Inteligentne drony potrafią latać bez używania funkcji GPS

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Twórcy spółki Exyn Technologies stworzyli drony wyposażone w sztuczną inteligencję, dzięki której sprzęt jest w stanie latać bez GPS. Coraz więcej samochodów jest wyposażonych w podobne oprogramowanie, dzięki któremu lepiej radzą sobie w nocnych podróżach, opierając drogę na swoich czujnikach.

 

Drony poruszają się w trzech wymiarach, co oznacza, że często muszą mierzyć się z przeszkodami. Muszą w tym przypadku uwzględniać parametry takie, jak na przykład obciążenie. Zespół naukowców opracował oprogramowanie pomocnicze, gotowe do zainstalowania w niemal każdym dronie.

W filmie opublikowanym na stronie Exyn Technologies można zobaczyć drona, który za pomocą odbieranych od operatora współrzędnych, w czasie rzeczywistym buduje mapę pomieszczenia, w którym się znajduje, a następnie samodzielnie odnajduje optymalną trasę, omijając przeszkody i ludzi stojących mu na drodze.

Operator urządzenia ustawia jedynie punkt końcowy trasy, cała reszta jest wykonywana przez program. Twórcy planują w następnej kolejności uczyć swoje projekty pracy zespołowej, a także wykonywania określonych zadań.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj