Intensywny rój trzęsień ziemi w okolicy wulkanu La Cumbre Vieja

Kategorie: 

Źródło: Lviatour

Wczoraj pod wulkanem La Cumbre Vieja w południowej części wyspy La Palma, rozpoczął się silny rój trzęsień ziemi. W tej chwili zarejestrowano ponad 350 wstrząsów wtórnych, w tym 14 o magnitudzie powyżej 3,0 i 226 trzęsień ziemi od 2,0 do 2,9.

Ministerstwo Administracji Publicznej, Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa, rządu Wysp Kanaryjskich, zwołało Komitet Naukowy, w celu oceny sytuacji. Szczególną uwagę skierowano na gminy Fuencaliente, Los Llanos de Aridane, El Paso i Mazo. Z powodu ryzyka erpcji wulkanicznej, zalecono podniesienie wulkanicznego alarmu dla okolic La Palmy z poziomu zielonego na żółty.

Najsilniejszy wstrząs miał miejsce krótko po północy czasu lokalnego. Jego szacowana siła to około 3,4 stopnia w skali Richtera. Większość trzęsień ziemi, miała miejsce na płytkich głębokościach, około 8-12 km, co sugeruje, że nowa magma kieruje się do komory magmowej wulkanu. Na tym etapie, nie sposób stwierdzić, czy mogłoby to doprowadzić do nowej aktywności wulkanicznej.


Źródło: Copernicus EU / Sentinel-2, TW

Podobne roje trzęsień ziemi, miały miejsce w przeszłości, z czego ostatni, odnotowano pod koniec grudnia ubiegłego roku. Wówczas, trzęsienia ziemi rejestrowano jednak na znacznie większych głębokościach, rzędu 30 km. Może to wskazywać, że magma zaczyna się wznosić. Wulkan La Cumbre Vieja wybuchł ostatnio w 1971 roku i jest uważany za jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na Wyspach Kanaryjskich.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Alvinos

Tu jest opis jednego z

Tu jest opis jednego z możliwych scenariusz - ogólnie, jak ten wulkan wybuchnie, to może do oceanu wpaść kupa skał i spowodować tsunami, które mocno zdewastuje wschodnie wybrzeże USA i Kanady - fale mogą sięgać nawet do 25 metrów wysokości, co będzie po prostu katastrofą...  Tutaj.

Oraz tutaj.

 

 

 

Portret użytkownika Kwazar

Dobrze, że nie mamy takich w

Dobrze, że nie mamy takich w Polsce.Mamy za to powszechne trzęsienia mózgu i psychozwidy podsycane.To np. jeden z takich, pisany na Wupetach  "Dostrzegł Rosjan na polskiej części Bałtyku. Jest reakcja Sił Zbrojnych RP" a tu inny tytuł na wupetach, chociaż o tym samym "Rosja na polskich wodach". Wojsko reaguje" No i teraz pytanie.Czy ja miałbym brać udział w szykowanej rozrubie tępej, jako żołnierz ? Ten "lojtek żałosny i zawsze głodny" miałbym życie złożyć w imię i z powodu tak idiotycznej propagandy ? Walczyć miałbym przeciwko komu ? NIE I NIGDY ! Nie wyceluję Broni (Bronia lubi co innego)  i nie walczę, choćbyście się POSRALI i zwinęli w taniej propagandzie ...Nie walczę bo nie walczę.Nie walczę o wasze jebane gyszefciki a po drugie co wynika z pierwszego w konsekwencji, jasnym jest, że niema o co.  

 

 

Skomentuj