Intensyfikacja erupcji wulkanu Bardarbunga

Kategorie: 

Źródło: twitter

Trwa szczelinowa erupcja wulkanu Bardarbunga na Islandii. Na polu lawy Holuhraun otworzyły się dwa nowe miejsca, z których wystrzeliły fontanny lawy.

 

Nowe szczeliny znajdują się około 2 kilometrów na północ od lodowca Dyngjujokull. Islandzcy wulkanolodzy zwracają uwagę, że emisje z tych nowych miejsc są mniej intensywne niż te zlokalizowane poprzednio.

Źródło: twitter

Nadal trwa duża aktywność sejsmiczna w obrębie kaldery Bardarbunga. Wczoraj zarejestrowano tam ponad sto trzęsień ziemi. Najsilniejsze z nich osiągnęły magnitudy 4,3 i 5,2 stopni.

Źródło: twitter

Wulkan Bardarbunga pozostaje nadal aktywny i realna jest zarówno powódź z topniejącego lodowca, oraz erupcja z głównego krateru. Pojawianie się nowych szczelin w kierunku północnym wskazuje też na to, że magma z okolic Bardarbunga rzeczywiście jest tłoczona w stronę wulkanu Askja, który z tego powodu również może wybuchnąć.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj