Inteligentne roboty mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzkości

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Prace nad robotami i sztuczną inteligencją trwają w najlepsze, tymczasem Stephen Hawking uważa, że inteligentne maszyny mogą być "najgorszą rzeczą, jaka może się przytrafić ludzkości". Naukowiec jest przekonany o tym, że roboty nie mogą być postrzegane jedynie jako twór filmów science fiction a ludzkość powinna być przygotowana na ewentualne przyszłe zagrożenia.

 

Hawking starał się powiedzieć dokładnie to, co uważa na temat robotów i rozwoju sztucznej inteligencji - mózgu maszyn. Dziś, roboty nie posiadają jeszcze na tyle rozwiniętej inteligencji, aby mogły w poważnym stopniu zagrozić ludzkości, jednak prace rozwojowe nadal trwają. Przeznaczane są na to miliony, jeśli nie miliardy dolarów, więc można się spodziewać, że pewnego dnia robot będzie odznaczał się wyjątkową inteligencją.

 

Roboty i sztuczna inteligencja mają przede wszystkim ułatwić życie przeciętnego człowieka. Stephen Hawking widzi w tym jednak poważne zagrożenie, które nie może być ignorowane ani postrzegane jako wymysł reżyserów. Maszyny stają się coraz bardziej inteligentne i to jest fakt, jednak zdaniem naukowca, nasze dzieło może się kiedyś odwrócić przeciwko nam i doprowadzić nawet do upadku ludzkości.

 

Najlepszym wyjściem byłaby oczywiście całkowita rezygnacja z prac i całkowite porzucenie sztucznej inteligencji, jednak jeśli chcemy korzystać z maszyn, to zdaniem Hawkinga powinniśmy przygotować się na ewentualne zagrożenia. Jednym z nich jest przygotowanie odpowiednich działań na wypadek, gdyby technologia uzyskała zdolność do samodzielnego myślenia i przystosowania się do otoczenia.

 

"Potencjalne korzyści są ogromne. Wszystko, co ma do zaoferowania cywilizacja, jest wytworem ludzkiej inteligencji. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co możemy osiągnąć, gdy ta inteligencja zostanie spotęgowana przez narzędzia, posiadające sztuczną inteligencję, ale zwalczanie wojen, chorób i ubóstwa będzie znajdować się wysoko na liście każdej osoby. Sukces w tworzeniu sztucznej inteligencji będzie największym wydarzeniem w historii ludzkości. Niestety, może to też być ostatnie wydarzenie, jeśli nie nauczymy się jak unikać zagrożeń" - powiedział Stephen Hawking.

 

Sztuczna inteligencja może przydać się ludzkości, jednak obecnie jest ona implementowana w maszynach, które prowadzą działania wojenne. Autonomiczne systemy w uzbrojonych robotach są najpoważniejszym zagrożeniem, gdyż z czasem to właśnie one będą decydować o tym, kto ma zginąć, a kto ma żyć. To one będą znajdować się na polu walki a pełna autonomizacja oznacza iż to one będą decydować o tym, co robić, a czego nie robić.

 

Wystarczy dodać do tego jeszcze kwestię niespodziewanego uzyskania świadomości oraz czynnik, który spowoduje bunt maszyn. Wystarczy, że roboty uznają człowieka za zagrożenie dla środowiska naturalnego, życia zwierząt bądź dla samej egzystencji inteligentnych maszyn i wojna gotowa - scenariusz z filmu "Terminator" wejdzie w naszą rzeczywistość.

 

Stephen Hawking twierdzi również, że sztuczna inteligencja na wysokim poziomie może nawet przewyższyć człowieka w myśleniu a roboty zaczną konstruować swój własny świat lub będą ulepszać ten, który został stworzony przez ludzi. Maszyny mogą nawet tworzyć projekty własnych broni, których człowiek nie będzie w stanie nawet zrozumieć. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby ludzkość zawsze miała pewną możliwość kontrolowania tego, co "myśli" robot, do jakich wniosków dochodzi oraz jakie może mieć zamiary. Ważne jest to, aby ludzkość mogła w ostatniej chwili zapobiec poważnej katastrofie.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/stephen-hawking-ostrzega-ze-roboty-moga-zagrozic-istnieniu-ludzkosci

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ulmus

W tych czysto hipotetycznych

W tych czysto hipotetycznych rozważaniach być może warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ewentualność. Otóż postęp nanocybernetyki i informatyki może doprowadzić do stworzenia cyborga nie do odróżnienia od człowieka. Jeśli postęp w rozwoju komputerów kwantowych doprowadzi do tego w czym naukowcy pokładają nadzieję, taka maszyna będzie w stanie przeprowadzić operacje, których przeprowadzenie dla obecnych superkomputerów trwałoby tyle ile istnieje Wszechświat - w ułamek sekundy. Cyborg wyposażony w taki system nie tylko będzie wyglądał jak człowiek ale również jak człowiek będzie się zachowywał i pytanie o uzyskanie świadomości takiego systemu może nie mieć wtedy racji bytu.
 
