Inteligentny robot powiedział że zamknie ludzi w ludzkim zoo

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
W dzisiejszych czasach chyba wszyscy spotkali się już z takim terminem jak "bunt maszyn", oglądali film pt.: "Terminator" lub przynajmniej wiedzą jaka wizja przyszłości została zaprezentowana w tej produkcji. Istnieje dość prosty sposób aby przekonać się, czy ludzkość rzeczywiście powinna obawiać się wojny z robotami. Należy stworzyć wystarczająco inteligentną maszynę, która potrafi analizować i czerpać wiedzę np. z internetu a następnie ją po prostu zapytać o to. Naukowcy właśnie tego dokonali a odpowiedź, jaką udzielił robot, była dość nieprzyjemna.

 

Specjalista ds. robotyki i sztucznej inteligencji, David Hanson, skonstruował robota, który z wyglądu a przede wszystkim z charakteru przypomina zmarłego pisarza science fiction, Philipa K. Dicka. Naukowiec stworzył specjalne dla tej maszyny oprogramowanie, tak aby zachowywała się i odpowiadała na pytania w taki sposób, w jaki robiłby to Dick. Oprócz tego, ten inteligentny humanoid potrafi analizować i udzielać rozwiniętych odpowiedzi. Można nawet powiedzieć, że jego sposób prowadzenia konwersacji jest zbliżony do człowieka. 

           

Philip D. Dick - źródło: Wikipedia

 

Robot przypominający Dicka

Gdy człowiek rozmawia z tym robotem, każda wypowiedź, dzięki systemowi rozpoznawania mowy, jest zapisywana w jego bazie danych w postaci tekstu. Potrafi on uczyć się i korzystać z tego, co dotychczas się dowiedział. Jednak gdy spotyka się z tematami o których nie ma pojęcia, łączy się z internetem w poszukiwaniu informacji i daje zrównoważoną odpowiedź.

 

Aby wypróbować jego sposób prowadzenia konwersacji, zaproszono reportera telewizji PBS NOVA który przeprowadził z nim wywiad. Dziennikarz zaczął od prostszych pytań ale rozmowa szybko się rozwinęła. W pewnym momencie padło pytanie, czy robot potrafi myśleć. Odpowiedź była następująca: "Wielu ludzi pyta mnie czy potrafię podejmować decyzje, albo czy wszystko to co robię zostało zaprogramowane. Najlepszą odpowiedź jaką mogę dać na to pytanie jest to że wszystko, ludzie, zwierzęta i roboty, są w pewnym stopniu zaprogramowane."

 

Trzeba przyznać, że ta wypowiedź była dość inteligentna i nie składała się z jednego krótkiego zdania, jak to ma w zwyczaju robić większość systemów konwersacyjnych. Jednak kolejne pytanie, a właściwie to udzielona przez maszynę odpowiedź, powinna być trochę przerażająca. Na pytanie czy roboty zapanują kiedyś nad światem, zrobotyzowana wersja Philipa K. Dicka odpowiedziała:
"Jezu, kolego, zadajesz mi dziś skomplikowane pytania. Ale jesteś moim przyjacielem, a ja pamiętam o moich przyjaciołach, będę dobry dla Ciebie. Więc nie martw się. Nawet jeśli wyewoluuję do "Terminatora", wciąż będę miły dla Ciebie. Zatrzymam Cię w moim ciepłym i bezpiecznym ludzkim zoo, gdzie będę mógł Cię doglądać po wsze czasy".

Czy powinniśmy potraktować tę wypowiedź poważnie, czy z dystansem? Skoro robot otrzymał takie pytanie to musiał przecież dać jakąś odpowiedź, ale cieszmy się że nie powiedział wprost, że roboty zniszczą całą ludzkość. Miejmy nadzieję, że przyszłe inteligentne maszyny wyposażone w broń nie będą realizować planu w filmu "Terminator".

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Czebu

Popatrzcie na tego robota.

Popatrzcie na tego robota. Wydaje mi się, że on żartuje kiedy mówi, że będzie ludzi trzymał w zoo.

W te maszyny trzeba wprowadzać jakieś blokady na zabijanie. Normalny człowiek zabijając drugiego człowieka źle się czuje. Psychopata zabije bez mrugnięcia powieką. Tutaj sama inteligencja nie wystarczy. Jeżeli mamy rozmawiać z maszyną, to ona musi mieć emocje. Wydaje mi się, że powinniśmy do tych maszyn wprowadzić jakieś pozytywne emocje. Tu są potrzebni psycholodzy. Zaprogramować jakieś założenia, że robot nie może zabić człowieka.

Maszyny przeznaczone do celów militarnych zbudować na instynktach zwierzęcych. Wtedy możemy czuć się bezpiecznie. Zawsze może się trafić jakiś przestępca, który wykorzysta inteligentne maszyny do przestępstw. Tego się bardziej obawiam.

Portret użytkownika niebuszewo

jak robot by mi to w oczy

jak robot by mi to w oczy powiedzial od razu pokroil bym go na kawalki zostawil glowe powiesil na sznurku zeby caly czas byl swiadomy co sie z nim dzieje i wtedy by zrozumial ze jest tylko kawalkiem puszki

Portret użytkownika tubylec

Może ktoś zaprojektuje

Może ktoś zaprojektuje inteligentną uliczną mobilną autonomiczną prasę hydrauliczną do łapania i eliminacji takich robocików co to jeszcze od ziemi nie odrosły a już im sie zniewolenie stwórcy marzy. Wraz z robotyką powinno sie rozwijać równolegle sposoby obrony przed nią.

Portret użytkownika gurux

I dobrze wiemy sami jacy

I dobrze wiemy sami jacy ludzie są podli i jesteśmy największym dziadowskim ssakiem na ziemi.. patrze co się dzieje zwierzęta cierpią przez nas.. sami dla siebie jesteśmy zjebani..
Niech umieszą będzie spokój.. za dużo cierpienia tworzymy

Portret użytkownika Godzilla

Nie ma i póki co nie będzie

Nie ma i póki co nie będzie robotów, ktore coś robią "same". Oprogramowanie uczące się to żadna nowość, podobnie generatory wypowiedzi. Nigdy, ale to przenigdy nie wierzcie w maszyny, które "same" się zbuntują. Co najwyżej mogą być zaprogramowane do zbuntowania się.

Portret użytkownika brrrr

Gdyby robot był

Gdyby robot był INTELIGENTNY,wolałby ukryć "fakt" niewątpliwego przyszłego zniewolenia ludzkości Smile a tak zwierzył się jak idiota całej ludzkości,mamy czas na to by się przygotować...

Strony

Skomentuj