Kategorie:
Jak wynika z komunikatu prasowego Uniwersytetu w Bristolu, brytyjscy naukowcy opracowali inteligentne skarpetki przeznaczone do monitorowania pacjentów z demencją i analizowania ich stanu w czasie rzeczywistym. Inteligentne skarpetki przechodzą obecnie pilotażowe badania kliniczne w dwóch brytyjskich ośrodkach badawczych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia na demencję cierpi obecnie ponad 55 milionów ludzi na całym świecie, a każdego roku diagnozuje się prawie 10 milionów nowych przypadków tej choroby. Zaburzenia zachowania w takich chorobach nie ograniczają się do dezorientacji, ale mogą obejmować lęk i agresję. Stwarza to dodatkowe problemy dla osób opiekujących się pacjentami, gdyż obiektywne rozpoznanie poziomu ich dyskomfortu psychicznego może być bardzo trudne.
Aby ułatwić to zadanie, Zeke Steer, lekarz i badacz w laboratorium robotyki na Uniwersytecie w Bristolu, opracował system ciągłego monitorowania stanu osób chorych na demencję. Rejestruje odczyty z czujników tętna, poziomu pocenia się i aktywności fizycznej, wbudowanych w zwykłe skarpetki, które nie powodują dyskomfortu podczas noszenia i nie boją się prania w pralce. Wybrano ten element codziennego ubioru, ponieważ nie powoduje u pacjenta dodatkowego stresu i chęci jego zdjęcia, jak to często bywa w przypadku trackerów na nadgarstek.
Po założeniu tych skarpetek opiekun skanuje znajdujący się na nich kod QR, a czujniki łączą się poprzez Wi-Fi z platformą chmurową. Tam otrzymane dane są przetwarzane przy użyciu algorytmów uczenia maszynowego, które w czasie rzeczywistym oceniają poziom komfortu emocjonalnego pacjenta i w przypadku podejrzenia naruszeń przesyłają użytkownikowi sygnał alarmowy.
Projekt nazwano SmartSocks, a Steer uruchomił startup Milbotix, aby go skomercjalizować. Inteligentne skarpetki przechodzą obecnie pilotażowe badania kliniczne w dwóch brytyjskich ośrodkach badawczych. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter testują ich przydatność do wspomagania personelu domów opieki dla osób cierpiących na demencję. Naukowcy z Brytyjskiego Instytutu Badań nad Dementią w Imperial College w Londynie wykorzystują je jako część eksperymentalnego inteligentnego domu dla podobnych osób. Według twórców SmartSocks można by wykorzystać także w opiece nad pacjentami z autyzmem, którzy nie potrafią mówić.
Teraz Milbotix rozpoczął kampanię mającą na celu znalezienie inwestorów korzystających z zasobu Crowdcube. W fazie przedakcesyjnej udało nam się zebrać ponad 550 tysięcy funtów od ponad 500 inwestorów. Firma złożyła już wcześniej wniosek patentowy na opracowanie i otrzymała dofinansowanie z krajowego funduszu innowacji Innovate UK, organizacji charytatywnej Alzheimer's Society i innych źródeł, a także zamówienia w przedsprzedaży od dwóch agencji rządowych. Jest także zwyciężczynią konkursów Santander X Accelerate, Future Technologies, UmiejętnośćNet Tech4Good Aging Society i Medilink South West Start-Up.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Skomentuj