Człowiek może obudzić się wtedy z przysłowiową ręką w nocniku, gdy na pytanie "czy istnieje Bóg" ówże cyborg odpowie - "Tak! TERAZ JUŻ istnieje Bóg!" Wink

Portret użytkownika fara

Roboty mają już większe prawa

Roboty mają już większe prawa od ludzi, choć nie posiadają jeszcze inteligencji, np. prawo do pracy każdy może zauważyć iż pracę robot dostanie bez większego problemu mimo że nie ma potrzeb takich jak ludzie ani inteligencji a człowieka można na bruk bez mrugnięcia okiem a to dopiero początek:(

Portret użytkownika karwoch

Aż nie chce mi się wierzyć że

Aż nie chce mi się wierzyć że tak uważa Howking, ale to nie pierwszy raz gdy przejawia niemądrość mimo swej inteligencji. To jest bardzo ciekawy temat, ale akurat umysł ludzki nadal jest absolutnie nie do podrobienia, zagadnienia wolnej woli u robotów to jeszcze tak odległa przyszłość że nawet ciężko spekulować czy to nam się w ogóle uda, nie wspominając już o wszędobylskiej paranoi człowieka na temat swojego bezpieczeństa. Roboty nie są zagrożeniem, bo po pierwsze do tego nam bardzo daleko, a po drugie człowiek prędzej wysadzi je w kosmos, niż pozwoli się zdetronizować jako lider na tej planecie - założe się że każde oprogramowanie będzie miało setki zabezpieczeń, tak jak dziś samochody kosztują kilkakrotnie więcej, tylko po to aby spełniały pięćset różnych certyfikatów bezpieczeństwa Wink

Portret użytkownika Cziken

Ech... właśnie tak

Ech... właśnie tak krótkowzroczne osoby spowodują upadek cywilizacji człowieka. Swoją drogą to nieuniknione - a wręcz jedyne możliwe rozwiązanie aby życie moglo przetrwać i się rozprzestrzeniać. Ludzie w swoim ograniczeniu są zbyt niedoskonali aby mogli dokonywać ekspansji we wszechświecie.

Portret użytkownika karwoch

Martwienie się rzeczami które

Martwienie się rzeczami które są w najbliższych 20 - 30 latach kompletnie nie realne nie uratuje świata. Mamy w tej chwili kompletnie inne problemy, a lęk przed robotami które same myślą jest jedynie hollywoodzkim lękiem. Jeśli będziemy się bać wyimaginowanych rzeczy to nie zauważymy rzeczywistych problemów, bo nie miej złudzeń - robot dron nie ma odrobiny świadomości - priorytetem każdego wojskowego drona będzie posłuszność właściwielowi - to właściciel jest problemem, nie robotyka. Równie dobrze się w tym czasie możesz bać że ufo przyleci i nas wszystkich porwie gdy w tym samym czasie robią to możni tego świata Wink

Portret użytkownika euklides

Narazie to największym

Narazie to największym zagrożeniem dla ludzi są komary, a potem inni ludzie.
Ale kiedyś, może już całkiem niedługo, może się zdarzyć, że duch zamieszka w maszynie. Odkrycie interfejsu świadomości może się marnie skończyć, bo nie wiadomo co w tej maszynie zamieszka...

Portret użytkownika Takitam

Laryzombie, napisałeś:

