Intel zbuduje pierwszy na świecie eksaskalarny superkomputer dla Departamentu Energii USA

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Efektem współpracy firmy Intel i Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych będzie pierwszy na świecie eksaskalarny superkomputer, zdolny do wykonania kwintyliona obliczeń na sekundę. Wyjątkowa maszyna o nazwie Aurora jest opracowywana w laboratorium Departamentu Energii w Chicago. Superkomputer zostanie wykorzystany do znacznego przyspieszenia badań naukowych.

 

W ramach kontraktu firma Intel i podwykonawca, czyli firma Cray, otrzymają ponad 500 milionów dolarów. Prace nad superkomputerem mają zostać zakończone w 2021 roku. Aurora będzie pierwszą maszyną na świecie, której wydajność przekroczy poziom jednego eksaflopsa.

Jak zaznaczył amerykański sekretarz ds. Energii, Rick Perry, niezwykła wydajność Aurory w połączeniu z umiejętnością obsługi, zarówno tradycyjnych wysokowydajnych komputerów, jak i sztucznej inteligencji, zapewni naukowcom bezprecedensowy w skali światowej zestaw narzędzi do rozwiązywania problemów badawczych.

 

Wśród projektów, które mają być w przyszłości realizowane przy użyciu Aurory, znalazły się m.in. takie założenia, jak rozwój ekstremalnych symulacji kosmologicznych, lepsze przewidywanie reakcji na leki oraz odkrywanie materiałów do tworzenia bardziej wydajnych, organicznych ogniw słonecznych.

 

Perry dodaje, że zbudowanie eksaskalarnego komputera było konieczne nie tylko dla poprawy środowiska naukowego, ale również dla poprawy codziennego życia Amerykanów. Sekretarz zaznacza, że w dalszej przyszłości Aurora może okazać się też niezwykla przydatna na polu walki z chorobami nowotworowymi.

 

Dyrektor generalny firmy Intel, Bob Swan, nie ukrywał swojego zadowolenia ze współpracy z Departamentem Energii i przede wszystkim z pokonania konkurencji, w postaci firm IBM i Nvidia, które również ostrzyły sobie zęby na wielki zarobek i epokowe osiągnięcie:

To ważny dzień nie tylko dla zespołu, który opracował pierwszy eksaskalarny komputer w historii, ale także dla wszystkich osób zaangażowanych w amerykańską innowację i produkcję. Konwergencja sztucznej inteligencji i niezwykle wydajnych obliczeń to ogromna szansa na rozwiązanie niektórych kluczowych problemów współczesnego świata.

Podstawą superkomputera Aurora będą nowe technologie Intela, zaprojektowane specjalnie z myślą o połączeniu możliwości sztucznej inteligencji z wysokowydajnymi komputerami o olbrzymiej mocy obliczeniowej. Aurora będzie wykorzystywać, opracowany przez firmę Cray, system o nazwie Shasta, który obejmie ponad 200 szaf teleinformatycznych. 

 

Kiedy Aurora w 2021 roku zostanie ukończona, stanie się bezsprzecznie najpotężniejszym komputerem w USA i potencjalnie na całym świecie, aczkolwiek podobno inne państwa również pracują nad zbudowaniem własnych eksaskalarnych maszyn obliczeniowych.

 

Jak informuje MIT Technology Review, Chiny próbują ukończyć konstrukcję swojego superkomputera do końca 2020 roku, lecz finalizacja może zostać opóźniona o kilka miesięcy. Japonia podobnie jak Stany Zjednoczone celuje w rok 2021, natomiast w Europie prawdopodobnie najbliższym realnym terminem jest dopiero rok 2023.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Mysle wiec jestem Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych

Portret użytkownika zorro

Technologia jest wszędzie,

Technologia jest wszędzie, nawet w Polsce.... Wchodzi 5G tkz. internet rzeczy, a i przypadkowo w tym samym czasie chipowane dowody osobiste. Oczywiżcie jedno z drugim, nie ma nic wspólnego.tak samo jak smartfon nie ma nicz GPSem, i oczwiście podłączenie smartfona do sieci nie jest powiązane z rejestracją PESELa. Wolałbym umieć wydoić krowę, rozpoznać w polu i lasie wszystko co potrzebne do życia, niż podniecać się nowym komputerem. A na nieśmiertelność już wynaleźli sposób. Ludzki mózg w ciele cyborga ze znaczkiem R. Taka jest przepowiednia Elona Muska na przetrwanie pierwiastka ludzkiego na planecie ziemia.

