Intensyfikacja aktywności sejsmicznej na Wyspach Kanaryjskich

Kategorie: 

Wykres pokazuje poziom aktywności jaki teraz obserwujemy - źródło: INVOLCAN

Ostatnie dni na Wyspach Kanaryjskich to praktycznie ciągła aktywność sejsmiczna obserwowana zwłaszcza w obrębie wyspy El Hierro. Wstrząsów jest tak wiele, że mieszkańcy tej wyspy pamiętający niedawne wydarzenia w okolicy miejscowości La Restinga oczekują kolejnej, być może większej niż ostatnia erupcji wulkanicznej.

 

Roje trzęsień ziemi zaczęły się od 25 czerwca 2012 i trwają do dzisiaj. Od tego czasu wystąpiło już ponad 700 wstrząsów. Znajdujący się powyżej wykres pokazuje, że sprawa jest poważna a wzrost aktywności jest wręcz drastyczny.

 

Większość z podziemnych wstrząsów, które powodują ruchy magmy, nie jest odczuwalna przez ludzi, ale najsilniejsze z nich dochodziły do 4 stopni w skali Richtera a to już poziom, jaki powoduje, że wstrząsy są zauważalne.

 

Wulkanolodzy twierdza, że magma napiera, ponieważ poszukuje ujścia. Im szybciej do tego dojdzie tym prędzej skończy się festiwal wstrząsów. Oprócz drżenia dochodzi do wyraźnej inflacji terenu, co obserwują czujniki GPS. Duża erupcja wulkaniczna wisi w powietrzu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika El viaje de Canarias

Cóż za wybitna jednostka

Cóż za wybitna jednostka popełniła ten artykuł? Dobrze jest najpierw wiedzieć o czym się pisze. Magma szuka ujścia? A to w La Restinga to co to było? No i "number one" - wykres i podpis pod nim Lol Pokazuje poziom aktywności, ale czego? Ja się poddaję Smile

Portret użytkownika Olka

Tylko czas nam pokaże, czy

Tylko czas nam pokaże, czy się mylili ci, którzy przepowiadali iż nawet zwykły wybuch wulkanu wraz z osunięciem się części zbocza od strony zachodniej mógłby spowodowwać falę tsunami mogącą zagrozić także Stanom Zjednoczonym.

Portret użytkownika skilz

Nie mam pojęcia Adrzej z

Nie mam pojęcia Adrzej z czego się cieszysz. Ciekaw jestem czy też byś był taki zadowolony gdybys tam miesdzkał, a całyh dorobek Twojego życia strawił by wulkan.... Miło z Twojej strony że jestes tak wyrozumiały dla bliźnich. Pozdro

Skomentuj