Indonezyjski wulkan Lokon na skraju dużej erupcji, setki ewakuowanych.

Kategorie: 

Wulkan Lokon

Urzędnicy zarządzania kryzysowego będą ewakuować setki ludzi żyjących w pobliżu Mount Lokon na Sulawesi Wyspa po podwyższeniu alarmu dla wulkanu do najwyższego poziomu.

 

"Podnieśliśmy ostatniej nocy stan wulkanu do najwyższego poziomu, czerwonego alertu," powiedział AFP rządowy wulkanolog Kristianto. "Nastąpił znaczny wzrost aktywności wulkanicznej, od 9 lipca. Wulkan pluł popiołem 500m w powietrze w ciągu weekendu”

 

"Dzisiaj jako środek ostrożności będziemy ewakuować osoby mieszkające w promieniu 3,5 km wokół wulkanu. Robimy to gdyż w przypadku większej erupcji, może temu towarzyszyć emisja śmiertelnego gazu"

 

Około 28 000 osób mieszka w strefie ewakuacji, ale tylko "setki" zostaną przeniesione dzisiaj, głównie ci na drodze popiołu. Urzędnicy w dalszym ciągu monitorują aktywność wulkaniczną.  

 

Urzędnicy powiedzieli również, że turyści pozbawieni zostają możliwości uczestnictwa w popularnych wycieczkach po 1580 metrowej Górze Lokon. Jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji i znajduje się 20 km od północ od stolicy prowincji Sulawesi, Manado.

 

Wulkan wybuchł ostatnio w 1991 roku, zabijając szwajcarskich turystów. Góra Soputan, inny wulkan w Północnym Sulawesi wybuchł na początku bieżącego miesiąca, wyrzucając popiół i dym na 5000m w powietrze.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj