Informatyka kwantowa to skok ku nowej epoce

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Informatyka kwantowa w ostatnich latach zdobyła miano jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Pojawiające się na horyzoncie komputery kwantowe z potencjałem do przekształcenia wielu sektorów przemysłu, od nauk o klimacie po odkrywanie nowych leków, zapowiadają wyraźny postęp w świecie technologii. Gigantem stojącym na czele tych innowacji jest Google, które niedawno zaprezentowało komputer kwantowy, bijący na głowę najbardziej zaawansowane superkomputery świata.

 

Komputery kwantowe to maszyny, które, opierając się na zasadach fizyki kwantowej, mogą wykonywać obliczenia w ekspresowym tempie, nieosiągalnym dla komputerów klasycznych. Działają na poziomie kubitów - jednostek informacji kwantowej - które w przeciwieństwie do bitów mogą istnieć jednocześnie w dwóch stanach - zero i jeden.

 

Niemniej jednak, technologia kwantowa, choć obiecująca, niesie ze sobą również pewne ryzyka. Stwarza nowe wyzwania dla systemów szyfrowania, stanowiąc potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Krytycy wskazują również, że komputery kwantowe muszą jeszcze udowodnić swoją przydatność w praktycznym zastosowaniu, poza ramami badań akademickich.

 

Google, idąc w parze z postępem, przedstawiło swój najnowszy produkt, procesor kwantowy o nazwie Sycamore. Procesor ten, wyposażony w 70 kubitów, to znaczny postęp w porównaniu do poprzedniej wersji, która posiadała 53 kubity. Takie ulepszenie wpływa na niezawodność i wydajność komputera, co jest istotnym elementem w obliczeniach kwantowych.

 

W najnowszym raporcie Google porównuje koszty obliczeń ulepszonych metod klasycznych i procesora kwantowego Sycamore. Wyniki pokazały, że komputer kwantowy przewyższa w wydajności nawet najszybsze superkomputery.

 

Obecnie, nawet najsprawniejsze komputery klasyczne nie są w stanie sprostać możliwościom obliczeniowym komputerów kwantowych. Na przykład, superkomputer Frontier w zaledwie 6,18 sekundy zdołałby dopasować obliczenia komputera Google o pojemności 53 kb, natomiast dopasowanie obliczeń najnowszego 70-kubitowego komputera Google zajęłoby mu aż 47,2 roku.

 

Eksperci z branży, śledząc postępy Google w dziedzinie obliczeń kwantowych, są pełni podziwu. Steve Brierley, dyrektor generalny firmy kwantowej Riverlane, określił te osiągnięcia jako "główny kamień milowy", twierdząc, że debata o supremacji kwantowej została ostatecznie rozstrzygnięta.

 

Komputery kwantowe Google zwiastują nadejście nowej ery informatyki, otwierając przed przemysłem niesamowite możliwości. Choć wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi - na przykład dotyczących kosztów produkcji tak zaawansowanych maszyn czy ich praktycznej użyteczności - to jasne jest, że rozwój zapoczątkowany przez Google może zrewolucjonizować zasady, według których funkcjonuje obecna informatyka.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Wszystkie dotąd zbudowane

Wszystkie dotąd zbudowane komputery działały w systemie szeregowym czyli operowały bit po bicie i instrukcja po instrukcji. Prawdziwy przełom nastąpi dopiero wtedy gdy uda się zbudować komputer pracujący systemem równoległym czyli taki, który od razu przetwarza całą zadaną informację jednocześnie jak mózg biologiczny i wtedy taka maszyna (odpowiednio duża) uzyska samoświadomość. 

Czekam na dzień, w którym Japonia upomni Polskę do wypłat odszkodowań za Hiroszimę i Nagasaki.

Portret użytkownika inzynier magister

zrobią bestię kwantowa 666 i

zrobią bestię kwantowa 666 i zaczną prześladowania ludzi którzy wierzą w Boga Jezusa i zwykłych którzy nie chcą znamienia bewstii 666 !

Marzeniem (piekielnym) ludzi owładniętych ideą zastąpienia całego stworzenia technologią jest kulminacja i kumulacja wszelkiej myśli technicznej jako tzw. ‘Technologiczna Osobliwość – z jęz. ang. Singularity. Jest to moment całkowitego opanowania ludzkiego ciała, umysłu i natury przez byt „elektroniczny” – sztuczną inteligencję, co można określić mianem 'zhakowania' ludzkiego organizmu. W najskrytszym zamyśle ma to być jakiegoś rodzaju ‘urządzenie” posiadające w sobie również element duchowy, ewentualnie sterowanej przez byt anielski. Podejrzewa się, że ma to być duch nefilim(ów) – demona, lub cokolwiek co ma związek z istotą, o ktorej wspomina Jezus: "Wtedy rzekł do nich: «Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica." Ew.Łukasza 10:18 Planuje się różnorakie możliwości opanowania (zhakowania) ludzkiego istnienia i jego zmiany na INNĄ („to coś – tego czegoś” co zbliżało się do ofiary porwania przez UFO –, połączenie bio-elektroniczne z ludzkim umysłem, wire lub wireless, zmianę DNA przez wprowadzenie wirusowych mutacji, grzebanie przy/z in vitro, inteligentną programowalną materię (Film Gonz'o Shimury)  itp., itd. W ocenie technokratów wszystko to ma być oczywiście „polepszeniem” ludzkiej kondycji, co dumnie nazywali kolejnym etapem ewolucji.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj