Inwazja obcych roślin w europejskich lasach - nowy trend, który niepokoi naukowców

Image

Źródło: zmianynaziemi

Ostatnie badania międzynarodowego zespołu naukowców z Belgii i Francji opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science" rzucają nowe światło na niepokojące zmiany, jakie zachodzą w ekosystemach leśnych Europy. Okazuje się, że rodzime gatunki roślin są systematycznie wypierane przez obcych najeźdźców, a cały ten proces przebiega w zaskakującym kierunku - na zachód, a nie na północ, jak sugerowałyby zmiany klimatyczne.

 

Naukowcy odkryli, że migracja roślin w lasach europejskich odbywa się ze średnią prędkością aż 3,56 km rocznie. Co więcej, aż 39% badanych gatunków przemieszcza się na zachód, podczas gdy jedynie 15% podąża na północ. Taki rozkład kierunków migracji nie pasuje do powszechnej teorii, że rośliny powinny przemieszczać się na północ w odpowiedzi na ocieplanie się klimatu.

 

Skąd zatem bierze się ten nowy trend? Zdaniem ekspertów, kluczową rolę odgrywa tu zanieczyszczenie powietrza i związana z nim nadmierna depozycja azotu w glebach leśnych. Ten nadmiar azotu sprzyja ekspansji roślin bardziej tolerancyjnych na jego wysokie stężenia, a pochodzących z Europy Wschodniej. To one stopniowo wypierają rodzime gatunki, przystosowane do uboższe gleby.

 

Obserwowane zmiany w rozmieszczeniu roślin leśnych w Europie budzą poważny niepokój wśród naukowców. Systematyczne wypieranie rodzimych gatunków przez obcych najeźdźców stanowi poważne zagrożenie dla różnorodności biologicznej lasów kontynentu.

 

Naukowcy podkreślają, że szczególnie niepokojący jest fakt, iż migracja roślin na zachód jest aż 2,6 razy bardziej intensywna niż na północ. Oznacza to, że zmiany te zachodzą w tempie znacznie szybszym, niż mogłyby to sugerować prognozy oparte na samych zmianach klimatycznych.

 

Zdaniem autorów badania, kluczową rolę w obserwowanych zmianach rozmieszczenia roślin leśnych w Europie odgrywa zanieczyszczenie powietrza i związana z nim nadmierna depozycja azotu w glebach. Ten nadmiar azotu sprzyja ekspansji roślin bardziej tolerancyjnych na jego wysokie stężenia, a pochodzących z Europy Wschodniej.

 

Naukowcy podkreślają, że problem nadmiernej depozycji azotu dotyczy nie tylko lasów, ale także innych ekosystemów, takich jak łąki czy torfowiska. Zanieczyszczenie powietrza, głównie przez emisje z transportu i rolnictwa, prowadzi do zaburzenia naturalnych cykli obiegu azotu, co niesie poważne konsekwencje dla różnorodności biologicznej.

 

Zdaniem ekspertów, obserwowane zmiany w rozmieszczeniu roślin leśnych w Europie stanowią poważne wyzwanie dla ochrony przyrody. Konieczne są pilne działania, mające na celu ograniczenie nadmiernej depozycji azotu i powstrzymanie inwazji obcych gatunków roślin.

 

Eksperci wskazują, że kluczowe będzie ograniczenie emisji zanieczyszczeń, m.in. poprzez inwestycje w czystsze technologie w transporcie i rolnictwie. Równie ważne będą działania na rzecz renaturyzacji gleb leśnych, które pomogą przywrócić naturalny obieg azotu.

0
Brak ocen

Takie zjawiska pewnie były, są i będą. Były pewnie też wielokrotnie kiedy nie było jeszcze człowieka na Ziemi.

0
0

Ehh "eksperci"

W takim razie przypomnę wszystkim Państwu stopniowanie przymiotnika "głupi" z czasów przed pandemią:

- głupi

- głupszy

- naj głupszy

- ekspert!

Ekspert to ktoś wyjątkowy zaś w mediach wszelkiej maści to byle kto byle powiedział coś ciekawego. Jest to kolejny przykład jskn kstwivzniszxxyc tytuł który nie łatwo osiągnąć.

0
0

"Otóż nad Europą dominuje cyrkulacja atlantycka, ponieważ układy niskiego ciśnienia, poza nielicznymi wyjątkami, wędrują z zachodu na wschód. Korytarz dotyczący środkowej części kontynentu przebiega znad północnego Atlantyku przed Skandynawię w kierunku Rosji" Cholera - one "pod prąd" migrują. Można to tylko wytłumaczyć - "Wędrówką ludów". Tylko ostatnio (wprawdzie przez Białoruś), one z Afryki i Syriii (uciekinierzy syryjscy)

0
0