Internet dosłownie zmienia strukturę i funkcjonowanie naszego mózgu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wszystkie czynności, jakie człowiek wykonuje w całym swoim życiu, wpływają na funkcjonowanie jego mózgu, a zmiany te przekazywane są następnym pokoleniom. Liczenie w pamięci, nauka języków obcych czy orientacji w terenie korzystnie wpływają na rozwój mózgu. Jednak w dzisiejszych czasach, ludzie dla własnej wygody, a często również z lenistwa, wolą korzystać z elektroniki. Internet, który jest dziś niemal wszechobecny, zastępuje biblioteki i prasę papierową, a nawet tradycyjną komunikację międzyludzką. W jaki sposób może to wpływać na strukturę i funkcjonowanie mózgu?

 

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał przeglądu wielu badań, podczas których obrazowano mózgi ochotników. W ten sposób próbowano ocenić, w jaki sposób korzystanie z internetu może wpływać na ludzkie mózgi. Choć wyniki tej analizy nie mogą być traktowane jako rozstrzygające, przeprowadzone studia sugerują, że życie z Internetem zmienia obszary mózgu, związane z koncentracją, pamięcią i umiejętnościami społecznymi.

 

Jedno z badań wykazało, że ludzie, którzy kompulsywnie sprawdzają wiadomości i inne powiadomienia na swoich telefonach, mają zmniejszoną objętość istoty szarej w niektórych obszarach kory przedczołowej. Region ten odpowiada między innymi za koncentrację i skupianie uwagi. Oznacza to, że osoby te zwykle gorzej wykonują zadania wymagające koncentracji.

 

Wraz z powstaniem przeglądarek internetowych zaczęły pojawiać się spekulacje, że ludzie będą zbyt mocno polegać na Internecie jako źródle informacji, tym samym ograniczając pojemność swojej pamięci wewnętrznej. Przeprowadzone badania wykazały, że ludziom faktycznie trudniej jest przypomnieć sobie informacje, które znaleźli w Internecie, w porównaniu do encyklopedii. Skany mózgu wykazały, że efekt ten był skorelowany ze zmniejszoną aktywnością w strumieniu brzusznym – systemie odpowiadającym za pobieranie danych z pamięci - podczas zbierania informacji w internecie. Sugeruje to, że uczenie się z internetu nie aktywuje w wystarczającym stopniu kluczowych obszarów mózgu, wymaganych do przechowywania pamięci długoterminowej.

 

 

Portale społecznościowe również znacząco wpływają na nasze mózgi. Jedno z przeanalizowanych badań wykazało, że ilość znajomych, jaką dana osoba posiada na Facebooku, określa objętość istoty szarej w prawej korze śródwęchowej, która związana jest z możliwością kojarzenia imion oraz twarzy. Efekt ten może być spowodowany faktem, że media społecznościowe zachęcają ludzi do utrzymywania dużych ilości słabych powiązań społecznych. Jeszcze przed pojawieniem się portali społecznościowych, ludzie mieli tendencję do zgłębiania relacji z mniejszą ilością osób, co wymagało różnych adaptacji w regionach społecznych mózgu.

 

Wyniki badań nie są zbyt szczegółowe i nie mogą być postrzegane jako rozstrzygające. Zatem wciąż tak naprawdę nie wiemy, czy Internet ma dobry, czy może zły wpływ na rozwój naszego mózgu. Internet z całą pewnością w jakimś stopniu oddziałuje na funkcjonowanie mózgu, a zachowanie umiaru może uchronić nas przed negatywnymi konsekwencjami korzystania z sieci.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika vladimir

Prawda o nas jest niestety

Prawda o nas jest niestety bardzo okrutna - wykształciliśmy sobie wielką armię "yntelygencji", która jest głupsza niż niepiśmienny uchodźca islamski czy inny analfabeta.

A im więcej literek przed nazwiskiem tym większy debil i idiota.

Portret użytkownika vladimir

Prawda o nas jest niestety

Prawda o nas jest niestety bardzo okrutna - wykształciliśmy sobie wielką armię "yntelygencji", która jest głupsza niż niepiśmienny uchodźca islamski czy inny analfabeta.

A im więcej literek przed nazwiskiem tym większy debil i idiota.

Portret użytkownika Kwazar

W kontekście zmian w mózgu to

W kontekście zmian w mózgu to zetknąłem się z informacją, że pewne koła Okultystyczno spirytystyczne a może Spirytystyczno Okultystyczne w Niemczech za pomocą specjalnych obrzędów Może komputerowych ? Przywołały do naszego świata (ponownie) Archontów Nie wiem o co dokładnie chodzi z tymi Archontami bo ( Wiadomo że w Niemczech to nie ma Okultyzmu iliminatów i ...bo to było może kiedyś) ) ale o tych Archonów chyba  chodzi ? https://consciousness792.wordpress.com/2016/03/18/archonci/  I oni zapytani o różne sprawy powiedzieli również, że ludzkość musi zniszczyć zło !  Czyli o co chodzi ? No właśnie ...dlatego to nie jest szerzej to komentowane ale chodziło właśnie o janków.

