Internet jest kontrolowany przez 14 osób, które mają dostęp do tajnego klucza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

James Ball z dziennika „The Guardian” był niedawno świadkiem tajnego rytuału zwanego „ceremonią klucza”. W wydarzeniu tym biorą udział osoby odpowiedzialne za kontrolowanie wszystkich stron internetowych na świecie.

 

Osoby, które przeprowadzały ceremonię są częścią Internetowej Korporacji ds. Nadanych Nazw i Numerów – The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, w skrócie ICANN. Organizacja ta jest odpowiedzialna za przypisywanie adresów IP stronom internetowym i urządzeniom oraz „tłumaczeniu” kodu numerycznego na adresy sieciowe.

Na przykład wpisanie adresu IP 64.27.101.155 w okno przeglądarki przekieruje nas do strony głównej Business Insider. Adresy są zmieniane, ponieważ wpisanie www.businessinsider.com jest o wiele łatwiejsze. Osoba, która miałaby dostęp do bazy ICANN, miałaby kontrolę nad całym Internetem. Na przykład mogłaby wysyłać linki do fałszywych stron internetowych banków.

 

Gdyby jednak faktycznie zaistniała taka sytuacja, baza ICANN musiałaby zostać całkowicie przebudowana. Osoby pracujące przy projekcie wpadły na pomysł, aby nie powierzać zbyt dużej kontroli jednej osobie. Wybrano więc siedem osób, które otrzymały prawdziwy „klucz do Internetu” oraz kolejną siódemkę, która otrzymała zapasowe klucze.

 

Fizyczne klucze otwierają odpowiednie skrytki. Wewnątrz skrytek znajdują się karty magnetyczne. Po użyciu siedmiu kart, otrzymujemy klucz główny. Jest to tak naprawdę kod, swego rodzaju hasło do bazy danych ICANN.

Cztery razy w roku, począwszy od 2010, osoby, które posiadają klucze spotykają się na „ceremonii klucza”, kiedy to generują nowy, główny kod do systemu.

 

Takie spotkania są silnie strzeżone. Aby zostać dopuszczonym do ceremonii, trzeba przejść przez szereg zabezpieczeń, m. in. skanery, czy szereg drzwi chronionych kodem. Pomieszczenie, w którym odbywa się ceremonia, musi być tak zabezpieczone, aby żadne elektroniczne informacje nie mogły się z niego wydostać. Grupa wybranych osób dokonuje „rytuału”, po czym każdy pojedynczo opuszcza pokój.

 

Poniższy film pokazuje jak przebiega takie spotkanie oraz jakie zabezpieczenia czekają na uczestników.

KSK Key Signing Ceremony (16 Jun 10)

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika DD

Hm. Należałoby się znać na

Hm. Należałoby się znać na rzeczy aby o tym pisać, niestety autor tego artykułu nie ma o tym pojęcia. Serwery DNS o których piszę są w każdym kraju to tzw. root serwery. Kopie rekordów roor dns serwerów są co najmniej po kilka w każdym kraju. Ale oczywiście artykuł pasuje profilem do portalu. Kwestie techniczne raczej łatwe do sprawdzenia - nie ma pola na spoekulacje> Nie bierzcie się za to - lepiej pisać o rzeczsch niesprawdzalnych Smile

Portret użytkownika Medium

Ten portal jest otwarty na

Ten portal jest otwarty na publikację osób spoza grona stałych redaktorów, niemniej użytkownik musi być zarejestrowany. Jedyne dane potrzebne do rejestracji to email.

Ze swojej strony dodam, że na podany email nie przyszedł do mnie żaden spam.

Należy to czytać jako zachętę do publikacji na lepszym poziomie Wink

Skomentuj