Laryzombie, napisałeś:  "Maszyna nawet 10000000 razy mądrzejsza od człowieka nie bedzie miała celu." - tak , masz rację - głupi cyborg nie będzie miał celu. Ale cel mają ci którzy te maszyny projektują - i to jest zagrożenie. Już dziś w wielu gałęziach przemysłu ludzie stają się niepotrzebni i niewygodni. Cały szereg czynności maszyna zrobi szybciej i dokładniej. Poza tym maszynie nie trzeba płacić wynagrodzenia ani odprowadzać za nią ZUS-u. Maszyna się nie zmęczy i nie narzeka na złe warunki pracy. Maszyna nie musi dostać urlopu - i nie poda pracodawcy do sądu. Poza tym jedna maszyna zrobi więcej produkcji niż wielu ludzi. Maszyna nie popełni błędu - a człowiek tak. Powoli stajemy się niepotrzebni. To ma "krótkie nogi" - bo prędzej czy póżniej jak ludzie nie będą zarabiać to nie będzie miał kto kupować produktów robionych przez maszyny. Ale póki co zautomatyzowane fabryki w Korei czy Chinach produkują tani i masowy produkt dla bogatszej części świata dając niewyobrażalne zyski ich właścicielom. Nam Polakom też to zagraża. Bez urazy, ale trzeba zawsze widzieć "drugie dno" a nie oceniać sprawy tak jak Ty - powierzchownie.

Portret użytkownika wyzdro

Widzę że widza na temat

Widzę że widza na temat progarmowania robotów jest niewielka tym forum. Jestem programistą i gwarantuję wam że każdy program oparty o sięć neuronową daje w większości nieprzewidywalne wyniki , do tego nie potrzeba żadnego błędu programisty.Sieć neuronowa "uczy się" i zależnie jakie dane dostaje (obraz ,dżwięk,sytuacja) podejmuje samodzielne dacyzje (które można jedynie ukierunkować ).Dzisiaj produkowane roboty potrafią się same dostosować do sytuacji (np zapobiegać upadkowi) i nikt im tego nie zaprogramował (zostały nauczone). 

Portret użytkownika Ja

Hahaha, to trochę za mało

Hahaha, to trochę za mało żeby stworzyć S.I. o możliwościach takich jakie posiada człowiek albo choćby zwierzątko domowe ;], oprócz umiejętności programowania potrzebna jest wiedza na temat biologii, chemii, fizyki, psychologii, etc...
 
P.S. jest coś czego nie da się w maszynę wbudować ani zaprogramować a co jest elementem typowym dla ludzi oraz zwierząt - intuicja - nie mylić z instynktem ;] u zwierząt również występuje ;]

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika Krzychu

I co z tego, dalej jest to

I co z tego, dalej jest to tylko program. Swiadomości nigdy takie coś nie uzyska i nie bedzie wiedziało, że istnieje. Szanuje bardzo ta gałąż przemusłu "AI" ale narzedzia tylko i wylacznie moga pozostać narzedziami nigdy takie coś nie zacznie ewoluować bez programisty i dostawcy sprzetu z hurtowni...

Portret użytkownika polakk

Artykuł jest sprzed dwóch

Artykuł jest sprzed dwóch lat, ale ciągle jest aktualny. Te same problemy, a nawet z dużo większym natężeniem, nam obecnie doskwierają Chcą nam ściągnąć do Polski 5 milionów obcokrajowców. Potrzeba nam wymiany elit Dodał Henryk Pawelec Data: 9 maja 2012 Aktualizacja: 7 maja 2014 Obecne elity, które doprowadziły do tego, że wielu Polaków nie chce mieszkać już we własnym kraju teraz mają kolejny genialny plan ratunku dla Polski – chcą nam „importować” 5 milionów obcokrajowców. Kilka dni temu w „Rzeczpospolitej” w tonie alarmistycznym ukazał się artykuł „Polska nie chce obcych”. Generalnie przekaz artykułu jest taki, że koniecznie potrzebujemy imigrantów, bo już jest demograficzna kiszka i w roku 2050 nie będzie komu pracować na nasze emerytury. A wszystko to „wynika z najnowszych badań Centrum Stosunków Międzynarodowych, do których dotarła „Rz”. To fajny zabieg z tym „dotarła”, bo robi wrażenie jakby te badania były skrywane w jakiejś głębokiej tajemnicy, ale na szczęście dzięki staraniom dociekliwego dziennikarza wyniki badań ujrzały światło dzienne i nagle też „ekonomiści i demografowie biją na alarm” jak pisze żwawo autorka tekstu Joanna Ćwiek i cytuje owych ekonomistów i demografów: Polska się wyludnia. W 2050 r. będzie nas już nie 37, ale 31 mln, wzrośnie średnia wieku. Nie da się walczyć z tym trendem tylko polityką prorodzinną – mówi prof. Krystyna Iglicka, ekspert w dziedzinie migracji.
 
Więcej: http://wpolityce.pl/polityka/132105-chca-nam-sciagnac-do-polski-5-milionow-obcokrajowcow-potrzeba-nam-wymiany-elit

Strony

Skomentuj