Inwazja kanadyjskich superświń – katastrofalne zagrożenie dla amerykańskiego rolnictwa

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Stany Zjednoczone stoją w obliczu nowego, potencjalnie katastrofalnego zagrożenia ze strony północnego sąsiada - superświń. Jak wynika z najnowszych doniesień, te hybrydowe zwierzęta, będące krzyżówką świni domowej i euroazjatyckiego dzika, mogą wkrótce zaatakować północno-wschodnie stany USA, wyrządzając ogromne szkody w rolnictwie.

 

Problem superświń ma swoje korzenie w Kanadzie, gdzie zwierzęta te zostały sprowadzone w latach 80. ubiegłego wieku. W 2001 roku wielu z nich uciekło lub zostało celowo wypuszczonych na wolność. Od tego czasu populacja tych niebezpiecznych hybryd systematycznie rośnie, zagrażając coraz większym obszarom.

 

Według danych przytaczanych przez portal Business Insider, superświnie wyrządziły już szkody w amerykańskim rolnictwie na kwotę 2,5 miliarda dolarów. Naukowcy alarmują, że zwierzęta te nie tylko niszczą uprawy, ale również stanowią zagrożenie epidemiologiczne, będąc nosicielami różnych chorób.

 

Najbardziej narażonymi na atak superświń rejonami w Stanach Zjednoczonych są północno-wschodnia Montana, Dakota Północna, Dakota Południowa oraz zachodnia Minnesota. To właśnie tam populacja tych hybrydowych drapieżników jest najliczniejsza, stanowiąc poważne zagrożenie dla tamtejszych farm i plantacji.

 

Superświnie są w stanie szybko przystosowywać się do nowych warunków środowiskowych, a także zmieniać swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Jak ostrzega Ryan Brooke, kierownik projektu badawczego na Uniwersytecie Saskatchewan, są one "najstraszniejszym dużym ssakiem na planecie pod względem zasiedlania nowych terytoriów".

 

Ogrom szkód, jakie superświnie mogą wyrządzić w amerykańskim rolnictwie, jest porażający. Zwierzęta te nie tylko zjadają uprawy, ale także niszczą je, aby dostać się do korzeni roślin i larw owadów. Według szacunków, straty mogą sięgnąć setek milionów, a nawet miliardów dolarów.

 

Ponadto superświnie stanowią poważne zagrożenie epidemiologiczne. Jako nosiciele różnych chorób mogą rozprzestrzenić je na terenie Stanów Zjednoczonych, co mogłoby mieć katastrofalne skutki dla całego sektora rolnego.

 

Władze amerykańskie podejmują już działania mające na celu powstrzymanie ekspansji superświń. Prowadzone są intensywne działania monitoringowe oraz programy eliminacji tych niebezpiecznych zwierząt. Jednocześnie trwają prace nad stworzeniem skutecznych metod zwalczania tej plagui.

 

Mimo to eksperci ostrzegają, że bez zdecydowanych i skoordynowanych działań na szczeblu federalnym, stanowym i lokalnym, superświnie mogą wkrótce stać się prawdziwą zmorą amerykańskiego rolnictwa. Konieczne są zatem pilne inwestycje w badania naukowe, monitoring populacji oraz opracowanie kompleksowych strategii ochrony przed tą hybrydową inwazją.

 

Stawka w tej walce jest naprawdę wysoka - nie tylko miliony dolarów strat, ale także potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego całego kraju. Dlatego też władze i społeczeństwo amerykańskie muszą zjednoczyć siły, aby stawić czoła temu niezwykle niebezpiecznemu wyzwaniu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Katastrofalne  zagrożenie, to

Katastrofalne  zagrożenie, to stanowią dziki - w naszych lasach. Mało że zjadają plony, a odszkodowanie - wypłacane jest tylko za materiał siewny, to jeszcze uniemozliwiają - rekreację w lesie. Takie święte krowy - w polskich lasach. 

Portret użytkownika Endymion

To mięso jest darmowe,

To mięso jest darmowe, przyjdzie weterynarz opłacony i wykryje mnóstwo chorób. Nasi przodkowie szli na polowanie i co upolowali to zjedli i jakoś gatunek ludzki przetrwał bez weterynarzy. Co do weterynarza, muszę niedługo jechać pociągiem z psem, poczytałem regulaminy i wyszło, że musi mieć aktualne szczepienie przeciw wściekliźmie. Dwa lata nie miał, bo miałem wyjebane. Dwa lata temu kosztowało to 35zł, a teraz 55zł, więc na tym można liczyć poziom inflacji., czyli jak biedniejemy. Weterynarz na dzień dobry okazał sie sprzedawcą proponując multum szczepionek. Psa nawet nie obejrzał, oprócz zmierzenia temperatury, tylko po 5 minutach i szczypawce wołał kasę! Ja w tej klinice byłem prawie dwa lata temu, był inny weterynarz, który był z powołania, w cenie szczypania zrobił ogólny przegląd psa, dał mu przysmaczki aby zakolegować się, a wizyta nie trwała 5min, a 15min.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

Co do weterynarzy, moim

Co do weterynarzy, moim zdaniem, to byli kiedyś najlepsi lekarze, potrafiący wszystko: taki lepszy internista, co to jest okulistą, chirurgiem i ortopedą, a nawet zrobi wszysto co trzeba. 10 lat temu poznałem weterynarza, co to biznas przejął po ojcu. Dostał w spadku 10 chlewnii po tysiące sztuk świń, on tam tylko przyjeżdzał, przystawiał pieczątkę, brał 2-3 próbki i sprawdzał, czy włosienicy nie ma, a faktury na tysiące złotych wystawiał i oczywiście mieł kontrakt z producentem antybiotyków, które ładował zawsze... Bo pan lekarz niczym prawnik jest w Polsce darzony zaufaniem i honorami.. a mi dwie papugi, jak im pojechałem zagroziły wypowiedzeniem pełnomocnictwa, ale jak powoedziałem "oddaj pieniądze kurwo", to im rury zmiekły.. tak to wygląda Sad niestety

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika inzynier magister

te hybrydy stworzone przez

te hybrydy stworzone przez naukowców mengele będzie chyba można odstrzeliwać, polecam w tym zadaniu największą na świecie strzelbę której nabój może przedziurawić ze 4 hybrydy świńskie ustawione koło siebie !!!  odrzut tej super wielkiej strzelby może połamać zwykłemu człowiekowi kości ramienia i barków ! na tym szokującym nagraniu widać jak wielki nabój dziurawi dwa poglądowe ludzkie ciała ! ale dał by radę przedziurawić ze 4 świnie hybrydy NWO !!!!

950 JDJ FAT MAC vs Zombie Torsos (The World’s Most Powerful Rifle!!!)

https://youtu.be/qMjywBcMGDM?si=YG-RlV7ke2Ue6cNz&t=512

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Kamil Kizmajas2

Przepraszam, co znaczy

Przepraszam, co znaczy "stworzone przez naukowców mengele"? Piszesz jak jakiś niedorozwinięty imbecyl, jak dziecko Kononowicza i Senyszyn. Taki co ma sto myśli na sekundę, a każda następna przeczy poprzedniej. Chlustasz jakąś treścią, bez ładu i składu, która się nie trzyma kupy.

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Skomentuj