Portret użytkownika 99

to tylko moja obserwacja

to tylko moja obserwacja prosze sie tym nie segurowac. osobiscie uwazam ze internet zmienia nas wszystkich jakby czytal w naszych myslach ale przedewszystkim najwazniejsze jest to w jakim towarzystwie sie obracamy, mysli przechodza z glowy do glowy, techniki manipulacji sa rozne podstwaowa to chyba tzn.gotowanie zaby. niektore manipulacje nie jestesmy w stanie udowodnic np.ktos rozmawia przez telefon i na nieswiadomce uczestniczysz w tej rozmowie,albo agresor jest nieswiadomy tego co robi i poszkodowany to swir albo robi to celowo znecajac sie nad ofiara. Druga klasyczna technika manipulacji jest terror slowny ktos ci cos gada ryje ci banie a gdy zwrocisz uwage to udaje ze nie wie o co chodzi.Inna manipulacja polega na podlaczeniu komputera z innym komputerem w ten sposob oprawca wie co robisz i w ten sposob manipuluje. inna manipulacja to miec nad soba kilkudziesieciu aktorow i tez swoje zrobia.jeszcze inna ale to juz podchodzi troche pod paranormalne zjawiska np. jestes na kiblu cos robisz a ta osoba z ktora mieszkasz wie co robisz i to mowi na glos.albo ma kamery albo opetana . 

Portret użytkownika spokoluz

Internet pozostał jeszcze w

Internet pozostał jeszcze w miarę wolny , gdyż można wybrać co się ogląda czy czyta i na tej podstawie kształtować swój własny światopogląd mając informacje za i przeciw. Zombitv oglądający mendiatv są kształtowani przez ściek spływający z ekranu - to jest największy emiter śmieciowych gniotów.

W artykule nałkofcy sugerują , że internet  cyt." że życie z Internetem zmienia obszary mózgu, związane z koncentracją, pamięcią i umiejętnościami społecznymi " - tak kurfa bo jak masz sraczkę z mendiatv to masz zajeb..sta koncentrację , pamięć i umiejętności społeczne na poziomie meduzy ! Co za kretyn to badał i wzioł kasę za taki popierd..ny gniot nałkofy ?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q

Nikt tu nie zachwala przewagi

Nikt tu nie zachwala przewagi telewizji nad internetem a jedynie zwrócono uwagę , że korzystanie z łatwości dostępu do informacji w internecie zmniejsza zdolność mózgu do jej samodzielnego wyszukiwania i potem zapamiętywania , więc skąd to oburzenie ? 
Wspomniano też o kompulsywności w korzystaniu z tkz: mediów społecznościowych - kompulsywność to nawykowe nie do końca świadome działanie. "Zombi" ze smarfonem w garści idące chodnikiem i reagujące na każdy sygnał przezeń emitowany działa właśnie kompulsywnie czyli automatycznie i bezwolnie. Ludzie głupieją od wszystkiego co zastępuje im konieczność myślenia a zarówno internet jak i telewizja podsuwa "gotowce" - jedyna różnica polega na tym , że internet jest interaktywny .

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Kwazar

Internet powoduje olewajstwo

Internet powoduje olewajstwo i to widać po ZnZ Kasa sama spływa ale apetyt rośnie niestety.Czas wziąć się uczciwie do pracy kochani LEGENDARNI autorzy a spływ kasy się poszerzy bez próźb. Bez pracy nie ma kołaczy i tyle.Istniejecie tylko dzięki w miarę wolności u was wypowiedzi.

Portret użytkownika Endymion

Nomenklaturę "teoria spiskowa

Nomenklaturę "teoria spiskowa" wprowadziła CIA po zabójstwie Kennediego.

" „ŻADNE KRZYKI I PŁACZE NAS NIE PRZEKONAJĄ, ŻE BIAŁE JEST BIAŁE, A CZARNE JEST CZARNE”"

Kalktein nie przejężyczył się, tak jak MoravIcek u Sowy, powiedział prawdę:

"trzeba słuchać ludu, obiecać im, czego oczekują, a potem wygaszać ich oczekiwania. Mają zap…ać za miskę ryżu"

Reasumuąc; nas są miliony, ich tysiące, ale z naszych milionów większość to debile.. w demokracji muchy jedzące gó..no mają rację..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Skomentuj