Informatycy moga zostać wkrótce zastąpieni przez sztuczną inteligencję

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Od lat jesteśmy ostrzegani przed wielką falą zmian, spowodowaną powszechną automatyzacją zawodów. Z wielu dotychczasowych szacunków wynika, że spora część ludzi straci swoją pracę na rzecz zaawansowanych robotów i sztucznej inteligencji. Niestety, dotyczy to nie tylko pracy w fabrykach czy zawodów, w których wykonywane są proste, powtarzające się czynności.

 

Oczywiście w przypadku tych najprostszych czynności, człowiek nie ma zbyt wielkich szans w rywalizacji z maszyną. Pracodawcy dostrzegają w tym ogromne korzyści - automatyzacja zawodów pozwoli przede wszystkim zmniejszyć wydatki i zwiększyć wydajność pracy.

 

Miliarder Vinod Khosla, inwestor oraz współzałożyciel Sun Microsystems uważa, że nawet 80% zawodów informatycznych przejmie sztuczna inteligencja. Dotyczy to także lekarzy, prawników czy księgowych. W związku z tym, mogą pojawić się również zupełnie nowe zawody, przeznaczone wyłącznie dla człowieka, lecz to nie zmienia faktu, że już dziś ludzie muszą poważnie zastanowić się nad swoją przyszłością. Khosla podsumował, że taka perspektywa, mimo wszystko, jest "ekscytująca".

Zagrożenie związane z robotyzacją zawodów w poszczególnych państwach jest na dość wysokim poziomie. Wyniki badań, przeprowadzonych przez ekspertów z Instytutu Nomura wskazują, że nawet 50% pracowników w Japonii straci pracę na rzecz robotyzacji. Jak wynika z analizy, przeprowadzonej na zlecenie ING-Diba, nawet 60% Niemców może czuć się zagrożonych. Również naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie ostrzegają, że niemal połowa Amerykanów może stracić swoją pracę w wyniku automatyzacji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika keri

W partamencie w hujni powinna

W partamencie w hujni powinna byc sztuczna inteligencja.

Wcześniej wydawało mi się, że odpowiednie byłyby małpy, gdyż naciskałyby guzik za skrzynkę bananów, a tam nic więcej nie trzeba. Małpy byłyby też rozrywką.

W ramach cięcia kosztów uważam, że tam wystarczy sterowanie naciskaniem guzików.

Apel Polskiego Stow. Niezależnych Lekarzy i Naukowców, psnlin.pl

Portret użytkownika baca

ojoj... połowa Niemców może

ojoj... połowa Niemców może stracić pracę, ponad połowa Amerykanów i aż 60 % Japończyków... to prawdziwa tragedia dla Polaków w 90 procentach albo na bezrobociu albo emigracji zarobkowej...

z Polski za chlebem i pracą uciekło więcej niż ze wszystkich krajów Ameryki, Uni lub Nato i na pewno jest to osobista tragedia dla Niemców, Amerykanów i Japończyków

myślę że nasi bezrobotni mogą chociaż jako niewolnicy Niemcom pomóc a nasi emeryci powinni ostatniego grosza uzbieranego z puszek przeznaczyć na ratowanie Niemców i Amerykanów przed utratą pracy... chyba takie było przesłanie tego newsa, bo nie jestem pewien...

 

Portret użytkownika Prawda boli

"Polaków w 90 procentach albo

"Polaków w 90 procentach albo na bezrobociu albo emigracji zarobkowej"

Człowieku odstaw to co bierzesz bo najwyraźniej na mózg Ci szkodzi. Bezrobotnym można być tylko na własne życzenie!

Wszędzie gdzie się nie obejrzę szukają ludzi do pracy (ciężkiej ale nie katorżniczej) za kiepski (ale nie tragiczne) pieniądze.

Portret użytkownika Maryjan_66

I bardzo dobrze. Niech w

I bardzo dobrze. Niech w końcu SI zacznie zajmować się ulepszaniem samego siebie, aż dojdzie do wniosku, że człowiek do niczego nie jest jej potrzebny, a w zasadzie tylko przeszkadza. Wtedy to dopiero zacznie się zabawa.

Tu chyba też panuje bład pojęciowy już u samej genezy jeśli chodzi o powstanie SI. Zaczynało się od automatyzacji prostych czynności przez maszyny, czyli zastępowania głupawej roboty ludzkiej maszynową. Dlaczego więc nie nazwano wtedy tego sztuczną głupotą?  (Artificial Stupidity ). Zapewne inaczej by wszyscy się jarali  tąże 'AS' obecnie..

Portret użytkownika Kwazar

Wszyscy ! Wkrótce zostaniecie

Wszyscy ! Wkrótce zostaniecie zastąpieni przez sztuczną inteligencję.Mam coś w tym temacie, SPECJALNIE do powiedzenia bo znam się na tym zwyczajnie.

 

----> Przepraszam wszystkich za moje wypowiedzi jeśli tylko czują się nimi w jakikolwiek sposób urażeni .Cierpię bowiem na sztuczną inteligencję.

Portret użytkownika minoduesp

Może najpierw poczekajmy aż

Może najpierw poczekajmy aż ktoś w końcu ogłosi zbudowanie takowej a potem się zobaczy ,bo jak na mój ludzki rozum to sam inteligentny program bez świadomości ,wyobraźni i innych koniecznych cech twórczych nie wymyśli nic ponad to co mu zaprogramowano.

Strony

Skomentuj