Inwazja węży zagroziła ekosystemowi Ibizy

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Większość ludzi kojarzy Ibizę z klubami, beztroską zaćpaną młodzieżą, lecz mało kto wiązałby ją z inwazją węży. Okazuje się jednak, że przez ostatnie kilka tygodni zwierzęta te pojawiają się zaskakująco często co budzi poważny niepokój u stałych mieszkańców tej wyspy.

Od wielu lat na Ibizie sadzone są ogrody z importowanych drzew. Ale ponieważ rośliny są siedliskiem zwierząt, coś zawsze w nich żyje. Badacze i urzędnicy na Balearach uważają, że to drzewa oliwne (przywiezione z korzeniami) stały się głównym środkiem transportu na wyspę węży. To jednak nie wszystko, według raportu z 2019 roku, wraz z drzewami oliwnymi na Ibizę, przybył między innymi skorpion żółty i Macrothele calpeiana, bardzo duży europejski pająk.

 

Na szczęście tylko niewielki procent gatunków sprowadzanych na wyspę ma faktyczny wpływ na jej ekosystem. Węże często są zaliczane do kategorii zwierząt inwazyjnych, które są uznawane za poważne zagrożenie dla lokalnej różnorodności biologicznej. Dobrym przykładem może tu być jaszczurka plamista, uważana za symbol i talizman wyspy. Niestety, stanowi ona teraz znaczną część diety połoza drabinkowego, który znalazł się na Ibizie.


Połoz drabinkowy
Źródło: Benny_Trapp (Wikipedia)

Wiadomo też o przynajmniej czterech innych gatunkach węży jakie dotarly na Beleary, takich jak HemorrhoisMalpolon i Macroprotodon, które niemal zupełnie wybiły te jaszczurki na obszarach swojego występowania. Biolodzy są pewni, że jeśli węże rozprzestrzenią się po całej wyspie, ta słynna jaszczurka może z tego powodu wyginąć na Ibizie. Jest to dość niesamowity ciąg zdarzeń biorąc pod uwagę, że po raz pierwszy, węże te zostały zauważone na Ibizie dopiero w 2003 roku.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Przypomina mi się problem z

Przypomina mi się problem z Florydy, gdzie swego czasu była moda wśród lokalnych bogaczy na trzymanie w domu pytona birmańskiego... Gdy jednak pupilek się znudził lub po prostu urósł za duży, jego głupi właściciele wywozili go na bagna Everglades... Efekt był taki, że pyton birmański najpierw się tam zadomowił, a potem sterroryzował lokalny ekosystem, tępiąc nawet dotychczasowch władców tych mokradeł, czyli aligatory...
Ludzka głupota niszczy tę planetę na milion sposobów, a zmiana miejsca zamieszkania różnych gatunków flory i fauny, to jeden z nich.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Quark

Już kiedyś jeden taki był we

Już kiedyś jeden taki był we filmie co wszędzie widział "mrówki i węże.." . U nas w Polsce też gadów jest coraz więcej , w dzieciństwie węże i jaszczórki widziałem tylko w telewizji a teraz wchodzą nawet na podwórko (!).

Skomentuj