Inflacja terenu wulkanicznej wyspu El Hierro, możliwy wybuch wulkanu

Kategorie: 

Big Think

Jakiś czas temu raportowaliśmy o rojach trzęsień ziemi pojawiających się w obrębie jednej z wysp kanaryjskich, El Hierro. Było raczej oczywiste, że zjawiska te są powodowane są przez ruchy magmy. Teraz możemy zobaczyć więcej oznak wzrostu magmy pod El Hierro.

 

W ciągu ostatniego miesiąca, na wyspie wulkanicznej miały miejsce tysiące trzęsień ziemi, których nadal przybywa. Ich częstotliwość występowania nie ubywa, ale wydaje się wręcz wzrastać z upływem czasu.

 

Badanie GPS obszaru dokonane po trzęsieniach ziemi stwierdziło powstanie deformacji terenu. Konkretnie inflacja części wulkanu. Według Instituto Volcanologico de Canarias inflacja osiągnęła nawet 1 cm w ciągu ostatnich 20-25 dni. Istnieje również nieznaczny wzrost dwutlenku węgla i temperatury (powyżej tła) wulkan.

 

Wszystkie te objawy dodają obaw, że rośnie poziom magmy w wulkanie. To powoduje, że należy zadać pytanie czy nie oznacza to, że wybuch jest tuż za rogiem? Odpowiedź na to brzmi: być może. Oczywiście, wszystkie te znaki przybywającej magmy czynią to bardzo prawdopodobnym.

 

Takie czynniki jak trzęsienia ziemi, deformacje terenu, emisja gazów i zmiany temperatury, do jakich może dojść w ciągu najbliższych tygodni do kilku miesięcy, dadzą lepsze wyobrażenie o tym, czy zobaczymy pierwszy udokumentowany wybuch na El Hierro od 550 pne (lub 1793 AD, zależnie od raportów historycznych).

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Jadro ziemi widocznie jest

Jadro ziemi widocznie jest pobudzone jakby brzemienne.
Ciekawe jest to ze to cud wlasciwie.Z tych gorszych wlasciwie z tych strasznych dla czlowieka jesli wierzy uparcie ze chce zatrzymac wszystko to co ma.Jestesmy ludzmi a wiec jestesmy forma poznawania,a wiec podrozowania z kontynentu na kontynent.nigdy o tym nie powinnismy zapopminac i nigdy nie powinnismy siedziec w jednym miejscu za dlugo,
Na chwile obecna jeszcze ziemia nam nie dala znaku bysmy mieli czegos sie bac.Na chwile obecna to tylko pogrozki ale w rzeczy samej bardzo mile.
I tak wiemy wszyscy ze nie odwroci sie wiekszosc od tego co czyni.Bo poprostu to polubilo.Trzesie sie i bedzie sie trzeslo [poki minie ten swiat.
Wiecie dlaczego nie poznaliscie juz przepowiedni fatimskiej tej ostatniej?
Wiecie dlaczego nie chca dac wam jej poznac?
Bo nie chca was przestraszyc,nie chca zebyscie zaczeli zyc inaczej,chca zebyscie o niczym nie wiedzieli i chca zebyscie nadal robili to co robicie.
W tym wszystkim i ja sie gubie.Nalezy sluchac glosu serca i kierowac sie rozsadkiem.W rzeczywistosci jest to trudne.
Trzesie i trzesie
z niebios spadaja golebie
Woda zalewa nas
ktory to z kolei raz?#
Taki maly wierszyk
czesc pozdrawiam i proponuje mniej grzeszyc lub wcale
 

Portret użytkownika smith

Wyspy Kanaryjskie to m.in La

Wyspy Kanaryjskie to m.in La Palma, której strome zbocze grozi zawaleniem. Gdy skały posypią się do Oceanu mogą wywołać potężne tsunami, na ok. 150 m. wysokości. Skały mogą zawalić się pod wpływem wybuchu wulkanu, ale trzęsienie ziemi też wchodzi w grę. Chyba. Byłaby to potężna katastrofa. La Palma to ciekawa wyspa.

Strony

Skomentuj