponizej -15 na tydzien i papug nima.

 

Strony

Skomentuj