Portret użytkownika UPAdlina

No i znowu wypuścili cię z

No i znowu wypuścili cię z kaftana ukro-trollino i bredzisz, jak po wylewie. Największe osiągnięcia intela są dzięki rosyjskiemu naukowcowi Pentkovskiemu. Poducz się trollino, bo jak zwykle robisz z siebie klowna. 
Głodują to w uSSmanii.  40 mln obywateli uSSmanii dostaje talony na żywność. Kończ więc chachełku i wstydu sobie oszczędź. 
Reżim? Reźimy to masz na zdegenerowanym zachodzie, gdzie - jak we francji - tłucze się ludzi na ulicy trollu od tymy.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika UPAdlina

A dzieki komu stworzono

A dzieki komu stworzono procesor Pentium ukro-trollino? Do szkoły ciemniaku z banderlandu, hehehehe! 
Olał? Wyjazd dla pieniędzy nie jest olaniem ukro-trollino. Wielu Polaków wyjechało kiedyś do uSSmanii, co nie oznacza, że olali Polskę tępa ukro-baniaczyno. Bredziz jak zwykle.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika MDG

Ale Pentium to jeden z

Ale Pentium to jeden z kilkudziesięciu procesorów Intela hehehehe, i on sam jego nie wymyślił tylko cały zespół hehehe Biggrin

Ale najbardziej widać, że olał rusków i wybrał Wszechamerykę. To on pomagał budować wszechpotęgę USA, olewając rusków. Tak zrobiło miliony rosjan, po prostu wybrali lepszy kraj do życia heheheh

Portret użytkownika UPAdlina

Jego wkład i jego rosyjskich

Jego wkład i jego rosyjskich kolegów naukowców był kluczowy chachełku od tymy. Poniał ukr?
Kto olał? Już ci mówiłem ukro-trollu, że praca za granicą nie jest olaniem swojej ojczyzny prymitywie z nazi-majdanu. Miliony Polaków wyjechały też pracować za granicę ukrze, więc znowu majaczysz.
"Wszechpotęga"? Buhahahahaha! Ta "wszechpotęga" dostała bęcki nawet od talibów w Afganistanie, nie mówiąc o Rosjanach w Syrii. Nie rozśmieszaj ludzi trollino od tymy.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika UPAdlina

Wjechał do pracy, tak jak i

Wjechał do pracy, tak jak i miliony innych obcokrajowców, w tym i Polacy oraz twoi ukro-ziomale, więc bredzisz jak po wylewie ukro-trollino. 
Olewają? Kogo "was"? Jak na razie to was wszyscy olewają, a słabnącego uSSmana olewa coraz więcej jego dawnych sojuszników, jak np. turcja, co jest faktycznym początkiem końca bandyckiego nato. Poniał ukr?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika MDG

Ale dlaczego wybrał

Ale dlaczego wybrał Wszechamerykę? Czyżby zapewniała lepsze warunki rozwoju? Biggrin A może lepsze pensje? A może nie chciał żyć w kołchozie?

Co ciekawe nawet miejsce jego grobi jest w Kalifornii - po tym jak uciekł z rosji nigdy do niej nie wrócił by znów tam mieszkać.

Tak jak 20 mln innych rosjan, którzy wybrali Wszechamerykę heheheheh, a was może jedynie żopka ściskać heheheheh

Portret użytkownika UPAdlina

Może żeby siać dywersję i

Może żeby siać dywersję i zbierać dane. Jak widzisz poskutkowało, bo uSSman pada na pysk i bęcki dostaje nawet od talibów. Tak więc twój wszech-bankrut dzieki takim działaniom kończy powoli swój żywot jako mocarstwo.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Maryjan_66

Spokojnie, wszystko jest na

Spokojnie, wszystko jest na swoim miejscu.

Gdy w końcu go zbudują, okaże się po jakimś czasie, że jego moce są wykorzystywane ale nie tak jak tego życzyli sobie twórcy - 'patrioci'. Potem wyjdzie na jaw, że jeden z głównych adminów zakochał się bez pamięci w pięknej modelce, która dziwnym przypadkiem jest stryjeczną jakiegoś byłego agenta FSB. Będzie afera typu 'Rosja manipulowała przy wyborach, prognozach i  innych danych', które akurat ten super-komputer przetwarzał. Aż wkońcu na głównym ekranie pojawi się manifest komunistyczny. I nie należy tu winić wszech-rusi, bo prawdopodobnie więcej komunistów jest we wszech-ameryce.

W chwili gdy wszech-ameryka podejmuje się jakiegos ambitnego zadania dającego jakąkolwiek przewagę nad innymi, wszech-ruś już zaczyna szkolić agentów do infiltracji tegoż, lub podsyła takowych (werbuje) z amerykańskim rodowodem 5 pokoleń wstecz. Nie ma już wtedy sensu budowanie super komputera wszech-rusi czy innych zabawek, wystarczy kontrola tego co już jest. Świat jest wielobarwny i tu.

Strony

Skomentuj