Inteligencja robotów dorówna ludzkiej już za około 25 lat

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nick Bostrom, dyrektor Instytutu badań Przyszłości Ludzkości na Uniwersytecie w Oxfordzie, zaprezentował najnowsze prognozy środowiska naukowego na temat rozwoju sztucznej inteligencji. W swojej nowej książce, "Superinteligencja: Ścieżki rozwoju, Zagrożenia, Strategie" zawarł on wyniki badań czterech naukowców na temat sztucznej inteligencji. Z przeprowadzonego wśród 175 naukowców sondażu wynika, że już wkrótce sztuczna inteligencja wyprzedzi ludzką.

 

W sumie 10% z nich uważa, że ​​inteligencja robotów będzie taka sama jak ta z ludzkiego umysłu mniej więcej do 2022 roku. Aż 50% uważa, że ​​stanie się to do 2040, a 90% zgadza się, że roboty staną się bardziej inteligentne od ludzi około roku 2075. Inteligencja maszyn na poziomie ludzkim idzie spowoduje, że będą mogły wykonywać większość ludzkich zawodów.

 

Oznacza to też nieuniknione wielkie bezrobocie, podobne do tego, gdy zaczęto masowo stosować maszyny parowe. Społeczeństwo będzie musiało zorganizować się na nowo. Zarówno rolnicy, jak i osoby pracujące z telefonem w ręku jak handlowcy, telemarketerzy, czy sprzedawcy usług finansowych a nawet prawnicy i dziennikarze, będą zbędni. Wszystkie te czynności będą mogli wykonywać autonomiczne roboty.

Bostrom uważa, że najbardziej interesujące w osiągnięciu przez maszyny poziomu inteligencji człowieka nie jest tylko moment, gdy to nastąpi, ale to, co będzie się działo potem. Gdy maszyny będą w stanie rozumować i poprawiać się autonomicznie. Może to być początek czegoś, co w kultowym filmie Terminator nazywano SkyNet.

 

Gdyby do tego doszło mielibyśmy do czynienia z superinteligencją, czyli bytem, który znacznie przekracza ludzkie zdolności poznawcze w praktycznie wszystkich obszarach. Warto zaznaczyć, że aż 10% naukowców wierzy, że taka superinteligencja powstanie już za kilka lat, a 75% respondentów uważa, że ​​stanie się to w ciągu 30 lat.

 

Miliarder Elon Musk, właściciel między innymi Tesla Motors oraz SpaceX, ostrzegał niedawno, że ​​jego zdaniem superinteligentne maszyny są obecnie największym zagrożeniem dla istnienia ludzkości. Może to zatem niepokoić, że naukowcy przewidują koniec intelektualnej wyższości człowieka w połowie tego stulecia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika alternatywny

Ach, jak ja lubie te procenty

Ach, jak ja lubie te procenty w statystykach gdzie ich suma wynosi dowolną ilość Biggrin
Kiedy "analitycy" skumają, że aby informacja z procentami brzmiała sensownie, należy opisywać ankiety tak aby suma procentów wynosiła 100! Domyślam się, że ankieta analizowana w artykule zawierała trzy pytania z odpowiedziami Tak lub Nie i na jej podstawie wyszły wyniki... a przecież można było zadać jedno pytanie z trzema odpowiedziami "w jakim przedziale czasowym według Ciebie inteligencja robotów będzie większa od ludzkiej?". Od razu dwynik byłby czytelniejszy Smile

Portret użytkownika 85r

Niema czegoś takiego jak

Niema czegoś takiego jak inteligenty komputer tak samo jak niema inteligentnej broni, bomby itp bredni tępych znawców.
Komputer nie myśli tylko wykonuje instrukcje jaką ma zapisaną w programie. Ale ci na zachodzie to już praktycznie roboty ich życie polega na pracy, jedzeniu i dup.eniu wiekszych potrzeb nie mają więc w sumie to są cyborgi i teraz te borgi bez wznieślejszych uczuć to samo robią z resztą świata. Przy pomocy telewizora i internetu programują starych i młodych na takie same stwory. Maszyną nadają ludzkie cechy, choć ich nie mają i nigdy mieć nie będą. Niektórzy  nawet z robotami uprawiają sex. Bo to jest zaspokojenie potrzeb takiego borga, jak zjedzenie hotdoga. Tam dzieci nawet nie wiedzą skąd się bierze mleko, są tak bardzo odseparowani od natury, żyją na pustyni pokrytej betonem i nazywają to domem.
 

