Internet podzieli się na strefę chińską i amerykańską, twierdzi były dyrektor generalny Google

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Były dyrektor generalny firmy Google, Eric Schmidt, przewiduje, że na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu lat dojdzie do rozłamu Internetu, który zostanie podzielony na dwie części. Jedna będzie kontrolowana przez Stany Zjednoczone, podczas gdy druga znajdzie się pod nadzorem Chin.

Schmidt podzielił się swoimi spostrzeżeniami podczas prywatnej imprezy w San Francisco, zorganizowanej przez fundusz inwestycyjny Village Global VC. Były dyrektor generalny Google'a został zapytany przez jednego z ekonomistów o możliwość podziału Internetu w najbliższych latach. Według Schmidta najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest bifurkacja (podzielenie, rozwidlenie - przyp. red.) sieci na dwie strefy: chińską i amerykańską.

Prognozy Schmidta pojawiają się w momencie, gdy jego następca na stanowisku dyrektora generalnego Google'a, Sundar Pichai, wywołał spore kontrowersje w związku z proponowaną strategią firmy w Chinach. Według ostatnich doniesień, Google rozpoczął pracę nad projektem Dragonfly, czyli wyszukiwarką blokującą dostęp do treści zakazanych przez chiński rząd. Postępowanie Google'a spotkało się ze sporą krytyką ze strony mediów europejskich i amerykańskich, które zarzucają firmie przyczynianie się do ograniczania wolności obywateli.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika err4

ale zeronet nie dziala onion

ale zeronet nie dziala onion tor tez, chiny blokuja wszystko jak leci. 

freenet sie trzyma, ale nie jest od tego. on jest po to by nie dalo sie ocenzurowac internetu czy skasowac informacji. jest anonimowy ale jesli zablokujesz sama siec to niestety nic nie poradzisz

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Skomentuj