Portret użytkownika odważniak

To wspaniała wiadomość!

To wspaniała wiadomość! Roboty będą pracować, a ludzie będą mieli wreszcie czas na czytanie książek, miłość i zabawy z dziećmi.
Trzeba tylko opanować własny lęk, bo strachem karmi się bestia. Tak naprawdę, to co nam może grozić? Śmierć? Ta i tak jest nieunikniona wcześniej, czy później, więc jaka to różnica.. to, że pójdę do piekła? Nie ma gwarancji, że taki twór istnieje - ten straszak odpada.

Roboty nie jedzą kartofli, więc też nie ma problemu, głód odpada. Czego się tu obawiać? Że zabiorą mi niewolniczą pracę przy taśmie fabrycznej? Robotom nie potrzebne pieniądze (przynajmniej na razie), rzeczy wyprodukowaliśmy już tyle, że pięć pokoleń naprzód nie zużyje, a może boimy się wolnego czasu najbardziej i tego, że będziemy musieli zacząć myśleć o czymś innym, niż o jeeju, jutro do roboty i co na obiad, i skąd wziąć na tipsy?
Ja to czekam na taki czas, kiedy roboty zrobią robotę, a ja se zrobię sztukę, czy relaks. Ogródek pouprawiam. Jest tyle reczy do robienia zamiast durnej pracy, żeby zaspokoić wymagania mody... ech.

Portret użytkownika jou

nie jestem takim optymista

nie jestem takim optymista jak ty odwazniak,a to z prostej przyczyny,czy my jako istoty inteligentniejsze od zwierzat sluzymy im czy je wykorzystujemy?czy liczymy sie z potrzzebami zwierzat? np.wycinajac lasy bo surowce patrzymy co bedzie z zwierzetami?Podobny los bedzie czekal nas.To bedzie zaglada.Roboty tak jak powiedziales nie potrzebuja jesc,ale potrzebuja surowcow metali itp.,z powietrza sie ich nie buduje,zaczna eksploatowac planete na max. i tyle z histori czlowieka bedzie.

Portret użytkownika Hippo

To że w końcu komputery będą

To że w końcu komputery będą miały większą moc obliczeniową niż ludzki mózg, to oczywiste. Ale inteligencja komputerów przewyższy ludzką? Nigdy, maszyna nigdy nie będzie w stanie samodzielnie myśleć, po prostu nie da się tak jej zaprogramować...

Portret użytkownika Arcanum

W plemionach Nomadów,

W plemionach Nomadów, Aborygenów czy Pigmejów bezrobocie wynosi prawie 100%, czy z tego powodu protestują na ulicach domagając się zasiłków i pracy? Smile Tylko biedaczki tkwiące w matrixie technologiczno demokratycznym nie umieją sobie zorganizować społeczeństwa. Niezależnie czy jest to I rewolucja przemysłowa czy zbliżająca się robotyzacja. Zawsze niesamodzielni, od kogoś zależni i zawsze pracujący przez połowę życia dla samej pracy i papierów dłużnych.

Portret użytkownika blabla

Mylisz się mówiąc ze tam jest

Mylisz się mówiąc ze tam jest bezrobocie, wręcz przeciwnie każdy ma jakieś zajęcie. Pooglądaj nawet tego Cejrowskiego jak jeździ po świecie, kobiety zajmują sie domem i dziećmi a mężczyźni polują zbierają drewno itp. Jak byś tam siedział na dupie to byś zdechł z głodu

Portret użytkownika Gary McKinnon

To czeka prawie kazdego

To czeka prawie kazdego polaka ktory niepotrafi przetrwac w lesie z samym nozem przez 3 miesiace.weżmy taki przyklad w sklepach puste pułki ,kryzys gospodarczy ,wojna.jestesmy przyzwyczajeni to tego ze wszystko mamy pod nosem.przetrwa tylko ten  kto radzi sobie w survivalce.

Portret użytkownika fred

hehe ale bredzisz, na co

hehe ale bredzisz, na co chcesz polowac na psy, koty czy szczury ale czekaj kulawego to moze go zlapiesz, ale ty chyba na grubego zwierza liczysz czyli bedziesz polował na ludzi inne stworzenie da długa i tyle go zobaczysz

Strony

Skomentuj